Lijiang’ın en önemli yapılarından biri de Mu Ailesi’nin Konutu. Biz de bugün burayı ziyaret edip, ardından Lijiang’ın çevre yerleşimlerini dolaşacağız.

Aslan Tepesi’nde yer alan Mu Ailesine ait konut Yasak kent’in ufak bir kopyası gibi. Konut tam 162 odadan oluşuyor. Ming Hanedanlığı’nın yerel yöneticisi olan Mu ailesi’ne ait olan konuta 12 metre yüksekliğindeki kapıdan giriliyor. Kapının üzerinde ise “sadakat ve doğruluk” anlamına gelen bir yazı yer alıyor. Konut tek blok halinde değil, daha çok iç içe geçmiş evlerden oluşuyor.

Burası 1998 senesinde müzeye dönüştürülmüş. Müzenin içerisinde İmparator tarafından Mu Ailesi’ne hediye edilen eserler, verilen belgeler ve Huayan yazıtı sergileniyor.

Bu sarayı andıran evler arasında da çok etkileyici Çin bahçeleri yer alıyor. Burada çay içerek dinleniyor ve sonrada kent manzarasını görmek için en tepedeki bahçeye çıkıyoruz. Gerçekten etkileyici bir görüntü.

Sarayın bir diğer kapısı olan Wenming Kapısı’ndan ilerlediğimizde göle benzer büyük bir havuz görüyoruz. Burası Siyah Ejder Havuzu olarak biliniyor ve bu havuz aynı zamanda da Lijiang’ın ana su kaynağı. Havuzun üzerindeki Suocui köprüsü de oldukça etkileyici. Burada yer alan Yiwen Köşkünü de görmelisiniz. Bu bölgede irili ufaklı tapınaklar da yer alıyor. Bunlar içinde en önemli olan ise 1737 senesinde imparator Quanlong tarafından yaptırılmış olan Ejder Tanrısı Tapınağı.

Çin’in en eski yapılarından olan Beş Zümrüt Anka Kuşu Köşkü de bu bölgede yerini almış.  Tibet ve Naxi mimari tarzının bir karması olarak 1601’de yapılmış olan bu binanın en etkileyici yeri tavanlarındaki desenleri.

1876’da yaptırılan Deyue Köşkü ise İmparator Guang Xu döneminden. Bu köşkün girişinde Mao’nun şiiri yer alıyor.

Lijiang’a 45 kilometre mesafede yer alan Stone Drum Town da vakti olanların görmesi gereken bir yer. 6.300 kilometre uzunluğundaki Yantze nehrinin en hoş manzaralarını bu bölgeden fotoğraflayabilirsiniz. Yantze’nin Çince’deki anlamı uzun nehir. Bu nehir Nil ve Amazon’dan sonra dünyanın en uzun nehri.

Sıçrayan Kaplan Vadisi ise Lijiang kent merkezine yaklaşık 100 kilometre mesafede yer alıyor. Bu vadinin uzunluğu tam 15 kilometre ve yüksekliği 3.200 metre ile 3.900 metre arasında değişiyor. Vadinin ortasınndan ise çok güçlü akan nehir geçiyor. Burası dünyanın en tehlikeli kanyonları arasında gösteriliyor. Burada bulunan kaplan heykelinden alıyor vadi adını. Vadi içinde 3 nehrin birleştiği yere gitmek yürüyerek yaklaşık 1 – 1,5 saat sürüyor. Ancak diğer bir alternatif de çek çeklere binerek bu noktaya gitmek. Bu noktaya ulaştığınızda muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Bu kanyon Ljiang’da mutlaka görmeniz gereken bir doğa harikası.

Lijiang'da merkezi konumda bulunan ve harika kahvaltısı ile konaklamak için tercih edilebilecek Lijiang Lake House ve Happy Life Inn otelleri mevcut.

Fotoğraflar: http://www.yunnanadventure.com/Yunnan-Photos/Impression-Lijiang.html

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni