Google+

Arama formu

ŞİLİ PATAGONYASI: PUNTO ARENAS VE ÇEVRESİ

Patagonya dilimizde genelde “uzak, geri kalmış, uyduruk bir yer” olarak kullanılır. Örneğin bazı olumsuzluklarda “Bu Patagonya'da bile olmaz” denilir. Oysa ki Patagonya, Güney Amerika’nın en güneyinde yer alan ateş saçan volkanları, buzulları, şelaleleri, gölleri, mükemmel fauna ve florası ile muhteşem bir görsellik sunuyor ziyaretçilerine.

Macellan buraya ilk geldiğinde iri yapılı, büyük ayaklı yerlilerle karşılaşmış. Yerliler kocaman ayaklarına, puanaco derisinden giydikleri kocaman ayakkabılar giyiyorlarmış. Bu nedenle Macellan, bu bölgeye İspanyolca’da ayak anlamına gelen “pata” kelimesinden yola çıkarak Patagoni (Patagonya) adını vermiş.

Antarktika'nın yukarısında yer alan Patagonya, Şili Patagonyası ve Arjantin Patagonyası olarak ayrılıyor. Şili Patagonyası Arjantin Patagonyası’na göre çok daha yeşil. Her yer ormanlarla kaplı.

Şili Patagonyası’na ulaşmak için Santiago’dan Punto Arenas’a uçuyoruz. Uçak ücretleri yaklaşık 200$ - 250$ civarında. Punto Arenas şehri dünyanın en güneyindeki metropol. Nüfusu yaklaşık 120 bin civarında. Ushuaia ve Puerto Williams şehirleri daha güneyde olmasına karşı nüfusları çok daha az olduğundan Punto Arenas daha öne çıkıyor. Şehir koloniyal dönemin izlerini taşıyor.

Punta Arenas bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Punta Arenas

Punto Arenas yeryüzünün en önemli ticaret rotalarının durağı idi. Ancak Panama kanalı açıldıktan sonra eski önemini kaybetti. Şimdilerde ise yün ticaretinin yapıldığı bir merkez. Macellan boğazı kıyısında bulunan şehirde gezilmesi gereken en önemli noktalar kent manzarasını izleyebileceğiniz Mirador ve yerli hayatın anlatıldığı Selasiano müzesidir.

Punta Arenas-1

Punta Arenas şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Costanera del Estrecho, Casseros, Donde Damaris güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Ñaña: Cabaña Tata, EcoLofts Croacia 1028, Barso Home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostal Keikruk, Innata Casa Hostal, Departamento en Punta Arenas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Emilia House and Camping, Patagonia House, Hospedaje Sole tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Punta Arenas aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Punto Arenas, “Ateş Toprakları” diye adlandırılan Tierra del Fuego’nun karşı kıyısında yer alıyor. Şehir muhteşem bir tabiata sahip. Buradan fiyordlara, Macellan penguenleri kolonisine ve Torres del Paine milli parkına turlar düzenleniyor.

Penguenleri görmek için yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonrasında Otway Parkı’na ulaşıyoruz. Macellan penguenlerinin boyları 34 cm - 40 cm arasında değişiyor. Çok sevimliler. Bu bölgede 11 bin - 12 bin civarında penguen yaşıyor.

Punta Arenas-2

Her yıl Eylül ayında Falkland adaları ve Brezilya’dan gelen penguenler burada yuvalarını hazırlayıp yumurtalarını bırakıyorlar. Kasım ayında doğan yavru penguenler, Mart ayından itibaren Brezilya kıyıları ve Falkland adalarına dönüyorlar. Her yıl tekrarlanıyor bu olay. Penguenlerin ömrü 30 yıl civarında. Burada bu sevimli hayvanları saatlerce izleyip fotoğrafladıktan sonra Punto Arenas’a dönüyoruz.


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...