Transilvanya Alpleri

Vampirlerin efsanevi yurdu sivri dağlarla çevrilidir ve bunlar arasında en yüksek ve en yabanıl olanlar Transilvanya Alpleri’dir. Transilvanya ile Güney Romanya arasında bariyer oluşturan Transilvanya Alpleri, kimi yerde 2,500 m’yi aşan zirvelere ulaşır. Orta Avrupa’daki Karpatya Dağları’nın yaptığı 1.500 km’lik yay üzerindeki en ıssız ve etkileyici dağ sırasıdır.

Fotoğraf Negoiu

Prahova Nehri’nden batıdaki Timiş Nehri’ne doğru 360 km uzanan Transilvanya Alpleri, Avrupa’da el değmeden kalmış son alanlardan biridir. Dağ yamaçları yumuşak bir eğimle aşağıda çiçeklerle kaplı çayırlık alanlara, gür akarsularıyla romantik kırsal alanlardan oluşan Transilvanya’ya inerken tepelerde masalsı şatolar (aralarında Kont Drakula’nın şatosunun da olduğu) yükselir. Koyunların yayıldığı otlak alanlarının tepelerine Orta Çağ köyleri yerleşmiştir. Dağın güneye bakan yabanıl yamaçları ise tam tersine, dar ve derin vadilerle bölünen sivri kalker kayalıklardan oluşur ve ayılar, vaşaklar ve kurtların sinsice dolaştığı çam ormanlarıyla kaplıdır.


Fotoğraf Bucegi Dağı

Prahova Vadisi’nden sonra üzerinde yabani hayvanların gezdiği, tepede kartalların daireler çizdiği ve etrafta bir tek çobanların görüldüğü Bucegi Dağı’nın kayalıklarına tırmanabilirsiniz. Son derece güzel, ustura benzeri bir kalker dağ sırası olan Piatra Craiului’de 18 km uzunluğunda tehlikeli bir patika dolanır. Bu yol mağaralar ve koyaklarla delik deşik olmuş çarpıcı alanlardan geçerek, Fagaras Dağı ve 2.544 m yüksekliği ile buradaki en yüksek dağ olan Moldoveanu Dağı’nın tam kalbine gider. Fagaras’ın batısına doğru nefes kesici güzellikte Retezat Ulusal Park uzanır. Burada buzullaşmanın etkisiyle dik zirveler, buzul gölleri, nehirler ve yaşlı ormanlar oluşmuştur.

Her yerden uzakta, çok farklı manzaraların yan yana sıralandığı ve gelenleri birden Orta Çağ’a geri götüren Transilvanya Alpleri’ni keşfetmenin keyfine doyum olmaz.


Fotoğraf Balea Gölü

Nedir: Kont Drakula’nın sık sık gittiği yer.
Transilvanya Alpleri'ne Nasıl Gidilir: Bükreş’e uçakla gidilebilir.
Ne Zaman Gidilir: Mayıstan ekime kadar (özellikle kış sporları için gitmiyorsanız). Kış ayları son derece soğuk olur.
En Yakın Yerleşim Yeri: Braşov, Zarnesti, Sibiu, Petrosani
Kaçırmamanız Gerekenler: Nefes kesici kale burçları ve çan kuleleriyle tipik bir Orta Çağ kasabası olan Sighisoara, bir Dünya Kültür Mirası’dır.Bilmeniz Gerekenler: “Transilvanya” kelimesi Latince “orman üzerinde” anlamına gelen trans silva’dan türemiştir.

Tanıtıcı Video: