Almanya Dünya Mirasları (A-K)

Aachen Katedrali

Almanya’nın batısındaki Aachen bölgesinde yer  alan katedral Kuzey Avrupa’nın bilinen en eski katedrali. 1978 yılında koruma altına alınan yapı geçmişte kraliyet ailelerinin taç giyme törenleri için kullanılmış. 30 kral ve 12 kraliçenin törenini gören katedral eğer konuşabilseydi eminiz son derece ilginç şeyler anlatabilirdi. Tüm bunların yanında mimarisi ve gece manzarası son derece etkileyici.

Alfeld’deki Ayakkabı Fabrikası

1911’de Adolf Meyer ve Walter Gropius tarafından inşa edilen ‘’Fagus Factory’’ gerçek anlamdak ilk modern yapı olarak anılıyor. Tasarımında dikkat çeken çok sayıda cam, ışığın homojenize olarak dağılması için yapılmış. Bina 2011 yılında listeye dahil edildi.

Almanya

Alpler’deki Tarih Öncesi Göl Üstü-Kenarı Evleri

111 küçük evden oluşan bu yerler aslında oldukça şaşırtıcı çünkü tarihine bakınca binlerce yıl geriye gittiğini görüyorsunuz. Neolitik ve Bronz çağ kültürlerinin gözlendiği evlerin bir kısmı İsviçre’de bulunuyor. Dönemin, ticaret ve tarım gibi bilgilere sahip olması ise bir diğer etkileyici özellik. Bu harika miras 2011 yılında koruma altına alınmış.

Antik Kayın Ormanları

Aslında bu ormanın sakinleri Avrupa’nın gerçek yerlileridir en azından insan müdahalesi olana kadar öyleydi. Bugün hala geniş bir alanı kaplayan orman kıtanın en değerli parçalarından birini oluşturuyor. Kayın ormanı o kadar genişlemiş ki Karpatlara gelmiş böylece bir nevi sınır ötesi dünya mirası oluşmuş olmuş.

Augustusburg ve Falkenlust Sarayları

Bu iki tarihi kompleks Almanya-Brühl’de yer alıyor. 1984 yılında koruma altına alınmış olan saraylar birbirlerine bir bahçe ile bağlılar. 18. yy’da inşa edilen bu kompleksin küçük kardeşi diyebileceğimiz Falkenlust bir av sarayı olarak inşa edilmiş. Bu güzel sarayların mimarileri ve tarihsel geçmişleri yanında oldukça etkileyici bahçeleri de var. Yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin.

Almanya 2

Bamberg Şehri

1007 yılında Bamberg psikoposluk merkeziydi, bu o dönem Hristiyanlığı Slavlara yaymak amacıyla yapılmış bir hareketti. Bunları takiben 12. yy boyunca Bamberg psikoposları şehri anıtsal şekilde inşa etmek planını hayata geçirmeye başladılar. Doğal olarak şehrin mimarisi ve yapısı son derece değerli bir hale geldi. Hegel ve Hoffmann gibi aydınlanma dönemi yazarları da bu şehirde oturmuşlardır. Bamberg 1993 yılında koruma altına alındı.

Bergpark Wilhelmshöhe

Bergpark Wilhelmshöhe Avrupa’nın yamaç üzerine kurulu en büyük parkı, bu konumuyla dünyada ise ikinci sırada. Burada su sisteminin Herkül heykeli boyunca yükselmesi aslında mutlak monarşi fikrinin estetik şekillerle, dikkat çekici halde dışa vurumu olarak algılanıyor. Barok ve Romantik dönemi oldukça iyi anlatan bölge 2013’te koruma altına alındı.

Berlin Modern Yerleşim Binaları

1910 ve 1933 yılları arasında yapılan Berlin’in modern evleri 6 bölümden meydana geliyor. Bu evler aslında düşük bütçeli kişilere uygun olarak tasarlanmış, onlara kasvetin panzehirini, ışık, hava ve güneş ışığı sağlamak amaçlanmış. Bu modern evlerin 20. yy mimarisinde önemli etkileri olduğu yadsınamaz. Evler 2008 yılında korumaya alınmış.

Berlin ve Potsdam’ın Saray ve Parkları

1990 yılında korumaya alınmış olan bu alan 1730 ve 1916 yılları arasında inşa edilmiş 150 yapıya sahip. Bunların yanında oldukça geniş alanı kaplayan parkları ve ferah manzaralarıyla da biliniyor.

Bremen’de ki Belediye Binası ve Roland Heykeli

Almanya’nın en güzel bölgelerinden biri aslında Bremen ve sahip oldukları. Belediye binası 15. yüzyılda Bremen Hansa Birliği’ne katıldığı zaman inşa edilmiş. Bina 17. yüzyılda yenilenmesine rağmen yeni bir belediye binası inşa edilmiş, bunun tarihi de 20.yy’ın başlarına tekabül ediyor. Kutsal Roma İmparatorluğu’nun altında Bremen geniş anlamda bir özerkliğe sahipti bu da kasabanın büyümesine ve güçlü bir hale gelmesine yardımcı oldu. İkinci Dünya Savaşı esnasında bombalara rağmen iki belediye binası da yıkılmadı. Tüm bunların yanında Roland Heykeli 1404 yılında yapıldı ve özgürlüğün simgesi oldu.

Bremen

Carolingian Westwork ve Civitas Corvey

21 Haziran 2014 gibi son derece yakın bir tarihte listeye dahil edilmiş olan Carolingian Westwork ve Civitas Corvey 822 ve 885 yılları arasında inşa edilmiş. Bu manastır kompleksi gerek şahit olduğu tarih, gerek dekorasyonu ve dizaynı ile Avrupa bazında oldukça büyük önem arzediyor.

Collegiate Kilisesi-Şatosu ve Quedlinburg

Eski Şehri Koruma altındaki eski şehir ve yapıları oldukça etkileyici. 16 ve 17. yüzyıldan kalan tahta çerçeveli evler, yürüyüş yolları, Ortaçağ havasındaki sokaklar, Romanesk üsluplu kale ve katedral I.Henri ve karısının vücutlarının bulunduğu ev.. Burası gerçekten önemli bir miras ve turist destinasyonu.

Dessau-Wörlitz Bahçe Krallığı

Avrupa anakarasında ilk dikkat çekici bahçe örneği olan Dessau-Wörlitz Bahçe Krallığı mimarinin, dizaynın, ekonominin ve eğitimin kusursuz bir harmonisi olarak tanımlanıyor. Listeye dahil edildiği tarih ise 2000 yılı olmuş.

Eisleben ve Wittenberg’deki Luther Hatıraları

Luther hakkında çokça şey bulabileceğiniz Eisleben ve Wittenberg son derece dokunaklı bir miras. Yaşadığı manastırı, öldüğü evi, fikirlerin doğduğu kiliseyi ve daha nicelerini burada görebilirsiniz. Luther’in hatıraları 1996 yılında UNESCO tarafından koruma altına alındı.

4

Goslar Tarihi Şehri

Hannover’den sadece bir saat uzaklıktaki Goslar, tarihi çekiciliği ve kusursuz doğasıyla akıllara kazınacak bir yer. Bugüne kadar sadece yerli turistlerin ilgisini çekmiş olan kent, yavaş yavaş yabancı gezginleri de uyandırmaya başladı. Kentin nostaljik havası, müzeleri ve kafeleri son derece uyumlu. 1992 yılında koruma altına alınan Goslar yapılacaklar listenizin ilk sıralarına yerleşmeyi hak ediyor.

Köln(Cologne) Katedrali

Almanya'nın Köln şehrinde, Ren Nehri kıyısında yer alan Köln Katedrali, dünyanın en önemli yapılarından biri olarak gösteriliyor.1248 yılında inşasına başlanan katedral 632 yıl sonra, 1880'de tamamlanmıştır. Katedralin uzunluğu 144, genişliği 86 metredir. Cephedeki iki kule 157 metredir. Bunlardan daha yüksek katedral kulesi yoktur. Katedralin çan kulesinde 9 büyük çan vardır. Bu çanların en büyüğü 24 ton ağırlığındadır. Gotik stilin bir harikası sayılan bu katedraldaki vitrayların yüzölçümü 10.000 metrekarenin üzerindedir. Hepsi anlamlı desenlerle kaplı olan vitrayların bir kısmı Ortaçağa, bir kısmı Yeniçağa aittir. Fakat katedral bütünüyle bir Ortaçağ eseri sayılmaktadır. Köln Katedrali her gece projektörlerle aydınlatılmaktadır.