Google+

Arama formu

Thassos Adası

Doğanın verdiği huzurlu, güneşli ve sıcak güne başlamak istiyor ve günün...
Devamı oku
Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Thasos Adası’nın resmi dili...
Devamı oku
Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.
Devamı oku
ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8 10674 ATHENS,...
Devamı oku
Akdeniz iklimi etkisinde olan Thasos Adası’nda yıl boyunca yumuşak bir...
Devamı oku
Thasos Adası’na yalnızca denizyolu ile ulaşım mümkündür. Kavala-Prinos...
Devamı oku
Thasos Adası’nda şehir içi ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır...
Devamı oku
Yunanistan’ın en yeşil adalarından biri olan Thassos Adası,...
Devamı oku
Ege yemekleri, Yunan mezeleri, zeytinyağlılar ve Yunan adalarının...
Devamı oku
Sükuneti ve istisnai doğal güzelliği ile öne çıkan bir Yunan adası olan...
Devamı oku
Thassos Adası’nda alışveriş bakımından en fazla seçenek sunan yer...
Devamı oku
Philippi Thassos Festivali (Temmuz-Ağustos)
Devamı oku
Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Temiz Pazartesi...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 199 Polis: 100
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a girmek için Yunanistan...
Devamı oku
Bir kaç günlüğüne kaçamak yapıp, şehir yoğunluğundan kaçmak...
Devamı oku
Thasos Adası, Yunan adaları arasında, Ege Denizi’nin en kuzeyinde...
Devamı oku
Thassos Adası, coğrafi konumu itibarı ile Kuzey Ege Adaları’nın bir...
Devamı oku
Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Thasos Adası’nın para birimi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5℃
Mar 7.8℃
Nis 12.2℃
May 17.2℃
Haz 22.2℃
Tem 23.9℃
Ağu 23.9℃
Eyl 18.9℃
Eki 15℃
Kas 10℃
Ara 6.1℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 13,770  / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Thassos Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

thasos-limenas.jpg

Thassos Adası, coğrafi konumu itibarı ile Kuzey Ege Adaları’nın bir parçası olmasına karşın, Kavala’ya bağlıdır. Yunan Adaları’nın arasında en kuzeyde bulunan adadır ve yüzölçümü bakımından 12. sırada yer almaktadır. Thassos, aynı zamanda adanın en büyük şehrinin de adıdır. Thassos Limanı olarak da anılan bu şehir; adanın kuzeyinde, ana karanın tam karşısında, Keramoti’den 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Haritada yuvarlak şekliyle dikkat çeken Thassos Adası’nda derin koylar ya da belirgin yarımadalar bulunmaz. Adanın arazileri genelde dağlıktır ancak rakım kıyılardan merkeze doğru yavaş yavaş yükselir. En yüksek tepesi olan Ipsario 1.205 metredir.

Adanın doğu yamaçlarının büyük kısmı palmiyelerle kaplıdır. Orman açısından son derece zengin bir ada olan Thassos’un en büyük gelir kaynakları kereste, mermer, zeytinyağı ve baldır. 1960’lardan itibaren turizm de önemli hale gelmiştir ancak henüz diğer Ege adalarının seviyesine ulaşmamıştır. Bu durum tatil için Thasos’u tercih edenlere, fiyat bakımından avantaj olarak yansımaktadır.

Thassos Adası’nda; su sporları, tekne gezileri, yatçılık, balıkçılık ve tüple dalış gibi denize ait spor ve aktivitelerin yanı sıra bisiklet, dağ bisikleti, binicilik, yürüyüş gibi doğa sporları da yapılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Thassos Adası’nda Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın en yeşil adalarından biri olan Thassos Adası, büyüleyici kumsalları ve yemyeşil dağ köyleriyle aldığı övgüleri fazlasıyla hak etmektedir. Kırka yakın kumsalın bulunduğu ada tam bir plaj cennetidir.

Thassos Adası’nda görülmesi gereken diğer yerler

Archangelos Manastırı, Potos, Limenaria, Scala Maries, Scala Kalirachi, Scala Sotiros, Prinos, Scala Rachoni, Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi.

Thassos / Limenas

Thassos / Limenas

Thassos, adanın merkezi ve en büyük şehridir. Tarihi binaların yer aldığı eski limanda pek çok restoran bulunmaktadır. Antik kent kalıntıları ve Arkeoloji Müzesi de liman yakınlarındadır. Amfi Tiyatro ve Acropolis’e giden yol biraz dik ancak yorgunluğa değer, zira burada müthiş bir ada manzarası vardır. Hem alışveriş hem de gece eğlencesi bakımından en fazla seçenek yine burada bulunmaktadır. El sanatlarına ilgi duyanlar Costis Çömlekçisi’ne göz atabilir.

Thasso Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Sunrise Studios Resort, Celeste Deluxe Apartments, Lucia's Home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Althea, Asteras Kalives, Ioannis Houses gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Acro Studios, Edem, Blue Sea Beach Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Thassos Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plajlar

http://www.apartments-giota.com/images/chrissi%20amoudia.jpg

Thassos Adası denince plajlardan bahsetmeden olmaz. Kırka yakın plajın adlarını saymak ve anlatmak mümkün olmasa da, içlerinden en beğenilenleri şöyle sıralayabiliriz: Golden Beach (Chrissi Ammoudia), Metalia Beach (Limenaria), Paradise Beach, Limenas Beach (Thasos/Limenas), Tripiti Beach (Limenaria), Psili Ammos Beach (Astrida), Potos Beach.

Dağ Köyleri

Dağ Köyleri

Romantik bir dağ köyü olan Panagia’da tarihi evler, pek çok restoran ve birkaç hediyelik eşya dükkanı vardır. Ejderhanın Mağarası görülmeye değerdir. Scala Panagia’da ise oteller, kamp alanları ve restoranlar bulunmaktadır. Eski bir dağ köyü olan Potamia, küçük bir turist köyü olan Kinira, resmi olarak terkedilmiş bir köy olan ancak kısmen turist ziyaretine açık Astrida, en büyük dağ köylerinden biri olan ve dar sokakları ile ünlü Kalirachi, adanın batı kıyılarına bakan güzel manzaralı küçük dağ köyü Sotiros görülmeye değer. Thassos Adası’nın birbirinden güzel dağ köylerinin diğerleri de şöyledir: Theologos, Kastro, Kazavitia, Maries, Megalos Prinos, Micros Prinos, Rachoni.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Thassos Adası Nerededir?

Thasos Adası, Yunan adaları arasında, Ege Denizi’nin en kuzeyinde bulunandır. En önemli şehirleri Thassos/Limenas, Limenaria, Potos, Scala Panagia, Scala Potamia, Scala Maries ve Scala Prinos’tur. Ana karadan 7 kilometre, Kavala’nın güneydoğusundan ise 20 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde Keramoti, güneyinde Ege Denizi, batı ve güneybatısında ise Halkidiki Yarımadası yer alır.

Thassos Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi etkisinde olan Thasos Adası’nda yıl boyunca yumuşak bir hava görülür. En düşük sıcaklık ortalama 5 derece, en yüksek sıcaklık ise ortalama 27 derecedir. Kış aylarında hava sıcaklıkları düşse de güneş ışıldamaya devam eder. Kuzeyde olması nedeniyle, havası Mykonos ve Santorini gibi diğer Yunan adalarından biraz daha serindir. İlkbahar ve sonbahar aylarında hava ılık ve güneşlidir ve zaman zaman kısa süreli yağışlar olur. Bu dönemde doğa da ziyaretçilerine en güzel manzaralarını sunmaktadır. Yaz ayları adanın yüksek sezonudur. Deniz tatili için genellikle bu aylar tercih edilse de, sakin plajlar ve nispeten ılık bir hava arayanlara bahar aylarını önerebiliriz.

Thassos Adası’na Nasıl Gidilir?

Thasos Adası’na yalnızca denizyolu ile ulaşım mümkündür. Kavala-Prinos Köyü ve Keramoti-Thasos Şehri arasında çalışan feribotlar ile ulaşım sağlanır. Kavala’dan kalkan feribotlar 1 saat 15 dakika süren bir deniz yolculuğu ile Prinos Köyü’ne varır. Keramoti’den kalkan feribot ise hem daha hızlı hem de daha ucuzdur; 40 dakika içinde Thassos Şehri’ne ulaşır. Özellikle yaz sezonunda gün içinde onlarca sefer düzenlenir. Thasos Adası’nda havalimanı yoktur. En yakın havalimanı Kavala Uluslararası Havalimanı’dır. Türkiye’den Kavala’ya direkt uçuş bulunmadığından, en pratik ulaşım şekli karayoludur. Özel aracı ile seyahat edecekler, Tekirdağ-Malkara-Keşan-İpsala-Kavala güzergahını takip ederek feribotların kalktığı noktalara ulaşabilir.

Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?

Bir kaç günlüğüne kaçamak yapıp, şehir yoğunluğundan kaçmak istediğinizde, doğa ve denizle iç içe bir tatil için Yunanistan’ın güzel adalarından Thassos Adası sizi bekliyor olacaktır. Ülkemizde Taşoz olarak da bilinen bu ada yıllarca yeşil doğasını korumuş, berrak denizleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Akdeniz ikliminde sıcak ve şirin bu adanın, çok gelişmiş bir ada olmamasına rağmen, her bölümünde konaklayabilir ve adanın geri kalan kısmını görmek için keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle ülkemizden araba ile yola çıkıp, feribot ile adaya ulaşabilirsiniz.


Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Thassos Adası otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

 Thassos Adası Şehir İçi Ulaşım

kavala-thassos-ferry.jpg

Thasos Adası’nda şehir içi ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Halk otobüsleri ile adanın her noktasına ulaşmak mümkündür. Her köyde taksi bulunur. Adanın yolları son derece düzgündür ve iyi planlanmıştır. Araba ile adanın en güzel doğal yerlerine, hatta Ipsariou Dağı’na bile rahatlıkla ulaşılabilir. Nispeten büyük köylerin tümünde araç, motosiklet, scooter, vs. kiralayan pek çok yer bulunur.

Thassos Adası Mutfağı

greek-food-melbourne.jpg

Ege yemekleri, Yunan mezeleri, zeytinyağlılar ve Yunan adalarının değişmeyen klasiği olan taze deniz ürünleri Thassos Adası mutfağının yapı taşları. Kış aylarında dağ köylerinde servis edilen biberli kabak, taze sebze ve otlarla hazırlanan “tatarka”, kabak çiçeği dolması, sarma, ince ince doğranan kabak dilimleriyle yapılan “pitarakia”, yöresel bir pişirme tekniğiyle hazırlanan balık yemeği “kalios gouna” ve feta peyniriyle yapılan “bouyourdi” adanın sevilen yemeklerinden bazıları.

Popüler restoranlar

Simi: Yıl boyunca açık olan Simi, Limenas’ın eski limanında bulunmaktadır. Şehrin en iyi balığı ve balık çorbası burada yapılır. Restoranda çocuk menüsü, güzel şaraplar ve baharatlı meze çeşitleri de mevcut.

Armeno: Adanın batısında, deniz kıyısında yer alan restoran bir aile işletmesidir. Filaktaki ailesi bahçelerinde yetiştirdikleri organik ürünleri restoranda hazırladıkları leziz yemeklerde kullanmaktadırlar.

Diğer restoranlar: Souvlaki Special, Taverna Grill Elena, Taverna Giatrou, Arhontissa Alyki, Piatsa Michalis, O Georgios, Taverna To Karanti, Psarotaverna To Limani, Kafeneio Tsiknas, Taverna Krambousa, Taverna Tarsanas.

Bahşiş

Thasos restoranlarında ortalama bahşiş miktarı, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesaba dahil edilir ancak buna rağmen toplam hesabın yüzde 5’i kadar bir tutarı bahşiş olarak bırakmak adettir.

 Thassos Adası Gece Hayatı

Sükuneti ve istisnai doğal güzelliği ile öne çıkan bir Yunan adası olan Thassos Adası’nda gece eğlencesi açısından çok renkli ve hareketli mekanlar yoktur. Adanın en iyi restoran ve tavernalarında akşam yemeği yedikten sonra çevredeki bar ve beach barlardan birinde geceye devam edebilirsiniz. Island Beach Bar, Twins Club, Sunshine Beach Bar, Tropical Bar ve Karnagio seçenekler arasında.

Thassos Adası’nda Alışveriş

Thassos Adası’nda alışveriş bakımından en fazla seçenek sunan yer Thassos/Limenas’tır. Şehrin ana caddesi boyunca sıralanan çeşitli mağaza ve dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca pek çok köyde birkaç tane de olsa hediyelik eşya mağazasına rastlayabilirsiniz. Hemen her Yunan adasında olduğu gibi, Thassos Adası’nda da üretilen en iddialı ürün zeytinyağıdır. Adanın herhangi bir noktasında rahatlıkla bulabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla üretilen bal da yerel üreticilerden veya dükkanlardan satın alınabilir. Zeytinyağı üretiminin öne çıkmasıyla birlikte epey geride kalmış ve eski popülaritesini yitirmiş olsa da, yerel şaraplardan almadan dönmemekte fayda vardır. Adanın dağ köylerinden biri olan Kazaviti, leziz şarapları ile ünlüdür. Yunan adalarının çoğunda üretilen bir uzo türü olan ve içeriği tamamen doğan olan “tsiouro” Thassos’tan alınabilecek yöresel ürünlerden bir diğeridir.

 Thassos Adası Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Thassos Adası Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Thasos Adası’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,2867 Euro’dur.

Thassos Adası Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Thasos Adası’nın resmi dili Yunanca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Thasos Türkiye Dış Temsilcilikleri

ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8
10674 ATHENS, GREECE
Telefon: 00 30 210 726 30 00
Faks: 00 30 210 722 95 97
embassy.athens@mfa.gov.tr
http://atina.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Yunanistan

GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: ODOS IONON 14 69100
KOMOTINI GREECE
Telefon: 00 30 25310 83 420-21
Faks: 00 30 25310 32 761
consulate.komotini@mfa.gov.tr
http://gumulcine.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Evros(Dedeağaç-Alexandroupoli), Rodopi (Gümülçcine-Komotini), Xanthi(İskeçe-Xanthi), Drama ve Kavala illeri, Taşos (Tasos) ve Semadirek(Samothraki) adaları

Thassos Adası Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Temiz Pazartesi

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Yortusu

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Thassos Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 199

Polis: 100

Thassos Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a girmek için Yunanistan Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.