Google+

Arama formu

SALAZAR'IN 3F'SİNDEN EN AZ BİLİNENİ: FATİMA

Salazar’ın 3F’sini duyardım hep, hani “Futbol”, “Fado” ve “Fatima” üçlüsü... Futbol ve fado hepimizin malumu da Fatima nerededir, nasıl bir yerdir görme şansını da Portekiz gezim sırasında yakalamış oldum. Fatima’ya, Lizbon’u Porto’ya bağlayan yaklaşık 300 km’lik A8 otoyolundan gittik. Lizbon’dan yola çıktıktan yaklaşık 100 km. sonra Fatima’ya varıyoruz. Burası Portekizliler için; özellikle Brezilya ve Portekiz’den ciddi miktarda turist çeken dini turizmin merkezi olmuş.

Fátima

Fatima’ya taş bir yoldan giriliyor. 10.000 nüfuslu küçük bir yerleşim birimi olmasına rağmen sayısı hayli kabarık oteller göze çarpıyor. Benim en çok ilgimi çeken “Haleluya” isimli bir otel oluyor. Burada sokaklar çok sakin ama kilise, kilise önündeki meydan ve şapel kalabalık.

Fátima-1

İnanışa göre, 1917 yılında Hz. Meryem, Fatima’daki 3 çoban çocuğa ve sonrasında da binlerce kişiye görünmüş ve mesaj vermiş. Fatima’da ilk durağımız; kilise, şapel ve bunların açıldığı büyük meydandan oluşan kompleks oldu.

Fátima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Avenida Joao XXIII güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Alto das Nogueiras House Fátima, Apartment (B) 300 meters from Sanctuary of Fatima, Casa dos Tios. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Alojamento Mendes, Fatima Lounge Guest House, Residencia Maria Jose gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Avenida Joao XXIII, Pereira Guesthouse, Fatima Lounge Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Fátima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İlk dikkatimi çeken ise kilisenin önündeki geniş meydanda, işaretli bir yol üzerinde, dertlerine deva arayan insanların dizleri üstünde karşı tarafta inşa edilmiş büyük bir hac işaretine doğru ilerlemeleri oldu. Sadece dizleri üzerinde yürüyenler değil, yakınları tarafından tekerlekli sandalye ile buraya getirilip bu yoldan geçerek iyileşmeyi uman insanları da görmek beni çok şaşırttı.

Fátima-2

Fátima-3

Kilisenin ardından yine bu geniş meydandaki şapelde yapılan ayini de gördük. Normalde kilise içinde dilek dilemek için yakılan mumlara ayrılan yer kifayetsiz kalmış olmalı ki meydanın bir köşesine insanların değişik formdaki mumları yakıp dilek dilemeleri için ayrı bir bölüm yapılmış. Demem o ki; mum yakma burada bir ticaret haline gelmiş. Bacak, bağırsak, bebek gibi çok farklı formda satılan mumlardan hemen yakındaki hediyelik eşya dükkânlarından satın alıp yakmak mümkün.

Fátima-4

Fátima-5

Bu ziyaretin ardından Fatima sokaklarında küçük bir tur attık. Benim için en enteresan olan; hediyelik eşya dükkânlarının tezgâhlarından sarkan değişik formdaki mumlar oldu. Bunun dışında daha çok dini temalı objeler, taşlar satılıyor.

Kısacası Fatima, Avrupa’da görmeye alıştığımız yerlerden çok farklı görüntülere tanıklık edeceğiniz küçük bir kasaba.


Yazar Hakkında

Esra Sunar

www.yasamakarken.blogspot.com.tr Bir Temmuz gecesi İstanbul'da doğmuşum. İlkokuldan sonra Üsküdar Amerikan Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdim. O günden sonra da hep çalıştım. Önce denetim, sonra enerji sektörü ve hep çokuluslu yabancı firmalarda. Sonuç olarak, kariyerimin başarı basamaklarında hızla yükselmeye...