Google+

Arama formu

SAO PAULO'NUN İNCİSİ: IBIRAPUERA PARKI

Bu yazı Gezimanya üyesi SaidMurat tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

New York için Central Park ne kadar önemli ise, Ibirapuera Parkı (Parque Ibirapuera) da São Paulo için o kadar büyük önem teşkil ediyor. İster yürüyüş yapmak isteyin, ister koşu, ister bisikletle turlamak ya da güzel bir göl kenarında kahvaltı yapmak, hatta yürüyüşlerde varsa yanınızda çekirdek çitlemek ya da evcil hayvanınızı gezdirmek; Ibirapuera Park tam sizlik.
 
Özellikle hava güneşli ve hafta sonu mu? Bu devasa parkın otoparkına dahi kuyruklar eşliğinde girersiniz.

Sao Paulo

Kaykay öğrenmeye çalışan ya da bilip de gösteri amaçlı arkadaşlarıyla gelen yüzlerce Brezilyalı görebilirsiniz park içerisinde.
 
Tokyo’da Ueno Park nasıl bir ün sahibi ise, San Francisco’da Golden Gate Park nasıl hem yabancı hem yerli turist için önemli ise Güney Amerika’nın en büyük şehir parklarından biri olan Ibirapuera Park da Brezilya ve özellikle São Paulo için o kadar önemli.
 
1954 yılında São Paulo şehrinin dört yüzüncü yıl dönümünde ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan Ibirapuera Park, halka açık ve girişi de ücretsiz. Parkın içinde çok güzel bir göl bulunuyor. Gölün içindeyse çok sayıda (belki yüzlerce, belki binlerce) balık barınıyor. Göl kenarında kilim atıp güzel bir piknik de yapılabilir açıkçası. Park içerisinde mangal yapılmadığını da belirtmek gerekiyor tabii ki.
 
Sao Paulo-1

Park içerisinde doğal güzelliğin haricinde çeşitli müzeler, gösteri merkezleri, göl üzeri köprü ve heykeller bulunuyor. Ailecek vakit geçirmek için gayet güzel bir tercih Parque Ibirapuera. Ayrıca park içerisinde bisiklet kiralayabileceğinizi de unutmayın.

Sao Paulo-2
 
São Paulo’da gidilmesi gerekenler listenize São Paulo’nun incisini, Ibirapuera Park’ı da dahil etmelisiniz.
 
Adres:
Parque Ibirapuera
Av. Pedro Álvares Cabral - Vila Mariana, São Paulo - SP

Sao Paulo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay SP Zona Sul Suite, Apartamento Professor João Arruda (Female Only), Quartos Aconchegantes güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartamento Congonhas, Your Studio at London SP Residences, Suites em Perdizes. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Colonial Hostel, Loft Moderno Berrini, Motel Sedução gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Deck Hostel, Hostel Edward Monthy Blacky, É aqui! hostel Pacaembu tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sao Paulo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


SaidMurat kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

SaidMurat

Bilgisayar Mühendisi § Seyyah,