Norveç'e Seyahat Edeceklere Ekonomik İpuçları

  • Yanımızda bol bol yiyecek götürdük. Ton balığından neredeyse her gün yediğimiz kuruyemişe, kuru sosislere ya da meyvelere, sırt çantamızın yarısını bizi sonradan büyük masraftan kurtaracak yemeğe ayırdık. Gerçekten de gezinin çok az para harcayarak bitmesi bunun sayesinde oldu. Norveç’te bir bira 10 Euro, bir yemek 30 Euro civarı tutuyor. Marketten alınan inanılmaz ucuz ve lezzetli Norveç somonları da gezimizin en güzel öğünleriydi.
  • Gece trende uyumak. Her ne kadar oteller çok pahalı olmasa da gece 23.00 de kalkan Oslo-Bergen treni geceyi geçirip vakit kazanmak için muhteşem bir seçenek. Ayrıca trende size özel battaniye, uyku  maskesi, kulak tıpası ve şişirmek için yastık verdiklerini de söylemeden geçemeyeceğim. Tek yön gidiş “minipris” biletleri yakalayınca (erken almakta fayda var) 30 Euro civarı tuttu. Yol ise 7 saat sürüyor.
  • İstanbul uçuşları seyrek olsa da Norwegian Air uçmak için müthiş bir seçenek. Münih-Oslo uçuşuna gidiş geliş 90 Euro verdik. Uçakta wifi olduğunu belirteyim.
  • Norveç’te ücret ödemeden yapılacak aktivitelerin çok olduğunu söylemeliyim. En güzel örnek bir başka yazımda anlatacağım Oslo’daki Vigeland heykel parkı. 24 saat açık ve ücretsiz.
  • Su satın almayın çok pahalı. Yanınızda bir şişe olsun ve musluk suyunu doldurun.
  • Oslo’da en iyi oranda para bozan yer Karl Johans gate 1’de bulunan Tavex.
  • Otel seçimi konusunda da şanslıydık. Bergen hariç. Marken Gjestehus’a Booking.com’dan rezervasyon yapıp otel ile akşam check-in yapacağımız konusunda mailleşmiştik. Bergen’e varacağımız gün “Norway in a Nutshell” turunda olduğumuz için telefonumuz kapalıydı. Otel gelmemize 3 saat kala kredi kartından para çekmeye çalışmış ve bir sorun olunca bize rezervasyonunuz iptal oldu diye mesaj atmışlar. Otelin kapısına vardığımızda (otelde herhangi bir resepsiyon yoktu) bir kağıtta rezervasyonumuzun iptal olduğu yazıyordu. Akşam 21.00, hava kararmış ve yorgunluktan ölmüşken bir de otelimizin olmaması bizi sinirlendirdi. Otel kapısındaki bir numarayı aradık ve yaklaşık yarım saat bir görevli ile konuştuk (konuşmanın çoğu sinir krizi geçirip adama bağırmakla geçti). Sonunda bize aynı fiyata Bergen’de başka bir otel bulacağını söyledi ve buldu. O gece başka bir otelde kaldık.​

www.fromdasegg.com

Goksu Koksoy

Yazar Hakkında

Goksu Koksoy

Hem bir mimar hem bir ogrenci olarak gezmeye asigim ve vakit buldukca blogum olan www.fromdasegg.com'a yazmaktan buyuk zevk aliyorum,