Google+

Arama formu

LHASA'DA SERA MANASTIRI VE “MONK DEBATES”

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Lhasa’daki en önemli manastırlardan biri olan Sera Manastırı, Uze diğer adıyla Pubuchok dağı üzerinde bulunuyor. Bu manastır da aynı Drepung Manastırı gibi bir üniversite manastırı. Burada da öğrenciler dini eğitim alıyorlar.

Manastır ve çevresindeki yapılar toplam 28 dönüm alan üzerine kurulmuş. Lhasa’nın 2 kilometre kuzeyinde yer alan bu manastır, 1419 senesinde Jamchen Chojey tarafından inşa edilmiş. Manastır kompleksinin içerisinde “Zhacangs” dedikleri 3 tane kolej yer alıyor. Me Zhacang, Je Zhacang ve Ngaba Zhacang adlı bu kolejlerde Budist rahipler eğitim görüyorlar.

3 kolejden en eski olanı 1419 senesinde inşa edilmiş olan Me Zhacang. Kolejlerin arka tarafında “Tsokchen Hall” dedikleri Büyük Meclis Salonu ve “Kamcun” dedikleri yatakhaneler bulunuyor. Kompleks tam olarak 29 farklı bölüm ve 1 yönetim binasından oluşuyor. Bu komplekste aynı anda toplam 5.500 Budist Rahip yaşayabiliyor.

Lhasa

Lhasa bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Rivayete göre Sera Manastırı inşa edildiği sırada çok şiddetli bir dolu fırtınası yaşanmış. Bu nedenle bu manastır halk arasında “Hail Monestary” yani Dolu Manastırı olarak da biliniyor. Diğer bir adı ise Vahşi Güller Manastırı. Çünkü bu manastır kompleksinin çevresinde yapıldığı dönemde çok sayıda vahşi gül yetişiyormuş.

Lhasa-1

Bu manastır da Gelugpa mezhebine ait bir manastır.

Lhasa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Songtsam Choskyi Linka Lhasa, Fengma Feiyang Hostel, Tashitakge Hotel Lhasa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The St. Regis Lhasa Resort, Honey Bee Hub, Lhasa Friends Youth Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Heart Broken Outdoor Guest House, Lhasa Friends Youth Hostel, Lhasa Badacang Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lhasa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Manastırın girişinde yer alan bir bölümde, burada dini eğitim alan öğrencilere yaptırılmış kumdan mandalalar sergileniyor. Tamamen renkli kumlarla tablo gibi yapılmış olan bu Mandalalar, festivallerde yapılıp, festival sonrasında bozuluyormuş. Ve kutsanmış olan bu renkli kumlar gelen halka veriliyormuş. İncecik kumlarla halı gibi işlenmiş olan mandalaların bozulup kumların dağıtılması, eğitim gören rahip adaylarına dünyadaki hiçbir şeyin kalıcı olmadığını kanıtlamak içinmiş. Burada ise 3 farklı mandala sergileniyor ve çok etkileyiciydi.

Lhasa-2

Sera manastırında kutlanan çok sayıda Budist festivallerinin yanı sıra, sadece bu manastırda kutlanan “Blessing of the Dagger of Exorcism” festivali var. Bu festivalin ilk kutlandığı dönem 15. yy’a rastlıyor. Rivayete göre bu dönemde Hindistan'dan Tibet'e uçan bir hançer getirtilmiş. Bu hançer ilk olarak Sera Manastırı tarafından benimsenmiş. Ancak daha sonra bu hançer Potala Sarayına götürülmüş ve Dalai Lama tarafından kutsanmış. Kutsanmasının ardından tekrar Sera Manastırı’na taşınmış ve çok sayıda Budist Rahip bu hançeri görmek için manastıra akın etmiş. O tarihten beri bu hançer anısına festivaller düzenleniyor.

Sera Manastırının en önemli özelliği ise “Monk Debates” denilen öğrenci rahiplerin yaptığı dini tartışmalar. Biz de bu dini tartışmaların yapıldığı bir alana geliyoruz.

Lhasa-3

Yaklaşık 500-600 m2’lik bir bahçede 100 kadar Budist öğrenci rahip bulunuyor. Öğrenciler 2’li gruplar halinde tartışıyorlar. Öğrencilerden biri yerde oturuyor, diğeri ise ayakta duruyor. Ayaktaki öğrenci, yerde oturana elini şaklatarak 1 soru soruyor. Daha sonra oturan öğrenci ayağa kalkıyor, ayaktaki öğrenci yere oturuyor. Bu defa ayaktaki yerdekine sorular soruyor. Bu seramoni her gün öğleden sonra yapılıyor ve 2 saat sürüyormuş.

Lhasa-4

Buradaki ambians çok güzeldi. Bordo giysili rahip adayı öğrencilerin birbirine soru sorarken yaptıkları hareketler çok ilginçti.

Lhasa-5

Sera Manastırı, en acı olayını 1959 senesinde Tibet’te çıkan ayaklanmalar sırasında yaşamış. Bu ayaklanmalar esnasında Sera Manastırındaki kolejler yağmalanmış ve yüzlerce rahip öldürülmüş. Bu olay sonrasında bir çok rahip Dalai Lama’nın peşinden Hindistan’a gitmişler. Günümüzde Sera Manastırı kompleksinde yaklaşık 3.000 Budist rahip yaşamaktadır.
Seyahatiniz sırasında Lhasa'ya ulaşımı kolay ve dağ manzaralı konaklama yerlerinden Lhasa Badacang Hotel ve InterContinental Lhasa Paradise otellerini tercih edebilirsiniz.

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...