Betondan Bir Ülke: Sealand'i Keşfedelim

1967 yılının sonbaharında binbaşı emeklisi İngiliz Roy Bates tarafından kurulan Principality of Sealand, Britanya adasının 10 km açığında, uluslararası sularda bulunuyor.  

Sealand

İkinci Dünya Savaşı’nda savunma amaçlı yapılmış olan bir yapay adayı sahiplenen Bates’in ülkesi 550 metrekare ve bir de helikopter pisti var.

Uluslararası sularda bulunması dolayısıyla bir ülke kuran ve kendini prens ilan eden Bates’e, kraliyet savaş ve dava açmış ancak yüksek mahkeme Bates’i haklı bulmuş.  

Hal böyle olunca prens ülkesi adına bayrak, para, pul, marş gibi sembolik ikonları sağlamış ve dünyanın en küçük ülkesi 1974 yılında tamamlanmış. 

Sealand

De facto olarak 1967-2012 yılları arasında Sealand Prensi olan Roy Bates yaşamının büyük çoğunluğunu İngiltere’de sürdürmüş ve 91 yaşında vefat etmiştir. 

Ülkenin bağımsızlığını pekiştirmek adına 2003 yılında bir milli futbol takımı oluşturulmuş, ardından aralarında KKTC’nin de bulunduğu pek çok tanınmayan devletle maç yapılmıştır.  

Yıllık gelirin ortalama 25 bin dolar olduğu ülkenin GSMH’si ise 600 bin dolardan fazla. Bu girdiyi ise çoğunlukla sattığı hediyeliklerden ve milli takımın maç biletlerinden kazanıyor. 

Böylesine gelişmiş, Avrupa standartlarında bir ülkenin vatandaşı olmak için; cv, sabıka kaydı, başvuru amacınız ve ülke için nasıl yararlı olacağınızı anlatacağınız bir mektubu ülkenin Almanya temsilciliğine göndermeniz gerekiyor.

Vatandaş oldum gideyim de ülkemi ziyaret edeyim diyorsanız ülkenin İçişleri Bakanlığı'ndan onay yazısı almanız gerekli, çünkü pasaportunuza tanınmayan bir ülkenin damgasını vurduramazsınız.

Pasaport

Ülkem bana gelsin istiyorsanız, www.sealandgov.org adresinden çeşitli hediyelik eşyalar alabilir ve sıla özleminizi biraz olsun dindirebilirsiniz. 

Kendi adınıza basılmış kimlik kartınızı 25 pounda sipariş verebilir veya 30 pounda lord, lady olabilirsiniz. 100 pounda şövalyeliğinizi ilan edip en kısa yoldan makam, mevki sahibi olmak için rotamız; Sealand Prensliği. 

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.