Sao Paulo'nun İncisi: Ibirapuera Parkı

New York için Central Park ne kadar önemli ise, Ibirapuera Parkı (Parque Ibirapuera) da São Paulo için o kadar büyük önem teşkil ediyor. İster yürüyüş yapmak isteyin, ister koşu, ister bisikletle turlamak ya da güzel bir göl kenarında kahvaltı yapmak, hatta yürüyüşlerde varsa yanınızda çekirdek çitlemek ya da evcil hayvanınızı gezdirmek; Ibirapuera Park tam sizlik. 
Özellikle hava güneşli ve hafta sonu mu? Bu devasa parkın otoparkına dahi kuyruklar eşliğinde girersiniz.

Kaykay öğrenmeye çalışan ya da bilip de gösteri amaçlı arkadaşlarıyla gelen yüzlerce Brezilyalı görebilirsiniz park içerisinde.
 
Tokyo’da Ueno Park nasıl bir ün sahibi ise, San Francisco’da Golden Gate Park nasıl hem yabancı hem yerli turist için önemli ise Güney Amerika’nın en büyük şehir parklarından biri olan Ibirapuera Park da Brezilya ve özellikle São Paulo için o kadar önemli.
 
1954 yılında São Paulo şehrinin dört yüzüncü yıl dönümünde ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlananIbirapuera Park, halka açık ve girişi de ücretsiz. Parkın içinde çok güzel bir göl bulunuyor. Gölün içindeyse çok sayıda (belki yüzlerce, belki binlerce) balık barınıyor. Göl kenarında kilim atıp güzel bir piknik de yapılabilir açıkçası. Park içerisinde mangal yapılmadığını da belirtmek gerekiyor tabii ki.
 
Göl Manzarası, Ibirapuera Parkı

Park içerisinde doğal güzelliğin haricinde çeşitli müzeler, gösteri merkezleri, göl üzeri köprü ve heykeller bulunuyor. Ailecek vakit geçirmek için gayet güzel bir tercih Parque Ibirapuera. Ayrıca park içerisinde bisiklet kiralayabileceğinizi de unutmayın.


 
São Paulo’da gidilmesi gerekenler listenize São Paulo’nun incisini, Ibirapuera Park’ı da dahil etmelisiniz.
 
Adres:
Parque IbirapueraAv. Pedro Álvares Cabral - Vila Mariana, São Paulo - SP

SaidMurat

Yazar Hakkında

SaidMurat

Bilgisayar Mühendisi § Seyyah,