Google+

DÜNYANIN EN GÜZEL DAĞ EVİ: BERGGASTHAUS AESCHER

5267001 Haz 2016Gezi Notu
Goksu KoksoyGoksu KoksoyGezgin01 Haz 2016526700 Yorum

Aescher Wildkirchli Dağ Evi, benim çok uzun senelerdir gitmek istediğim bir yerdi ve senelerdir erkenden rezervasyona yetişemediğim ve “sold out” olduğu için bu sene ekim-kasım aylarından rezervasyon yaptım. 6 ay sonrasını bilemeyeceğiniz için, tamamen rastgele, havanın nasıl olduğunu düşünme şansınız olmadan yapıyorsunuz bu rezervasyonu.

Bizim sansımıza/şanssızlığımıza o gün korkunç yağmur ve fırtına vardı. Hatta St. Gallen’e vardığımızda kesinlikle yukarı çıkan teleferiğin çalışmayacağını düşünüyordum. St. Gallen sonrası minik bir tren yolculuğu sonrası Wasserauen’a varıyorsunuz. Oradan da Ebenalpbahn’a biniyorsunuz. Bizden başka o havada deli olan 3 kişi daha vardı. Amacımız hava güzel olsaydı dağa tırmanmaktı ama maalesef mümkün olmadı. Teleferikten indiğimizde dağın tepesinde inanılmaz bir rüzgârla 15 dakika yürümek zorunda kaldık. Fakat geçtiğimiz yol bir rüya gibiydi. Sadece yeşillik... Bir mağaradan ve bir şapelden geçiyorsunuz. Sonra karşınıza dünyanın en güzel dağ evi çıkıyor: Aescher Wildkirchli Dağ Evi

Weissbad

Weissbad-1

Weissbad-2
Hütte, mayıstan kasıma kadar açık. Özel oda yok, 10 kişilik odalarda konaklanıyor. Fiyatına kahvaltı dâhil ve WI-FI var. Üç öğün inanılmaz lezzetli bir yemek olan Rösti yediğimizi söyleyebilirim. Bir fotoğrafını da bu yazıya ekliyorum. Belirtmeliyim ki sıcak su yok yani bir gece kaldığınızda duş alma gibi bir şansınız olmuyor.  Battaniye diğer Hüttelerden farklı olarak temiz bir şekilde size veriliyor. Biz yanımızda yatağa sermek için tulum götürdük. Bizim odamızda bizimle kalan 2 Amerikalı yaslı amca vardı.

Weissbad şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Gasthaus Alpenblick, Waldgasthaus Lehmen, Frohe Aussicht. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Restaurant Belvedere, Hotel Hof Weissbad gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Weissbad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Weissbad-3

Hava biz oradayken inanılmaz sisli ve yağmurlu olduğu için çok az yürüyüş yapabildik. Planlarımız arasında Ebenalpsee’ye yapılan 1 saat 45 dakikalık yürüyüşü gerçekleştirmek vardı. Yari yola kadar indik ama daha fazla inmeye sisten dolayı cesaret edemedik. Yine de geçtiğimiz ormanların verdiği sessizlik ve yalnızlık hissi başkaydı. Bizden başka orada sadece kuşlar olduğunu söyleyebilirim. Dönüş yolunda “donumuza kadar ıslandık” desem yalan olmaz; çünkü Hütte’den sabah ilk kalkan teleferiğe yürürken yürümemizi tersine engelleyecek kadar rüzgâr ve yağmur vardı.

Weissbad-4

Belki Istanbul’dan sırf burası için gelmek mantıklı olmaz fakat herhangi bir İsviçre planına burayı eklemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: http://www.fromdasegg.com/2016/05/31/berggasthaus-aescher/

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar