Dünyadaki Ünlü Kaplıcalar

Kış geldi çattı. Soğuk havaların devası, kemiklerin ilacı kaplıcalarda şu günlerde yer bulmak biraz güç. Suyun en temizine ulaşmak adına gün doğmadan yollara düşme gibi bir çileye katlanıyorsanız, bu kaplıcalara ulaşmak için gezegenin etrafını dolaşmayı yeğleyebilirsiniz.  

Pamukkale

Pekala ilk olarak yakınlardan, bizden başlayalım. Denizli’de travertenlerin gölgesinde kalan Hierapolis antik kenti halen işlevini sürdüren bir takım şifalı havuzlara sahip.

Termas Geometricas

Şili’de Lush Villarrica Ulusal Parkı’nda vadiler arasından akan şifalı sular, 20 ayrı havuzda toplanmış. Ulaşımın tahta paltformlarla gerçekleştirildiği havuzların etrafında serinletici şelaleler de bulunuyor.

1

Mavi Lagün

İzlanda’nın en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan Mavi Lagün, kışın en çetin koşulları altında sizlere sıcacık havuz keyfi vaat ediyor. Gizemli görüntüsü de cabası!

Terme di Saturnia

Toskana’nın bereketli ovalarında, İtalya’nın kuzey kesiminde yer alan jeotermal kaynağın, mitolojik olarak Jupiter tarafından yaratıldığına inanılıyor. Tanrı Jüpiter biraz sinirlenmiş olacak ki su sıcaklığı 98 derece!

Yangpachen Kaplıcaları

Deniz seviyesinden yaklaşık 5 kilometre yukarıda, gezegenin en yüksek sıcak su kaynakları Tibet – Çin’de yer alıyor. Tibet’in başkenti Lhasa’nın da elektriğinin % 30’u buradan sağlanıyormuş.

2

Takaragawa Onsen

Jeolojik kırıklı yapısı dolayısıyla pek çok şifalı kaynağa sahip Japonya’da Takaragawa’nın özel bir yeri var. Nice samuray ve şogunların kullandığı bu kaplıcalar pek çok hastalığa deva imiş.

Dunton Kaplıcaları

Colorado’nun ıssız dağlarından 5 yıldızlı resortlara ulaşan berrak kızıl renge sahip sular; kalsiyum bikarbonat, manganez ve lityum içeriyormuş.

Termas de Puritama

Kimi yerlerine bin yıllardır tek damla yağış düşmeyen Şili’nin Atacama Çölü’nde karşılaşacağınız 91 derecelik sulardan biraz ağzınız yanacağa benziyor.

3

Szechenyi Kaplıcası

Avrupa’nın en büyük şifalı su kaynağına sahip bu yer Macaristan’da yer alıyor. Giriş ücretinin 10-12 € olduğu banyolar, Budapeşte’nin kalbinde adeta.

Deception Adası

İsmi gibi kendi de aldatmacalı olan bu yer Antarktika’nın batı ucunda yer alıyor. Belki kaderde Antarktika’ya mayoyla gitmek de vardır kim bilir?

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.