Şili Patagonyası: Punto Arenas ve Çevresi

Patagonya dilimizde genelde “uzak, geri kalmış, uyduruk bir yer” olarak kullanılır. Örneğin bazı olumsuzluklarda “Bu Patagonya'da bile olmaz” denilir. Oysa ki Patagonya, Güney Amerika’nın en güneyinde yer alan ateş saçan volkanları, buzulları, şelaleleri, gölleri, mükemmel fauna ve florası ile muhteşem bir görsellik sunuyor ziyaretçilerine.

Macellan buraya ilk geldiğinde iri yapılı, büyük ayaklı yerlilerle karşılaşmış. Yerliler kocaman ayaklarına, puanaco derisinden giydikleri kocaman ayakkabılar giyiyorlarmış. Bu nedenle Macellan, bu bölgeye İspanyolca’da ayak anlamına gelen “pata” kelimesinden yola çıkarak Patagoni (Patagonya) adını vermiş.

Antarktika'nın yukarısında yer alan Patagonya, Şili Patagonyası ve Arjantin Patagonyası olarak ayrılıyor. Şili Patagonyası Arjantin Patagonyası’na göre çok daha yeşil. Her yer ormanlarla kaplı.

Şili Patagonyası’na ulaşmak için Santiago’dan Punto Arenas’a uçuyoruz. Uçak ücretleri yaklaşık 200$ - 250$ civarında. Punto Arenas şehri dünyanın en güneyindeki metropol. Nüfusu yaklaşık 120 bin civarında. Ushuaia ve Puerto Williams şehirleri daha güneyde olmasına karşı nüfusları çok daha az olduğundan Punto Arenas daha öne çıkıyor. Şehir koloniyal dönemin izlerini taşıyor.

Punto Arenas yeryüzünün en önemli ticaret rotalarının durağı idi. Ancak Panama kanalı açıldıktan sonra eski önemini kaybetti. Şimdilerde ise yün ticaretinin yapıldığı bir merkez. Macellan boğazı kıyısında bulunan şehirde gezilmesi gereken en önemli noktalar kent manzarasını izleyebileceğiniz Mirador ve yerli hayatın anlatıldığı Selasiano müzesidir.

Punto Arenas, “Ateş Toprakları” diye adlandırılan Tierra del Fuego’nun karşı kıyısında yer alıyor. Şehir muhteşem bir tabiata sahip. Buradan fiyordlara, Macellan penguenleri kolonisine ve Torres del Paine milli parkına turlar düzenleniyor.

Penguenleri görmek için yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonrasında Otway Parkı’na ulaşıyoruz. Macellan penguenlerinin boyları 34 cm - 40 cm arasında değişiyor. Çok sevimliler. Bu bölgede 11 bin - 12 bin civarında penguen yaşıyor.

Her yıl Eylül ayında Falkland adaları ve Brezilya’dan gelen penguenler burada yuvalarını hazırlayıp yumurtalarını bırakıyorlar. Kasım ayında doğan yavru penguenler, Mart ayından itibaren Brezilya kıyıları ve Falkland adalarına dönüyorlar. Her yıl tekrarlanıyor bu olay. Penguenlerin ömrü 30 yıl civarında. Burada bu sevimli hayvanları saatlerce izleyip fotoğrafladıktan sonra Punto Arenas’a dönüyoruz.

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.