Thassos'a Arabayla Nasıl Gidilir?

19 Mayıs tatilini değerlendirmek için seyahate çıkmaya karar verdiğimizde birçok yere ulaşım ve konaklama organizasyonu için oldukça geç kalmıştık. Türkiye’de gidebileceğimiz yerlere ve tatil nedeniyle pahalılaşan uçak bileti fiyatlarına biraz göz attıktan sonra komşunun Thassos Adası'na gitmenin daha ucuz ve keyifli olacağına karar verdik ve tatil planımızı yapmaya başladık. Adanın ismi Türkçeye Taşöz olarak çevrilmiş ancak Thassos olarak da kullanıldığını duyabilirsiniz. İstanbul’a arabayla 440 KM olan ve 6-7 saatte ulaşabileceğiniz bu ada özellikle İstanbulluların Türkiye’de tatil yeri arayışını mükemmel bir alternatif olabilir.

Thassos’a nasıl gidilir?1-Arabayla Nasıl gidilir?
Aracı ile giden o kadar çok Türk var ki adada Türk plakalı araçlar yabancı plakaları araçlardan daha fazlaydı. Kendi aracınız ile gitmek çok rahat olabilir ancak Yunanistan’a girişte ihtiyacınız olan bazı belgeler var ve bunları edinmek masraflı olabiliyor. Ancak kalabalık gidiyorsanız veya birkaç kez yurtdışına çıkış yapmayı planlıyorsanız kendi aracınız ile Yunanistan’a geçmek daha hesaplı olabilir.

  • Ehliyet: Eğer devletin yeni verdiği çipli ehliyetlerden adıysanız veya almayı planlıyorsanız Turing kurumuna 1 sene geçerli uluslararası ehliyet için yüzlerce lira vermekten kurtulabilirsiniz. Bu nedenle yeni çipli ehliyetleri almak üzere sağlık raporu ve gerekli belgeler ile emniyete başvurmanızı tavsiye ediyorum. Aksi halde Turing kurumundan yaklaşık 450TL’ye Uluslararası sürücü belgesi çıkartmanız gerekecektir.
  • Green Card (Yurtdışı Araç Sigortası): Yurtdışında geçerli Araç sigortası olarak kendi mevcut araç sigortanızı genişletebilirsiniz. Bu belgeniz olmadan Yunanistan’a aracınız ile giriş yapmanız mümkün değil. Belge Turing kurumundan alınıyor, İpsala ve Kapıkule hudut kapılarındaki ofislerden alınabilir.  Uluslararası sigorta fiyatları şu şekilde:

2-Otobüsle Nasıl Gidilir?
Çevremizdeki bir çok kişi ve aynı zamanda yaptığımız araştırmalarda bir çok gezgin, seyahatini özel araç ile yapmış olmayı tercih etmesine rağmen biz Araç için yapılacak masrafı, orada araba kiralayarak yapmanın daha anlamlı olacağına karar vererek seyahatimizi otobüs ile yapmaya karar verdik ve hiç pişman olmadık. Alpar Turizm biletlerini telefonla rezerve edip otogara geldiğinizde satın alabilirsiniz.

Thassos Maceramızın detayı için:http://www.yolculog.com/thassos-adasi/