Çin Mutfağı'nın Sokak Lezzetleri

Çin Mutfağı şüphesiz ki dünyanın en zengin mutfaklarından biri. Çoğu Avrupalı, Çin’e gittiğinde yiyecek bir şey bulamadığından şikâyetçi. Gelin Çin’in sokak lezzetlerine hep beraber bir göz atalım...

Ananas parçaları ile birlikte servis edilen bir çeşit kızartma.

Bir çeşit çöp şiş. En fazla tüketilenler arasında çöp şişte domuz sosisi ve tavuk parçaları var.

Bu deniz ürünlerinden hangisini seçerseniz seçin, istediğinizde hemen oracıkta pişirip size ayaküstü servis ediyorlar. İsterseniz arka taraftaki salatalar ile menü yapabiliyorsunuz.

Bunlar ise sebze ve domuz eti ağırlıklı başka bir tür yemek. İsterseniz hemen ocağın altını yakıp bu kombinasyonu size pişirip servis ediyorlar.

Sokak lezzetleri arasında belki de en ilginci domuz burnu kızartması : )

Ördek başı haşlaması da bir diğer lezzet.

Denizden ne çıkarsa; yengeci, kereviti, karidesi bu sokak pazarlarında bulmak mümkün.

Kurutulmuş balık ya da kurutulmuş karides isterseniz o da mevcut. Çinliler kurutulmuş karidesi pek çok yemeklerinde de kullanıyorlar, özellikle de pilavlarında.

Deniz ürünlerinin yanında çok çeşitli böcekleri de denemek mümkün. Üstelik satılırken bir kısmı hala hayatta!

Gelelim yemesi daha kolay olanlara; yani meyve sebze bölümüne...

Çin’de birçok çeşitte tropik meyveyi bulmak mümkün. Evinizde ya da otelinizde yemek için bütün olarak satın alabilirsiniz.

Ya da bu kadar çeşitten sonra biraz acıktıysanız hemen meyveleri orada soydurarak kendinize leziz bir meyve kokteyli de hazırlatabilirsiniz. Afiyet olsun : )

Çin'in ünlü sokak yiyeceklerinden biri olan Danbing; çıtır hale gelene kadar pişirilen krep, yumurta, bazı baharatlar, patates ve taze soğan içeriyor.  Yaklaşık 1TL'ye satın alabileceğiniz bu yiyecek ayaküstü atıştırmak için oldukça uygun görünüyor. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni