Dünyadan Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Büyük Yapı

İçinde bulunduğumuz dönem dolayısıyla bu ara keşfetmekten, görmek istediğimiz bir yeri gidip yerinde deneyimleyebilme özgürlüğümüzden oldukça mahrumuz. Yalnızca evlerimizde oturup seyahat etmeyi seven gezginler tarafından hazırlanmış içerikleri okuyarak pandemi sonrasında gezeceğimiz yerlerin listesini yapabiliyoruz. Ya da online müzeler gezerek hasret duyduğumuz gezme eylemini bir nebze de olsa oturduğumuz yerden gideriyoruz.

Siz de pandemi sonrası keşif konusunda daha istekli olmaya karar verdiyseniz bugün hazırladığımız içerikte dünyada mutlaka görülmesi gereken büyük yapılara yer verdik. Belki siz de bu dönem bittiğinde yapacağınız seyahat programlarına listemizde yer alan yapılardan birini eklersiniz. Keyifli okumalar.

The Antilla House - Hindistan

Mumbai’de bulunan özel bir ev olan Antilla'nın, 1 milyar dolar maliyeti olduğu bilinmektedir. Dünyanın en pahalı ikinci konutu olarak kabul edilmektedir. 

The Pentagon - ABD

Dünyanın en büyük ofis binası olan Pentagon, ABD askerlerinin bir sembolü olarak görülür. 

Angkor Wat - Kamboçya

Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınak olan Angkor Wat aynı zamanda Dünya Kültür Mirasları arasındadır. 

The Dubai Mall - Birleşik Arap Emirlikleri

Downtown Dubai kompleksinin bir parçası olan Dubai Mall, dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. 2012 yılında ağırladığı 52 milyon turist ile New York’u da geçmiştir. 

Qingdao Haiwan Köprüsü - Çin

Dünyanın en uzun köprüsüdür. Yapımı 1,5 milyar dolara mal olan köprü 42,58 kilometre uzunluğunda ve 35 metre genişliğindedir. 

Çin Seddi - Çin

Dünyanın 7 harikasından biri olan Çin Seddi, dünyanın en uzun savunma duvarıdır.

Çin Seddi

Palmiye Adaları - Birleşik Arap Emirlikleri

Yapay takımadalar olan Palmiye Adaları, Dubai’de Basra Körfezi kıyısında bulunur. 

Ebrac El Beyt Kuleleri - Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın en yüksek binası olmasının yanı sıra dünyanın en büyük otelidir. 595 metre yüksekliğindedir. 

Burj Khalifa - Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de bulunan Burj Khalifa dünyanın en yüksek gökdelenidir. 828 metre yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir niteliktedir. 

Burj Khalifa

Fresh Kills Landfill - ABD

2200 dönümlük alanı kapsayan bir depolama mekanıdır. Başta geçici olarak kurulmasına rağmen sonrasında ana depolama yeri olmuş.