Google+

Arama formu

POLONYA'NIN TARİH BAŞKENTİ: KRAKOW

Bu yazı Gezimanya üyesi Mehmet BABA tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bir zamanlar başkent olan Polonya’nın en güzel şehri. Tarih boyunca Polonya’nın bilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Polonya’nın kalbidir. Şehre 70 km uzaklıkta 2. Dünya Savaşı'nın en büyük toplama ve yok etme kamplarından olan Auschwitz-Birkenau bu şehirdedir. Gaz odaları, fırınlar vb. 2. Dünya Savaşı Nazi vahşetinin en açık görülebileceği yerdir.

Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki şehre 12 km uzaklıktaki Tuz Madeni Müzesi Wieliczka bulunmaktadır. Yerin 135 metre altına kadar inilen bu müzede tuz ahşap ve insanlığın doğa ile olan mücadele ve gelişimi görülebilir. İçinde yeraltı gölü, tuzdan yapılmış heykeller, kilise ve restoranları bulunan büyüleyici bir madendir.

Krakow

Krakow-1

Krakow-2

Krakow şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Pokoje Gościnne Poselska 20, Pokoje Leonardo, Pokoje Gościnne Dom św. Szymona güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Blueberry Apartments, Apartament Klasyka, Saint Thomas Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kraków Cosy 3 room 2 bathroom Old Town, Apollo Kraków, Novum House Apartamenty gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel B Movie, Atlantis Hostel, Pillows Party Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Krakow aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İçinden nehir geçen şehirler güzeldir her zamanki gibi. Şehir, Vistül Nehri kıyısındadır. Nehir kıyısında her 5 dakikada bir ağzından alevler çıkan şehrin simgesi bakire kızları yediği miti olan canavarı meşhurdur.

Krakow-3

750 bin civarında nüfusu olan bu şehir çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Para Birimi: Zloty'dir. Ucuz bir Polonya şehridir.

Şehir meydanı Avrupa’da ayakta kalmış ve savaşlardan zarar görmemiştir. Klasik, barok ve gotik mimari örneklerinin görülebileceği enfes bir şehirdir. Şehrin ara sokaklarına doğru yolculuk yapılırsa Sinagog, Yahudi mezarlığı, kiliseler, binalar ve görülmeye değer eserler vardır. Binaların içi-dışı rengarenk, estetik açıdan patlayan renklerin tüm tonları vardır. Bu durum hediyelik eşyalarına da yansımış.

Krakow-4

Şehirde ücretsiz rehberler (free quide) vardır. Rynek Glowny, Barbakan (giriş kapısı) ve Wawel Kalesi’nde anlatım yapmaktadırlar. Bazı müzeler için sabah erken saatlerde ücretsiz müze giriş biletleri verilebilmektedir.

Krakow-5

Derebeylik döneminde krallarını seçimle halk seçmekte fakat ilginçtir ki hiç Polonyalı kral seçmemişler ya Fransız ya da diğer ülkelerden ithal kral getirmişler. Hatta bu krallarda bazen de kaçıp gitmişler.

Krakow-6

Krakow-7

Burayı gören birçok gezginin söylediği gibi "Avrupa’nın en az üne kavuşmuş en değerli şehir sıralamasında 1 numarası Krakow'dur". 2000 yılı Avrupa kültür başkenti unvanını almıştır.

Papa buralı olduğu için mi bu kadar dindarlar yoksa Krakow’lular dindar olduğu için mi Papa buralı bilinmez ama bayram seyran olmamasına rağmen kiliseler hınca hınç doluydu.

Krakow-8

Süslü atların ve geleneksel giyimli arabacıların şehir yönetimi  tarafından turizme kazandırıldığı her halinden belli. Devlet turizmi desteklemektedir. Rynek Glowny (Old Town)’deki Kapalı Çarşı’dan uygun fiyatlı alışveriş yapılabilir. Ayrıca dünya enerji merkezlerinden birisi olan duvar kraliyet saraylarının olduğu bölgededir (Wawel Kalesi). Dokunmadan enerjinizi boşaltmadan gelmeyin sakın :)

Krakow-9
 
Krakow-10

Yaz ayı da olsa ani bastıran bir yağmura tutulabilirsiniz. Aman dikkat!

Krakow-11

Etiketler


Mehmet BABA kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Mehmet BABA

Dağlarda yollarda seyyah, biraz fotoğrafçı, doğa sever. Dünya benim evim diyen, kendi halinde yazan, gezmek için yaşayan biriyim.