Santa Barbara Adaları (Kanal Adaları olarak da bilinir), Amerika Birleşik Devletleri’nin batı sahilinde, California kıyısı açıklarını serpilmiş bir takımadanın içinde yer alıyor. Anakaraya olan uzaklığı 40 km’yi geçmese de eşsiz bir ekosistemi var ve bölgeye özgü birçok türü barındırıyor.

Buzul çağında, deniz seviyesi bugünkünden düşükken, birçok hayvan ve bitki, sonradan Santa Barbara Adaları’nı oluşturan karaya çıktı. Su seviyesi yükselince diğer yerlerden soyutlandılar ve bağımsız türler gelişti. Tarih öncesi dönemde bunların içinde pigme mamut da vardı ama şimdi ada tilkisi ve pigme alakarga burada görülebilen 145 eşsiz hayvan arasında.

Fotoğraf

Denizin altında da zengin bir ekolojik çeşitlilik var. Kuzey Pasifik’in soğuk suları tropikal bölgelerden gelen sıcak bir akıntıyla buluşuyor, bu sayede artan besleyici maddeler, içlerinde engin varek ormanlarının da olduğu uzun bir besin zincirini destekliyor. Kıta şelfinin yarattığı değişik habitatlar birçok deniz hayvanına ev sahipliği yapıyor. Deniz filleri ve deniz aslanları sık sık rastlanıyor, içlerinde California gri balinasının da olduğu 14 balina türüyse yıl boyunca adaların çevresinde görülebiliyor.
Santa Barbara sekiz ana adadan oluşuyor, bunlardan beşi Anacapa, Santa Barbara, Santa Cruz, Santa Rosa ve San Miguel Kanal Adaları Ulusal Parkı’na dahil. Her birinin kendine özgü nitelikleri var.

Anacapa’da büyük kuş kolonileri var, örneğin ülkedeki boz pelikanları toplu olarak yaşadıkları en büyük yer burada; 1960’larda böcek ilaçları yüzünden bu tür neredeyse yok olma noktasına geldi. Adaların en büyüğü olan Santa Cruz sarp kayalıklarla çevrili ve ada alakargası yalnızca burada görülebiliyor. Kel kartalı adada yeniden yetiştirmek için yürütülen program ise, 50 yılı aşkın bir süre sonra geçenlerde ilk yavruların yumurtalardan çıkmasıyla sonuç verdi.


Fotoğraf

Santa Rosa, ada meşesiyle ve yalnızca burada yetişen Torrey çamıyla ünlü. Engebeli tepeleri ada tilkisine ev sahipliği yapıyor. San Miguel en dıştaki ve en korunaksız ada. Hava koşulları burada çok sert olabiliyor, şiddetli rüzgarlar ve sis görülüyor. Ne var ki, diğer yerlerden soyutlanmış olması sayesinde burada büyük miktarda fok balığı ve deniz aslanı yaşıyor. Adaların en küçüğü olan Santa Barbara, ana grup ile Catalina arasında bulunuyor. Volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş ve birçok deniz kuşu kolonisini barındırıyor.

Santa Barbara Adaları’na alternatif bir açıdan bakmak için, Catalina’yı ve eklektik kasabası Avalon’u kaçırmayın. Ciklet devi William Wrigley Jr tarafından deniz kıyısında yaptırılmış büyük bir dairesel kumarhane, 1887’de kurulan Avalon’a hakim. Dev bir tabya gibi, beyaz ahşap evler ve kuleli köşklerin bireysel ve teklifsiz ortamını yansıtıyor.


Fotoğraf

Catalina, Avalon’dan ibaret değil. Dağ sırtlarından kasabanın harika manzaralarının görüldüğü bir sürü yürüyüş parkuru var.  Bir bizon sürüsü adanın yalçın tepelerinde dolaşıyor -burada çekilen filmler için getirilmiş hayvanların torunları. Halen sayıları 250 civarında ve 1924’ten beri Catalina’dalar.

Kanal Adaları Ulusal Parkı’nın adalarına gelmek ve buralarda zaman geçirmek tam bir macera. Yalnızca tekneyle ulaşılabiliyor ve kötü hava yüzünden genellikle seferler iptal ediliyor. Dış adalara -Santa Barbara, Santa Rosa ve San Miguel -yalnızca en güzel yaz havasında ulaşılabiliyor (yılda San Miguel’e gelen ziyaretçi sayısı iki yüzden az). Gecelemek için kamp yapmak zorundasınız, bunun için de Ulusal Parklar İdaresi’nden izin almak gerekiyor. Kamp yerlerinde hiçbir imkan yok, bu yüzden her şeyi yanınıza almalısınız.

Adaların korunması nispeten yeni bir gelişme. 1980’lerde bir ulusal park halinde birleşmiş durumdaydılar. Daha önceki istismar onları etkiledi ama ekosistemleri, el değmemiş olmasa da kesinlikle eşsiz ve parklar departmanının koruması altında düzeliyor.
Santa Cruz’da çiçeklerle bezeli alçak çayırların ortasında ya da deniz manzarasının hiç eksik olmadığı yüksek bir dağ sırtında durduğunuzda, şanslıysanız Santa Barbara Kanalı’nda göç eden katil balinaları görebilirsiniz. Ancak size en çarpıcı gelecek şey adalar ile California arasındaki zıtlık olacak. Anakara yalnızca 40 km öteden görülebiliyor ama dünyalar kadar uzakta.Los Angeles’a Türkiye’den uçuşlar var. Los Angeles da dahil olmak üzere çeşitli limanlardan Catalina’ya tekne seferleri düzenlenmekte. Islan Packers, Oxnard’dan Ventura’ya Kanal Adaları Ulusal Parkı’na gemi yolculuğu konusunda tek yetkili kuruluş. Seferler sık sık iptal edildiği ya da değiştiği için önceden hava durumuna ve tarifelere bakmalısınız.