Dünyanın En Büyük Adaları

 

Grönland

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan Grönland, 2.166.086 kilometrekarelik bir alanı kapsar. Bu alanı ile dünyanın en büyük adası konumunda olan Grönland’ın % 81’i buzullarla kaplıdır. Yaklaşık  57 bin nüfusa sahiptir ve nüfusun çoğu batı kıyıdaki kasabalarda yaşar. 

Yeni Gine

Dünyanın en büyük ikinci adası konumunda olan Yeni Gine, Avustralya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Adanın batısı Endonezya’ya aittir.

Borneo

Güneydoğu Asya’da konumlanmış olan Borneo Adası; Endonezya, Malezya ve Brunei ülkeleri arasında paylaşılmış. Ada tür çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu yağmur ormanlarıyla ünlüdür. Ayrıca “Rafflesia” adındaki dünyanın en büyük çiçeği buradadır.

Borneo

Madagaskar

Madagaskar, Hint Okyanusu’nda yer alan 4. büyük ada olmakla birlikte Madagaskar ülkesini de oluşturmaktadır. Burada bulunan bitki ve hayvan türlerinin % 90’ı başka hiçbir yerde bulunmamaktadır. Dolayısıyla dünyada biyolojik çeşitliliğin yüksek olduğu yerlerden biridir. 

Madagaskar

Baffin

Kanada’ya bağlı olan Baffin Adası, Fransa’ya denk bir alana sahiptir. Adanın en ilginç özelliği de 431 adet kuş türüne ev sahipliği yapmasıdır.

Baffin

 

Sumatra

Sumatra Adası, Endonezya’ya ait olan adaların en büyüğüdür. Medan şehri ise de adanın en büyük şehridir.

Honşu

Japonya’ya ait olan ada dünyanın en büyük 7. adası, Japonya’nın ise en büyük adasıdır. En son 2011 yılında yaşanan deprem dolayısıyla oldukça sarsılmıştır. 

Honşu

 

Büyük Britanya

Birleşik Krallık’a bağlı olan ada üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya bulunmaktadır. 

Victoria Adası

Kanada Arktik Adaları’ndan bir tanesidir ve Kanada’nın en büyük 2. adasıdır. 212.200 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 

Ellesmere

Ellesmere Adası ise Kanada’nın 3. büyük adası konumundadır. Adanın birçoğu fiyort ve buzullarla kaplıdır.

Ellesmere

 

Yeni Zelanda

Bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, iki büyük ve birçok küçük adadan oluşmaktadır. Yüzölçümü 150.525 kilometrekaredir. 

Yeni Zelanda

 

Cava

Cava Adası üzerinde Endoneya’nın başkenti olan Cakarta şehri bulunmaktadır. Endonezya'nın önemli yerleşim yerlerinden biri olmasının yanında da dünyanın en kalabalık adası unvanına sahiptir.

Cava

 

Küba

Karayipler’de bulunan bir ada ülkesi olan Küba, Karayipler’de en geniş yüzölçümüne sahiptir. Ayrıca 11 milyonu aşkın nüfusu ile en kalabalık ada milletidir.

Küba