Google+

Arama formu

Petra

UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Ürdün’deki...
Devamı oku
Petra her mevsim ziyaret edilmeye uygun bir kenttir. Ancak yaz aylarında...
Devamı oku
Amman Havaalanı’na geldiğinizde araba kiralayarak Petra’ya...
Devamı oku
Petra’nın gece hayatı için iki saatlik bir gece yürüyüşü olan Petra by...
Devamı oku
Petra’nın giriş kısmındaki dükkanlarda mücevherden tutun da halıya ve...
Devamı oku
Petra, en yakın havalimanı Akabe King Hussein’e 128 kilometre mesafededir...
Devamı oku
Ürdün toprakları içinde Wadi Musa bölgesine bağlı bulunan Petra Antik Kent...
Devamı oku
  Petra Mutfağı'nda ana öğün, genellikle öğle yemeğidir ve...
Devamı oku
Ürdün sınırları içinde yer alan Petra şehrinin para birimi Ürdün Dinarı’...
Devamı oku
Petra’nın en önemli etkinliği Petra by Night adı altında düzenlenen...
Devamı oku
Petra Ürdün’e bağlı olduğundan resmi dili Arapça’dır. Antik kentin eski...
Devamı oku
Petra ile Türkiye arasında saat farkı bulunmaz.
Devamı oku
TÜRKİYE CUMHURİYETİ AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ Telefon: +962 6 5002 347 (Santral...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ürdün’e girmek için vize alması...
Devamı oku
İşçi Bayramı (1 Mayıs) Bağımsızlık Bayramı (25 Mayıs) Ramazan...
Devamı oku
Acil yardım: 199 Turist yardımı: 199 Polis: 191
Devamı oku
UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer al Petra, yılın her bir dönemi...
Devamı oku
Orta Doğu’da, Ürdün’de bulunan Petra, tarihi ve arkeolojik bakımdan...
Devamı oku
Hor Dağı'nın eteklerinde yer alan Petra, içinde bulunduğu dağlardan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 JOD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 9℃
Mar 12℃
Nis 17℃
May 21℃
Haz 24℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 24℃
Eki 20℃
Kas 13℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...
Nüfus: Antik şehir olduğundan nüfusu turist ve ziyaretçilerden oluşuyor. / Dil: Arapça / Para Birimi: Ürdün Dinarı / İklim: Kuru Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Petra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Petra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Doğu’da, Ürdün’de bulunan Petra, tarihi ve arkeolojik bakımdan önemiyle dikkat çeken bir antik kenttir. Wadi Musa bölgesine bağlı kent, Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki topraklar üzerinde yaklaşık 100 kilometrekarelik bir alanda yer alır. Adını Yunanca ‘taş’ anlamına gelen ‘petra’ kelimesinden alan kent, kadim uygarlıkların izlerini taşır. 1812’de İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından keşfedilerek Batı’nın dikkatini çeken Petra, saklı yollar arasında gizlenmiş, kayalara oyularak inşa edilmiş tiyatro, tapınak ve evlerin aralarında bulunduğu yapılardan oluşur. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine alınan kent, 2007’de de Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında gösterildi. Bu sebeple de Petra’nın ekonomisi neredeyse tümüyle turizme bağlı olarak sürdürülmekte.

 

Tanıtım Videosu:
 

Petra’da Gezilecek Yerler

Petra’da Gezilecek Yerler

Hor Dağı'nın eteklerinde yer alan Petra, içinde bulunduğu dağlardan oyulmuş antik bir şehirdir. Kumtaşı kayaların kırmızı rengini verdiği Petra şehri MÖ 6. yüzyılda Nebati halkının başkenti olarak inşa edildi. Bu etkileyici çöl metropolünü hayatta tutmak için sofistike bir su kontrol sistemi ile yapay vaha yarattılar. Kent, kaya oluşumları tarafından korunması nedeniyle birkaç yüzyıldan bu yana ayakta kalmıştır. Ancak Nebatiler, MS 106 yılında Roma ordusu tarafından sularının kirletilmesi nedeniyle güçlerini yitirdiler.

Petra nerededir?

Ürdün toprakları içinde Wadi Musa bölgesine bağlı bulunan Petra Antik Kent, Kızıldeniz’in en kuzey ucu Akabe Körfezi’ne 130 kilometre mesafede yer alır. Ürdün’ün başkenti Amman, Petra’ya 250 kilometre uzaklıktadır.
 

Petra’ya Ne Zaman Gidilir?

Petra her mevsim ziyaret edilmeye uygun bir kenttir. Ancak yaz aylarında sıcaklar oldukça yorucu olabilir. Hava sıcaklığı 36 dereceyi görse de nem yok denecek kadar azdır. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar aylarında Petra’yı ziyaret etmek daha keyifli olacaktır. Eğer iki günlük ya da günebirlik bir gezi planlıyorsanız haftanın iki günü ‘Petra by Night’ adı altında düzenlenen gece yürüyüşlerine denk getirmenizi tavsiye edilir. 

Petra’ya Nasıl Gidilir?

Petra, en yakın havalimanı Akabe King Hussein’e 128 kilometre mesafededir. Buradan araçla iki saatte antik kente varmak mümkündür. Petra, Ürdün’ün başkenti Amman’a ise 250 kilometre uzaklıktadır. Buradan da araçla 3-4 saatlik bir sürede kente ulaşmanız mümkün. Amman Queen Alia Havalimanı’ndan mesafe ise direkt 213 kilometredir. Bu yol da yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kente aynı zamanda Mısır, İsrail, Suudi Arabistan komşu ülkeden de gidilebilir.  

Petra şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Petra’da Nerede Kalınır?

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer al Petra, yılın her bir dönemi ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. İki dağın arasında, uzun bir yolun sonunda bir anda karşınıza çıkan, muazzam bir antik kenttir.

Turlarla, özellikle Wadi Musa bölgesinde günü birlik düzenlenen gezilerle veya araba kiralanarak tarihî kent bölgesine ulaşılabilir. Sıcak bir iklime sahip olmasından dolayı her mevsim görülebilecek muazzam bir büyüye sahip olan Petra çevresindeki şehirlerde konaklayabilirsiniz. Genel olarak ucuz bir bölge olsa da antik kent çevresindeki restoranlar daha pahalıdır ve Wadi Musa bölgesinde daha lüks oteller bulunmaktadır.


Petra’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Petra otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Petra pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Petra Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Petra Otelleri
En Uygun Fiyatlı Petra Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Petra Otelleri

Petra Otelleri

UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Ürdün’deki tarihî kent Petra; kendine hayran bırakacak güzelliği ile her mevsim ziyaret edilesi bir yer. Kış aylarında özellikle kasım ayı sonlarında daha soğuk bir hava hâkim olsa da her mevsim ziyaret edilebilir.


Petra Otelleri
 

Öncelikle Ürdün’e ulaşabilmek için Amman’a veya Akabe’ye uçakla gelebilirsiniz. Daha sonrasında Petra’ya ulaşım için araç kiralayabilir veya belli zamanlarda şehirlerden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca günübirlik düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Petra otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Petra Şehir İçi Ulaşım

Amman Havaalanı’na geldiğinizde araba kiralayarak Petra’ya ulaşabileceğiniz gibi otobüs de kullanabilirsiniz. Petra’ya girmek içinse Wadi Musa’dan bilet almanız gerekmektedir. Ata ve deveye binerek de Petra’da gezebilirsiniz.

 

Petra Mutfağı

Petra Mutfağı
 

Petra Mutfağı'nda ana öğün, genellikle öğle yemeğidir ve genellikle pilav, et, salata ve yoğurttan oluşmaktadır. Sol el yemek yemek için kullanılmamaktadır. Çorbalar bardaktan içilmektedir. Kahvaltı; zeytinyağına ya da yoğurda batırılarak pişirilmiş ekmek, taze kesilmiş domates, salatalık veya soğan ve çaydan oluşmaktadır. Öğle yemeği genellikle Bedevi mutfağında yoktur ancak Petra'da öğle yemeği için fasulye püresi, salata, haşlanmış yumurta vdüz ekmekler yaygındır. Misafir geldiğinde mansaf (kuzu eti ve pilav) ilave edilir ve bu şekilde ana öğün olarak kabul edilebilir. Akşam yemeğinde şehirli insanların çoğu için hafif yemekler tercih edilir. Akşam öğününde yemek olarak et, pilav ve sebze içeren yemekler tüketilmektedir. Meyve gün boyunca herhangi bir zamanda tüketilmektedir.

Petra Gece Hayatı

Petra’nın gece hayatı için iki saatlik bir gece yürüyüşü olan Petra by Night etkinliğini tavsiye edilir. 

Petra Festivaller

Petra’nın en önemli etkinliği Petra by Night adı altında düzenlenen etkinliktir. Petra’nın etkileyici atmosferini gece deneyimleme imkânı sunan etkinlik Siq adı verilen etkileyici geçitlerden gece geçmeniz için bulunmayacak bir fırsattır. Yalnızca yıldızların ve mum ışıklarının aydınlattığı gecede yerel müzik dinleme şansınız da var. Atmosfer ve etkinlik ziyaretçileri Nebatiler zamanına taşımak için özel olarak hazırlanmış. Gezinin girişi Petra Ziyaretçi Merkezi’nden yapılır. Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri düzenlenen etkinlik akşam saat 20.30 sularında başlar ve yaklaşık olarak iki saat sürüyor. 12 yaşın altındaki çocukların ücretsiz olarak girebildiği etkinliğe 20 Dolar civarında olan bir giriş ücretiyle katılabilirsiniz.

Jerash Festivali / Ürdün Festivali

Temmuz- Ağustos ayları arasında bir ay süren Ürdün Festivali ya da Jerash Festivali olarak bilinen bu festival Amman, Jerash Antik Kenti, İrbid, Ölüdeniz kıyısı ve Petra’nın aralarında bulunduğu ülkenin turistik özellikleriyle öne çıkan kentlerinde düzenleniyor. Her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlayan festival, uluslararası sanatçıların ziyaretleriyle unutulmaz performansların gerçekleştiği bir deneyime dönüşüyor. Konserler, tiyatro oyunları, sergiler, şiir okumaları, geleneksel dans gösterilerinin aralarında bulunduğu gösteriler her yıl izleyicileri bekliyor.

Petra’da Alışveriş

Petra’nın giriş kısmındaki dükkanlarda mücevherden tutun da halıya ve geleneksel vazolara kadar aradığınız tüm hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Antik olduğu iddia edilen eski paralar bunlar arasında ama alışveriş yaparken sahte bir şeye fazla para ödememek için dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Petra Saat Farkı

Petra ile Türkiye arasında saat farkı bulunmaz.

Petra Para Birimi

Ürdün sınırları içinde yer alan Petra şehrinin para birimi Ürdün Dinarı’dır. 1 TL yaklaşık 0,2447 Ürdün Dinarı’na denk gelir.  

Petra Resmi Dili

Petra Ürdün’e bağlı olduğundan resmi dili Arapça’dır. Antik kentin eski dilleri arasında Antik Yunanca olduğu bilinir. Ürdün lehçeleri çoğunlukla İngilizce, Fransızca ve Türkçe gibi dillerden etkilenmiştir. İngilizce resmî statü de olmasa da ülkede en çok konuşulan ikinci dildir.

Petra Türkiye Temsilciliği

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:
+962 6 5002 347 (Santral)
+962 6 5002 339
+962 6 5002 325
Türkiye'den aramalarda Türkiye içi ücret ödeyerek aramak için:0 (312) 218 60 71 (dahili 347)
SADECE ACİL DURUMLAR İÇİN:+962777278293
Faks:
+962 6 461 23 53
E-posta:
embassy.amman@mfa.gov.tr
Büyükelçilik Posta adresi:
Abbas Mahmoud Al-Aqqad St.31
P.O.BOX 2062 Jabal Amman
11181 Amman - Jordan

Petra Resmi Tatiller

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Bayramı (25 Mayıs)

Ramazan Bayramı (7-8-9-10 Temmuz)

Kurban Bayramı (13-14-15-16 Eylül)

Hicri Yılbaşı (3 Ekim)

Mevlid Kandili (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Petra İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 199

Turist yardımı: 199

Polis: 191

Petra Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ürdün’e girmek için vize alması gerekmemektedir, 90 güne kadar kalmalarına imkan sağlanmaktadır. Ancak 90 günden fazla kalmayı öngören vatandaşların, Ürdün İçişleri Bakanlığı’na oturma izni başvurusunda bulunması gerekir.

Ürdün Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu  hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.