2023 Seyahat Trendleri

Yeni yılda gezginler açısından en çok merak edilen sorulardan bazıları 2023’te nereye gidileceği ve bu yılın trendleri arasında neler olacağı. Turizm, çeşitli kaynaklara ve araştırmalara göre bu yıl patlama yaşıyor. Uzun bir aradan sonra insanların çoğu kendi ülkelerinin farklı bölgelerine veya dünya tatiline çıkmayı tercih ediyorlar. Bu yazımızdan ilham alarak, bir sonraki seyahatinizi planlayın ve yakında güneşlenmeyi, kayak yapmayı veya ormanlarda yürüyüş yapmayı sabırsızlıkla bekleyin.

“Son dakika” seyahati

Gezginlerin çoğu tatillerini yılın başlarında planlamaya başlasa da, geçtiğimiz birkaç yıl bize planların bazen beklenenden daha hızlı değişebileceğini ve gelişmeleri tahmin etmenin zor olduğunu gösterdi. Bu nedenle 2023'te özellikle odak noktası olacak bir seyahat trendi, son dakika seyahatidir. Yani yapacağınız tatili aylar öncesinden planlamak artık 2023 yılında revaçta değil. İstediğiniz herhangi bir anda, önceden karar vermeyerek, spontane bir şekilde bir tatil planı yapabilirsiniz.

2023 trend

Aileyle seyahat önem kazanmaya başladı

Son yıllarda aileler her zamankinden daha fazla birlikte seyahat ediyor. Bunun nedeni elbette ki pandemi. Pandemi dönemi ile birlikte sevdiklerimizin kıymeti daha fazla anlaşılınca aile seyahati 2023 yılının gözde seyahat trendlerinden biri haline geldi. Bu demektir ki gezginlere verilecek hizmetler ve seyahat olanakları karışık yaştaki aile bireylerine yönelik olacak şekilde ayarlanmış olacak. Birlikte seyahat etmeyi seçen aileler için çocuk dostu oteller ve aynı zamanda ailemizin bir parçası olan evcil hayvanlar için evcil hayvan kabul eden oteller daha fazla tercih ediliyor olacaklar.

Dünya çapında ev ofisi

Evden çalışmak birçok çalışan için bir alışkanlık haline geldi. Sahilde kristal berraklığındaki deniz manzarasıyla dizüstü bilgisayarınızı açmaya ne dersiniz? 2023'te eşyalarınızı toplayın ve dünyanın en güzel tatil ülkelerinden birinde çalışın. Örneğin Karayipler'deki çok sayıda ülke, sözde dijital göçebeler için daha uzun süre kalmalarına olanak tanıyan ve mobil çalışma ve iyi bir internet bağlantısı sağlayan özel vizeler sunuyor. Bunlar, Almanya, İtalya ve Çekya gibi ülkelerin yanı sıra Barbados, Aruba ve Anguilla gibi uzun mesafeli destinasyonları bile içeriyor.

Sürdürülebilir seyahat

Pek çok gezgin tatilleri için daha sürdürülebilir seyahat seçenekleri ararken otel ve tur operatörleri mümkün olduğunca sürdürülebilir olmak için büyük ve önemli adımlar atmak durumunda kalıyorlar. Yani diyebiliriz ki seyahat işletmeleri sürdürülebilirliği ve çevre dostu olmayı yavaş da olsa benimsemeye başlıyorlar.

Sürdürülebilirlik, daha çok yerel sayılabilecek hizmetlere dayanmakta. Örneğin, odalara ve restoranlara daha fazla yerel ürün koymak,  turlarının çevre dostu olmasını sağlayan çalışan ve yerel topluluklarda istihdam yaratan turlar ve oteller gibi. Çevre dostu olmaya ve sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen bu yeni trenddeki şirketler karbon ayak izlerini azaltmak için LED aydınlatma ve güneş panelleri kullanarak enerji tüketimine daha fazla dikkat etme gibi girişimlerde bulunuyorlar. Hal böyle olunca 2023 ve gelecek yıllar için sürdürülebilir seyahat gezginler için vazgeçilmez bir trend haline gelecek. Böyle bir trendde ise öncelik yerel toplumlarda.

2023 trend-2

Seyahat ve teknoloji yine el ele

Teknoloji iş seyahatleri için her zaman bir numaralı olanak olarak sayılmakta. O yüzden 2023 seyahat trendleri listesi içinde teknoloji ve seyahati birlikte görmesek olmazdı. Her anımızda yanımızda olan teknoloji biz daha tatile çıkmadan oluşabilecek en ufak bir aksaklıkları düzeltmek için bile bizden sadece bir tık uzaklıkta. Teknolojinin ilerlemesi seyahati elbette daha da kolaylaştırdı. Örneğin, ne zaman, nereye ve ne kadara gidebileceğimiz teknolojiyle artık çok kolay. Cep telefonlarımıza gelen bir bildirimle işimizi hemen halledebiliyoruz. Aynı şey şehir dışı veya yurt dışında bulunduğumuz zamanlarda da geçerli durumda.

Bu yüzden teknolojinin bizi sınırlayan havaalanları, istasyonları ve durakları çoktan geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Tabii ki bazı turistler, seyahatlerinde teknolojiden uzak kalmak ve dünyadan kopmak isteseler de, bir diğerleri, özellikle sosyal medya çağındayken, seyahatlerini dünyayla iç içe olarak yaşamak istiyorlar. Bu, yalnızca sosyal medyayı kullananlar için değil aynı zamanda ve özellikle dijital göçebeler veya seyahat deneyimlerinden geçimini sağlayanlar için de önem taşımakta.

İş seyahati hala revaçta

Pandeminin aslında en kötü dönemini atlatmış gibi görünüyoruz bu da demektir ki son zamanlarda iş seyahati daha da artış gösterecek. Pandemi sonrasında herkesin beklediği o “normalleşme dönemi” sırasında toparlanma beklenirken, ticari sorunlar, ekonomik sıkıntılar ve siyasi gerilimler gibi diğer unsurlar da insanları ve seyahat oranlarını etkilemiş durumda. Ayrıca, özellikle pandemi döneminde hayatımızda iyice yer eden video konferans, online toplantı ve uzaktan yapabileceğimiz birçok iletişim aracı iş seyahatlerinin gereksizliğini de kanıtlamış oldu. Fakat, elbette ki, iş seyahatine gitmek, fiziksel olarak başka bir şehirde veya ülkede bulunmanın keyfi bambaşka. Pandemi dönemindeki durum iş seyahatleri oranının düşüyor gibi gözükse de normalleşmenin daha da yaygınlaştığı bu dönemde 2023 seyahat trendlerinin arasında elbette iş seyahati de yerini alıyor.

Bleisure seyahati artıyor

İngilizce’de “business” yani iş ve “pleasure” yani zevk kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş olan “bleisure” kelimesi iş seyahatinizde zevk de alacağınızı anlatmak istiyor. Yani hem iş yapıyorsunuz hem de eğleniyorsunuz. Pandemi sırasında birçok şirket iş seyahatinden uzak dursa da pandemi olmadan önce insanlar aslında iş seyahatlerinde bulunmaktan fazlasıyla keyif alıyorlardı. Çünkü kim başka bir şehirde veya ülkede çalışmak istemez ki? Normalleşme ile birlikte de bu durum pandemi öncesi haline geri dönecek. Yani 2023’te de bu durum devam edecek gibi görünüyor.

2023 trend-3

Peki, 2023'te nereler ziyaret edilmeli?

Seyahat geliştikçe ve bununla beraber seyahat şirketleri de geliştikçe, gezginlerin dört gözle bekleyecekleri çok şey olacak. Teknolojik rahatlıktan daha sürdürülebilir turizm uygulamalarına kadar, 2023'te seyahat, gezginlere daha sezgisel ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunacak.

Turistlere daha fazla yerel topluluğu destekleme, teknoloji ile iç içe veya ondan bağımsız bir şekilde doğada daha fazla zaman geçirme ve egzotik yerlerde gelişmekte olan turizm pazarlarını keşfetme olanağı sunan fırsatlar 2023 yılında insanları seyahat etmeye teşvik edecek nitelikte.

2023’de ziyaret edilecek yerler arasında elbette sadece 2023 yılı için değil her zamanın favorisi olan her dönemden kalan şehir ve şatoları ile adeta yıllar geçse de bir seyahat vazgeçilmezi olan İtalya, birbirinden güzel Orta Çağ köyleriyle Almanya, eşsiz Normandiya sahilleri ve sanatıyla Fransa gibi Avrupa ülkeleri bulunuyor. Fakat, Avrupa haricinde gidebileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır;

Tayland

Sadece 30.000’den fazla büyüleyici Budist tapınağına sahip olmasıyla bile kendine hayran bırakan Tayland plajları ile de bu konuda dünyanın en iyilerinden biri.

Singapur

Singapur turistler için birçok çeşitli olanak ve güzellik sağlayan ülkelerden biri. Ülkeye girdiğinizdeki ilk büyülenmeniz Jewel Changi Havaalanı’nda bulunan devasa botanik bahçesini görmeniz ile başlıyor. Bu havaalanı aynı zamanda bu özelliği ile dünyada ilk ve tek örnek. Birçok güzelliğinin yanı sıra şunu da söyleyelim Singapur yasakları ile en ilginç ülkelerden biri.

2023 trend-4

İsrail

Oldukça tartışmalı bir bölge olan İsrail’de aslında her yerde aynı hayat yaşanmıyor. Doğusunda başkenti Kudüs çok tutucuyken, kıyıda kalan Tel Aviv bir özgürlükler şehri.  Buraya gelen turistler buraya Orta Doğu’nun Los Angeles’i bile diyorlar. Eşsiz plajları ve festivalleri ile gezginler için adeta bir cazibe merkezi.

Uruguay

Brezilya ve Arjantin arasında kalan bu küçük ülke Latin Amerika’nın en şirin ülkesi konumunda. Burası kıtanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline geldiği için turistler için bir cazibe merkezi niteliğinde.

Mısır

Sadece 2023 değil her zaman turistler için bir favori olan Mısır gerek tarihi gerek kültürüyle insanları büyülüyor. Sanılanın aksine insanların develerle gezmediği ve aktif bir gece hayatı olan bir Orta Doğu ülkesi olan Mısır müzik festivalleri ve eğlenceli aktiviteleri ve eşsiz doğasıyla turistleri kendine çekiyor.

2023 trend-5

Malta

Akdeniz’in tam ortasında kalan bu küçük ada içerisinde hem Arap hem İtalyan kültürün fazlasıyla karıştığı Malta’da Türklerden bir iz bulmanız da mümkündür. Eşsiz cumbalı evleri, devasa şehir surları, büyük kiliseleri ve atmosferi ile kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yer.