Thassos Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

thasos-limenas.jpg

Thassos Adası, coğrafi konumu itibarı ile Kuzey Ege Adaları’nın bir parçası olmasına karşın, Kavala’ya bağlıdır. Yunan Adaları’nın arasında en kuzeyde bulunan adadır ve yüzölçümü bakımından 12. sırada yer almaktadır. Thassos, aynı zamanda adanın en büyük şehrinin de adıdır. Thassos Limanı olarak da anılan bu şehir; adanın kuzeyinde, ana karanın tam karşısında, Keramoti’den 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Haritada yuvarlak şekliyle dikkat çeken Thassos Adası’nda derin koylar ya da belirgin yarımadalar bulunmaz. Adanın arazileri genelde dağlıktır ancak rakım kıyılardan merkeze doğru yavaş yavaş yükselir. En yüksek tepesi olan Ipsario 1.205 metredir.

Adanın doğu yamaçlarının büyük kısmı palmiyelerle kaplıdır. Orman açısından son derece zengin bir ada olan Thassos’un en büyük gelir kaynakları kereste, mermer, zeytinyağı ve baldır. 1960’lardan itibaren turizm de önemli hale gelmiştir ancak henüz diğer Ege adalarının seviyesine ulaşmamıştır. Bu durum tatil için Thasos’u tercih edenlere, fiyat bakımından avantaj olarak yansımaktadır.

Thassos Adası’nda; su sporları, tekne gezileri, yatçılık, balıkçılık ve tüple dalış gibi denize ait spor ve aktivitelerin yanı sıra bisiklet, dağ bisikleti, binicilik, yürüyüş gibi doğa sporları da yapılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Thassos Adası ile İlgili

Editörün Kaleminden

Thassos Adası Nerededir?

Thasos Adası, Yunan adaları arasında, Ege Denizi’nin en kuzeyinde bulunandır. En önemli şehirleri Thassos/Limenas, Limenaria, Potos, Scala Panagia, Scala Potamia, Scala Maries ve Scala Prinos’tur. Ana karadan 7 kilometre, Kavala’nın güneydoğusundan ise 20 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde Keramoti, güneyinde Ege Denizi, batı ve güneybatısında ise Halkidiki Yarımadası yer alır.

Thassos Adası’na Nasıl Gidilir?

Thasos Adası’na yalnızca denizyolu ile ulaşım mümkündür. Kavala-Prinos Köyü ve Keramoti-Thasos Şehri arasında çalışan feribotlar ile ulaşım sağlanır. Kavala’dan kalkan feribotlar 1 saat 15 dakika süren bir deniz yolculuğu ile Prinos Köyü’ne varır. Keramoti’den kalkan feribot ise hem daha hızlı hem de daha ucuzdur; 40 dakika içinde Thassos Şehri’ne ulaşır. Özellikle yaz sezonunda gün içinde onlarca sefer düzenlenir. Thasos Adası’nda havalimanı yoktur. En yakın havalimanı Kavala Uluslararası Havalimanı’dır. Türkiye’den Kavala’ya direkt uçuş bulunmadığından, en pratik ulaşım şekli karayoludur. Özel aracı ile seyahat edecekler, Tekirdağ-Malkara-Keşan-İpsala-Kavala güzergahını takip ederek feribotların kalktığı noktalara ulaşabilir.

Thassos Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi etkisinde olan Thasos Adası’nda yıl boyunca yumuşak bir hava görülür. En düşük sıcaklık ortalama 5 derece, en yüksek sıcaklık ise ortalama 27 derecedir. Kış aylarında hava sıcaklıkları düşse de güneş ışıldamaya devam eder. Kuzeyde olması nedeniyle, havası Mykonos ve Santorini gibi diğer Yunan adalarından biraz daha serindir. İlkbahar ve sonbahar aylarında hava ılık ve güneşlidir ve zaman zaman kısa süreli yağışlar olur. Bu dönemde doğa da ziyaretçilerine en güzel manzaralarını sunmaktadır. Yaz ayları adanın yüksek sezonudur. Deniz tatili için genellikle bu aylar tercih edilse de, sakin plajlar ve nispeten ılık bir hava arayanlara bahar aylarını önerebiliriz.

Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?

Bir kaç günlüğüne kaçamak yapıp, şehir yoğunluğundan kaçmak istediğinizde, doğa ve denizle iç içe bir tatil için Yunanistan’ın güzel adalarından Thassos Adası sizi bekliyor olacaktır. Ülkemizde Taşoz olarak da bilinen bu ada yıllarca yeşil doğasını korumuş, berrak denizleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Akdeniz ikliminde sıcak ve şirin bu adanın, çok gelişmiş bir ada olmamasına rağmen, her bölümünde konaklayabilir ve adanın geri kalan kısmını görmek için keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle ülkemizden araba ile yola çıkıp, feribot ile adaya ulaşabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Thassos Adası otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Thassos Adası’nda Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın en yeşil adalarından biri olan Thassos Adası, büyüleyici kumsalları ve yemyeşil dağ köyleriyle aldığı övgüleri fazlasıyla hak etmektedir. Kırka yakın kumsalın bulunduğu ada tam bir plaj cennetidir.

Thassos Adası’nda görülmesi gereken diğer yerler

Archangelos Manastırı, Potos, Limenaria, Scala Maries, Scala Kalirachi, Scala Sotiros, Prinos, Scala Rachoni, Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi.

Devamını Oku

 Thassos Adası Şehir İçi Ulaşım

kavala-thassos-ferry.jpg

Thasos Adası’nda şehir içi ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Halk otobüsleri ile adanın her noktasına ulaşmak mümkündür. Her köyde taksi bulunur. Adanın yolları son derece düzgündür ve iyi planlanmıştır. Araba ile adanın en güzel doğal yerlerine, hatta Ipsariou Dağı’na bile rahatlıkla ulaşılabilir. Nispeten büyük köylerin tümünde araç,motosiklet, scooter, vs. kiralayan pek çok yer bulunur.

Thassos Adası Mutfağı

greek-food-melbourne.jpg

Ege yemekleri, Yunan mezeleri, zeytinyağlılar ve Yunan adalarının değişmeyen klasiği olan taze deniz ürünleri Thassos Adası mutfağının yapı taşları. Kış aylarında dağ köylerinde servis edilen biberli kabak, taze sebze ve otlarla hazırlanan “tatarka”, kabak çiçeği dolması, sarma, ince ince doğranan kabak dilimleriyle yapılan “pitarakia”, yöresel bir pişirme tekniğiyle hazırlanan balık yemeği “kalios gouna” ve feta peyniriyle yapılan “bouyourdi” adanın sevilen yemeklerinden bazıları.

Popüler restoranlar

Simi: Yıl boyunca açık olan Simi, Limenas’ın eski limanında bulunmaktadır. Şehrin en iyi balığı ve balık çorbası burada yapılır. Restoranda çocuk menüsü, güzel şaraplar ve baharatlı meze çeşitleri de mevcut.

Armeno: Adanın batısında, deniz kıyısında yer alan restoran bir aile işletmesidir. Filaktaki ailesi bahçelerinde yetiştirdikleri organik ürünleri restoranda hazırladıkları leziz yemeklerde kullanmaktadırlar.

Diğer restoranlar: Souvlaki Special, Taverna Grill Elena, Taverna Giatrou, Arhontissa Alyki, Piatsa Michalis, O Georgios, Taverna To Karanti, Psarotaverna To Limani, Kafeneio Tsiknas, Taverna Krambousa, Taverna Tarsanas.

Bahşiş

Thasos restoranlarında ortalama bahşiş miktarı, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesaba dahil edilir ancak buna rağmen toplam hesabın yüzde 5’i kadar bir tutarı bahşiş olarak bırakmak adettir.

Thassos Adası’nda Alışveriş

Thassos Adası’nda alışveriş bakımından en fazla seçenek sunan yer Thassos/Limenas’tır. Şehrin ana caddesi boyunca sıralanan çeşitli mağaza ve dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca pek çok köyde birkaç tane de olsa hediyelik eşya mağazasına rastlayabilirsiniz. Hemen her Yunan adasında olduğu gibi, Thassos Adası’nda da üretilen en iddialı ürün zeytinyağıdır. Adanın herhangi bir noktasında rahatlıkla bulabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla üretilen bal da yerel üreticilerden veya dükkanlardan satın alınabilir. Zeytinyağı üretiminin öne çıkmasıyla birlikte epey geride kalmış ve eski popülaritesini yitirmiş olsa da, yerel şaraplardan almadan dönmemekte fayda vardır. Adanın dağ köylerinden biri olan Kazaviti, leziz şarapları ile ünlüdür. Yunan adalarının çoğunda üretilen bir uzo türü olan ve içeriği tamamen doğan olan “tsiouro” Thassos’tan alınabilecek yöresel ürünlerden bir diğeridir.

 Thassos Adası Gece Hayatı

Sükuneti ve istisnai doğal güzelliği ile öne çıkan bir Yunan adası olan Thassos Adası’nda gece eğlencesi açısından çok renkli ve hareketli mekanlar yoktur. Adanın en iyi restoran ve tavernalarında akşam yemeği yedikten sonra çevredeki bar ve beach barlardan birinde geceye devam edebilirsiniz. Island Beach Bar, Twins Club, Sunshine Beach Bar, Tropical Bar ve Karnagio seçenekler arasında.

Thassos Adası Festivaller

Philippi Thassos Festivali (Temmuz-Ağustos)

Thassos Adası Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Temiz Pazartesi

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Yortusu

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Thassos Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 199

Polis: 100

Thasos Türkiye Dış Temsilcilikleri

ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8
10674 ATHENS, GREECE
Telefon: 00 30 210 726 30 00
Faks: 00 30 210 722 95 97
[email protected]
http://atina.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Yunanistan

GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: ODOS IONON 14 69100
KOMOTINI GREECE
Telefon: 00 30 25310 83 420-21
Faks: 00 30 25310 32 761
[email protected]
http://gumulcine.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Evros(Dedeağaç-Alexandroupoli), Rodopi (Gümülçcine-Komotini), Xanthi(İskeçe-Xanthi), Drama ve Kavala illeri, Taşos (Tasos) ve Semadirek(Samothraki) adaları

Thassos Adası Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Thasos Adası’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,2867 Euro’dur.

Thassos Adası Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Thasos Adası’nın resmi dili Yunanca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

 Thassos Adası Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Thassos Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 7.8oC
  • Nis 12.2oC
  • May 17.2oC
  • Haz 22.2oC
  • Tem 23.9oC
  • Agu 23.9oC
  • Eyl 18.9oC
  • Eki 15oC
  • Kas 10oC
  • Ara 6.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 13,770  / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün