Arjantin Dünya Mirasları

1.Los Glaciares National Park

Buzullar Ulusal Parkı Evet Arjantin’in ilk dünya mirası olarak Los Glaciares’i görmek şaşırtıcı olmasa gerek. Patagonya’da bulunan Buzullar Ulusal Parkı son derece etkileyici bir coğrafyaya ve canlı çeşitliliğe sahip. 726.927 hektarlık alanı kaplayan park 1981 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edildi. 

Dünyanın adeta bütün güzelliklerini içinde toplamış gibi görünen bu yer dünya mirası olarak seçilmeyi ve korunmayı sonuna kadar hakediyor. Gerek buzulları, gerek devasa gölleri, kocaman hayvanları ve bozkırlarıyla her insanın görmesi gereken bir masal yeri. 

Los Glaciares

2.Guarani’deki Misyonerlikler

San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto ve Santa María Mayor Guarani’de bulunan 17 ve 18. yüzyıllarda 5 bölgede inşa edilen misyonerlikler son derece etkileyici kalıntılara sahip. Her biri kendine has bir düzene ve tasarıma sahip ve 1983 yılından beri UNESCO’nun listesine dahil durumdalar.

3.Iguazu Ulusal Parkı

Iguazu Şelalesi Dünyanın en büyük ve görkemli şelalelerinden biri olan ve Dünyanın 7 Harikası(geçici liste) listesine eklenen Iguazu UNESCO tarafından da fark edilmiş ve 1984 yılında listeye dahil olmuş. 80 metre yükseklikten dökülen 2.700 m civarı genişliğe sahip olan bu dev şelale, etrafının çevrili olduğu tropik yağmur ormanlarıyla beraber 2.000 tür gibi inanılmaz bir çeşitliliğe sahip. Bunun yanında Brezilya ile sınır oluşturması da ayrı bir önem katıyor. 

Iguazi Falls

4.Cueva de las Manos, Rio Pinturas-Eller Mağarası

 Arjantin’in güneyinde Santa Cruz eyaletinde yer alan mağara 1999 yılında UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. Mağarada insanlık tarihine ışık tutan el izleri ve hayvan figürleri bulunmaktadır. 

MÖ 11.000 ve 7.000 yılları arasında yapıldığı düşünülen resimlerin avlanma ile ilgili olduğu düşünülüyor. Resimleri yapanların Patagonya’nın avcı-toplayıcı ataları olduğu düşünülüyor. Mağara 19. yüzyılda burada oturan Avrupalılar tarafından keşfedildi. 

5.Valdes Yarımadası

Patagonya’da yer alan Valdes Yarımadası bölgede bulunan memeli ve nadir türler için evrensel bir öneme sahip.

Burası aynı zamanda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan deniz aslanları, deniz filleri ve balina türlerinin (özellikle katil balinalar ilgi çekiyor) yuvası konumunda. 1999 yılında koruma altına alınan bu değerli bölge turistlerin ve meraklıların da son derece ilgisini çekiyor. 

Arjantin

6. Ischigualasto-Talampaya Ulusal Parkları

Bitişik konumda olan ve Triassic Dönem’e (245-208 milyon yıl önce) ait son derece önemli fosil kayıtları içeren bu iki park Arjantin- Sierras Pampeanas’ın çöl bölgesinde yer alıyor ve 2,753 km2 lik bir alanı kaplıyor. 

6 jeolojik oluşum içeren parkta memeli atalarının fosillerine, dinozor dönemlerinin, bitki ve omurgalılar evriminin kanıtlarına rastlanıyor. Bu önemli ve değerli bölge 2000 yılından itibaren koruma altında. 

7. Jesuit Block and Estancias of Córdoba

Oldukça farklı olan bu kompleks üniversite, kilise, konut ve kolej tarzı bölümlere sahip. İnançlar ve yapıların izleri inceledinğinde farklı dinsel işaretlerin bulunduğu bölge 2000 yılında UNESCO’nun lsitesine dahil edildi. 

Arjantin 2

8. Quebrada de Humahuaca

Geçmişe dair sahip olduğu kalıntılarla bu bölge de son derece bilgilendirici ve listeye girmeyi haketmiş bir alan. Vadi bize 10.000 yıl öncesine dair sağlam kantılar sunuyor. Tarih öncesi avcı-toplayıcıların izlerinin görülebildiği bölge İnka İmparatorluğu'na dair çok sayıda veri içeriyor. Bölgenin UNESCO’nun listesine dahil olması ise 2003 yılında gerçekleşmiş. 

9. Qhapaq Ñan, Andean Road System

 İnka iletişiminin en geniş olduğu bölge burası, ticaret ve savunma yolları tam 30.000 km’lik bir alanı kaplıyor. Bu sıradışı ve dünyanın en çetin koşullu arazilerinden biri olan bölge sıcaktan soğuğa, yağmur ormanlarında izole çöllere kadar pek çok farklı parkur ve koşul içeriyor. 15. yüzyılda en geniş hali görülen yollar Andlar’a kadar uzanmıştır. 

The Qhapac Ñan, Andean Road System 273 farklı parçayla 6.000 km’yi aşkın bir alanı içeriyor. Bunun anlamı ise tabii ki, sosyal, kültürel, politik ve ticari anlamda ciddi bir altyapı sağlandığı, başarılı olunduğudur. Bu bölge tek kelimeyle muhteşem ve listeye bu yıl 2014’te dahil oldu.