Google+

Arama formu

Bombay

Oldukça farklı kültürleri bir arada bulundurarak Hindistan’ın en...
Devamı oku
Hint mutfağı oldukça farklı baharatın buluştuğu ender mutfaklardan...
Devamı oku
Bombay iklimi muson iklimine sahiptir. Kış aylarında yeterli yağış...
Devamı oku
Türkiye’den Bombay’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de...
Devamı oku
Bombay, Hindistan’ın en popüler şehirlerinden birisidir fakat Bombay’...
Devamı oku
Yaklaşık 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Bombay’da görülmesi...
Devamı oku
Bombay ile Türkiye arasında 3 saat 30 dakikalık bir zaman farkı...
Devamı oku
Bombay’da şehir içi ulaşım taksi, otobüs ve tren ile sağlanmaktadır....
Devamı oku
Hindistan’ın resmi dilleri Hintçe ve İngilizcedir. Bombay’da ise buna ek...
Devamı oku
Bombay’da Hindistan rupisi (INR) kullanılmaktadır. 1 Hindistan rupisi 0,...
Devamı oku
Hindistan’ın Maharaşta eyaletinin başkenti olan Bombay, ülkenin batı...
Devamı oku
Bombay, Hindistan’ın en büyük şehirlerinden birisidir. Hindistan’ın...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Mumbai Başkonsolosluğu T.C. MUMBAİ BÜYÜKELÇİLİĞİ...
Devamı oku
İtfaiye: 101 Polis: 100 Ambulans: 102
Devamı oku
3 Ocak: Hz. Muhammed’in Doğum Günü 16 Ocak: Cumhuriyet Bayramı 17...
Devamı oku
Çok sayıda renkli festivalin gerçekleştirildiği Bombay, hem yerli hem...
Devamı oku
Birçok yerel ürünü bir arada bulabileceğiniz Bombay Pazarı, oldukça...
Devamı oku
Bombay, diğer adıyla Mumbai, Hindistan’ın Maharştra eyaletinin...
Devamı oku
coreperformance.com Hindistan’ın en kozmopolit şehri olan Bombay’da, ilgi...
Devamı oku
Hindistan’ın en özel kentlerinden biri olan Bombay, genelde ülkenin en...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BOB = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23.7℃
Şub 24.5℃
Mar 26.8℃
Nis 28.4℃
May 29.9℃
Haz 29.2℃
Tem 27.6℃
Ağu 27.2℃
Eyl 27.3℃
Eki 28.3℃
Kas 27.2℃
Ara 25.2℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 21 milyon / Dil: İngilizce / Para Birimi: Rupi / İklim: Muson iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Bombay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bombay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bombay, Hindistan’ın en büyük şehirlerinden birisidir. Hindistan’ın batısında yer alan şehir, Maharaştra Eyaleti’nin başkentidir. Ülkenin ikinci, dünyanın ise dokuzuncu önde gelen en büyük ülkelerinden birisidir. Nüfusun kalabalığı açısından dünyanın ilk 10 şehirlerinden birisi olan Bombay, bugün yaklaşık 21 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu Hindu, Maharatalar, Müslümanlar, Hristiyanlar, Marathice, Sihler ve Partlar oluşturmaktadır.

Daha önceki adı Bombay olan şehrin adı İngilizler tarafından Mumbai olarak değiştirilmiştir. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından işgal edilen şehir “Güzel Körfez” anlamına gelen “Bom Bahai” olarak adlandırılmıştır. Fakat 1661 tarihinde İngilizlerin eline geçen şehrin adı, Bombay olarak değiştirilmiştir. Süveyş Kanalı’nın açılması ve aktif olarak kullanılması ile beraber ticaret açısından büyük bir öneme sahip olan Bombay, bu tarihten sonra oldukça yoğun göçler almaya başlamıştır. Günümüzde ise Bombay şehir adı Hint Tanrıçası Mumba’dan türetilerek Mumbai olarak değiştirilmiştir fakat Türkçe'de Bombay olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Hindistan’ın en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden birisi olan Bombay, yoğun endüstri ve ticaret merkezlerinden birisidir. Bu gelişmişliğe rağmen halkın oldukça yoksul olduğu Bombay’da gettolaşma çok yaygındır. Gecekondu semtlerinin oldukça fazla olduğu bu şehirde halkın alım gücü oldukça düşüktür.

Bombay Gezilecek Yerler

Bombay Gezilecek Yerler

​Yaklaşık 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Bombay’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Lüks restoranları, gökdelenleri, müze, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde tarihi dokuyu derinden hissedebileceksiniz. Şehrin büyülü atmosferi sizleri farklı deneyimler yaşamaya davet etmektedir.

Bombay Nerededir?

Hindistan’ın Maharaşta eyaletinin başkenti olan Bombay, ülkenin batı kıyıları üzerinde konumlanmaktadır. Ayrıca şehir, Salsette Adası üzerinde bulunmaktadır.

Bombay’a Ne Zaman Gidilir?

india-2830725_960_720.jpg

Bombay iklimi muson iklimine sahiptir. Kış aylarında yeterli yağış görülmeyen Bombay’da, ortalama yıllık yağış miktarı 2.386 milimetre/karedir. Bombay’ın yıllık sıcaklık ortalaması ise 26 santigrat civarlarındadır. Bombay’da haziran - eylül arasında muson yağışları görülmektedir. Yılın en kurak ve yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı 835 milimetre/karedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 30 derece, en düşük sıcaklık ise 18 derecedir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak ayında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Mayıs ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu aydır. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 30 derece civarlarına kadar çıkmaktadır. Yaz ve sonbahar ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Bombay’a gitmek isteyenler için ideal dönem ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Bu dönemlerde hava sıcaklığı 18 - 26 derece civarlarında değişkenlik göstermektedir. Her dönem yoğun turist alan Bombay, bu aylarda yaz aylarına göre biraz daha kalabalık olabilmektedir. Yaz ayları içerisinde en fazla yağışın görüldüğü dönem ise temmuz ayıdır. Bu dönemde şiddetli görülen yağışın etkileri ziyaretçilerin planlarını sekteye uğratabilmektedir.

Bombay’a yazın gitmek isteyen ziyaretçiler için tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü hiç beklenmedik bir an da güneşli bir günün ardından Bombay’da yazın yoğun yağışlar görülebilmektedir. Bu yüzden yağış sever ziyaretçiler için önerimiz yanlarında muhakkak şemsiye bulundurmaları yönünde olacaktır.

Bombay'da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın en özel kentlerinden biri olan Bombay, genelde ülkenin en büyük yüzölçümüne sahip olması ve Bollywood sinema endüstrisine ev sahibi yapmasıyla bilinir. İlk adımda kalabalık ve kafa karıştırıcı gelse de Hindistan’ı anlamak için ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir. Başkent, ülkenin güneybatı kıyısındadır. Şehrin içinde bölgeden bölgeye geçildikçe yapıların ve insanların değiştiği gözlemlenebilir.


Bombay'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bombay otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Bombay pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bombay Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bombay Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bombay Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bombay Otelleri

Bombay Otelleri

Bombay, diğer adıyla Mumbai, Hindistan’ın Maharştra eyaletinin başkentidir. Aynı zamanda tüm Hindistan’ın en büyük, dünyanın ise dokuzuncu büyük şehirdir. 19 milyona yakın nüfusu ve büyük yüzölçümüyle ülkenin önde gelen şehirlerinden biridir. Şehir Hollywood’dan esinlenerek oluşturulan sinema endüstrisi Bollywood ile ve ülkenin ticari merkezi olmasıyla ünlüdür. Diğer adıyla Mumbai olarak bilinen şehir, bu ismini Hint mitolojisinden almıştır. 


Bombay Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bombay otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Bombay’a Nasıl Gidilir?

airport-385292_960_720.jpg

Türkiye’den Bombay’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Bombay’a ulaşabilirler. Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı’na gün içerisinde farklı ülkelerden birçok uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Bombay Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı’na yolculuğunuzu ister direkt ister aktarmalı seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz.

Bombay şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bombay Şehir İçi Ulaşım

india-286_960_720.jpg

Bombay’da şehir içi ulaşım taksi, otobüs ve tren ile sağlanmaktadır. Şehirde turistler açısından yoğun bir yönlendirme çalışması yapılmadığından bu toplu taşıma araçlarını anlamakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Fakat yine de turistlerin şehirde dolaşırken kullanabilecekleri en ideal toplu taşıma araçları otobüs ve trendir.

Bombay, Hindistan’daki en iyi otobüs ağına sahip şehirlerden birisidir. Bombay’da şehir içi ulaşım BEST yerel hizmetleri tarafından sağlanmaktadır. Genelde her saat sıklıkla bulabileceğiniz otobüslerin çalışma saatleri ise 05.00 - 24.00 arasındadır. Otobüsleri bütün gün boyunca kullanmak isteyenler için tavsiyemiz gün boyunca kullanabilecekleri biletleri almaları. Bu bilet ücreti ise 70 rupi olarak belirlenmiştir.

Şehrin en çok kullanılan diğer toplu taşıma aracı ise trendir. Toplam 3 hattın bulunduğu Bombay tren sisteminde birçok farklı yere ulaşımınızı kolaylıkla ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Bu tren hatlarının isimleri ise şu şekildedir: Western Line, Central Main Line, ve Harbour Line. Tren hatları çok karmaşık bir yapıya sahip olmadığı için oldukça rahat bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tüm gün geçerli bilet sistemini 160 rupi karşılığında satın alırsanız, gün içinde trenle sınırsızca seyahat edebilirsiniz.

Bombay’da kullanabileceğiniz diğer bir ulaşım alternatifi ise taksilerdir. Bombay’da taksi ücretleri oldukça düşüktür. Fakat bazı taksicilerin sizden çok yüksek fiyatlar talep etmeleri de mümkündür. Bu yüzden taksiye binmeden önce pazarlık yapmanızda fayda vardır. Taksilerin açılış ücreti 22 rupi’dir ve kilometre başına 18 rupi yazmaktadır. Bu hesaplamadan yola çıkarsanız sizden fazla ücret talep etmelerini önleyebilirsiniz. Havalimanından taksi ile şehir merkezi arası yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Yaklaşık 170 rupi olan bu iki mesafe arasındaki ücreti, dileyenler havalimanı ofisinden peşin ödeme seçeneği ile de ödeyebilirler.

Bombay Mutfağı

Bombay Mutfağı

Hint mutfağı oldukça farklı baharatın buluştuğu ender mutfaklardan birisidir. Genelde köri sosunun yoğun olarak kullanıldığı mutfakta, tatlıdan ana yemeğe kadar çoğu lezzette baharat bulmanız mümkündür. Hint halkının büyük bir kısmı Hinduizm’e mensuptur. Hindu dininden dolayı dana eti tüketmezler ve genelde tavuk tüketilmektedir. Hindistan mutfağı bölgeden bölgeye oldukça farklılık göstermektedir.

Hindistan’ın en ilgi çekici mutfağı olan Bombay mutfağı, geleneksel ve dünya tatları ile ziyaretçilere oldukça farklı lezzetler sunmaktadır. Tüm deniz kenarında olan şehirler gibi Bombay’da da deniz ürünleri mutfakta geniş bir yer tutmaktadır. Genelde etli yemeklerin ana yemek olarak sunulduğu şehirde, sebzeler genellikle aperatif ya da garnitür olarak servis edilmektedir. Bombay mutfağı kendisine yakın olan Maharashtra ve Gujarat mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Hindistan’da ekstra bahşiş ücreti vermenize gerek yoktur. Çünkü bahşişler genellikle toplam ödemeniz gereken hesabın içerisinde yer almaktadır.

Hint mutfağının en önemli yemekleri arasında ise; mercimekle yapılan ve farklı bir tat olan dhal, bir çeşit türlü olan ve birçok sebzenin kullanıldığı alu matar, yine bir çeşit atıştırmalık olarak kabul edilen ve çeşitli baharatlarla sebzelerin harmanlanmasından oluşturulan ve püre halinde sunulan pav bhaji yer almaktadır. Bunun yanında patatesin püre haline getirilerek çeşitli baharatlarla buluştuğu bir yemek olan vada pav, nohut ve baharatın bütünleştirilmesiyle oluşturulan ve genelde kahvaltılık olarak sunulan chole, bir çeşit hamur tatlısı olan ve içerisine çeşitli malzemeler konularak kızartma işleminden sonra servis edilen pani puri ve domates, mercimek, zencefil ile yapılan ve bir çeşit salata olan dhan sak Hindistan’da tatmanız gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Bombay’da Gece Hayatı  

Bombay’da Gece Hayatı  

Oldukça farklı kültürleri bir arada bulundurarak Hindistan’ın en kozmopolit şehirlerinden birisi olan Bombay’da gece hayatı da oldukça hareketlidir. Bir dönem İngiliz sömürüsü altında olan ülke, Batı kültürünün de oldukça etkisindedir. Batı kültüründen gece hayatı da oldukça etkilenmiştir. Yine batı kültürünün etkisiyle şehirde birçok bar, disko, pub ve canlı müzik yapan yerler açılmıştır.

Diğer Hindistan şehirlerine göre Bombay’da alkol tüketim oranı daha yüksektir. Gece hayatı ve alkol tüketiminde film endüstrisinin de etkisi olduğunu söylemeliyiz. Gece hayatının en yoğun olduğu bölgeler Colaba, Juhu ve Churchgate’dir. Bu bölgeler eğlence merkezleri olarak da anılmaktadır.

Özellikle cuma ve cumartesi günleri eğlence mekânlarının çok daha dolu olduğunu söylemek mümkündür. Bombay’da keyif alabileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Bunlar arasında çeşitli sahne gösterileri yapılan ve belli günlerde stand up programlarının yer aldığı Blue Frog Bar, karaoke geceleri ile oldukça kalabalık olan Hard Rock Cafe, canlı müzik etkinliklerinin yapıldığı Exo Bar ve hem kaliteli canlı müzik gösterileri hem de uygun içecekleri ile The Lazy Dog Bar gidilicek mekânların başında gelmektedir. Bunun yanında tercih edebileceğiniz diğer eğlence mekânlarının başında ise Esco Bar, Vie Lounge & Deck Bar, Royalty Bar, Hawaiian Shack, PDT Mumbai Bar, Breeze Lounge Pawai, Kitty Su Mumbai, Bayview Bar, Olive Bar, Athena Bar, Enigma Bar, Rock Bottom Bar, Lush Bar, Amadeus Bar, Elbe Room, Janata Lunch Home Bar, Toto’s Garage, Woodside Inn, Ghetto ve Club AliiBii Bar, The Irish Pub gelmektedir.

Bombay Festivalleri

Çok sayıda renkli festivalin gerçekleştirildiği Bombay, hem yerli hem de yabancılar için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Mumbai Festivali: Her yıl ocak ayında gerçekleştirilen Mumbai Festivali, şehrin kültürünü tanıyabileceğiniz en önemli etkinliklerin başında gelmektedir. Alışveriş, müzik, moda, spor, tiyatro gibi birçok etkinliği burada bulabilirsiniz.

Banganga Festivali: Her yıl ocak ayında gerçekleştirilen Banganga Festivali, müzik eşliğinde Malabar Tepeleri’nde düzenlenmekte ve ziyaretçilere eşsiz bir şölen yaşatmaktadır.

Elephanta Festivali: Fil Kanyonu’nda gerçekleştirilen bu festival, her yıl mart ayında düzenlenmektedir.

Diwali Festivali: Her yıl Kuzey yarıkürede sonbaharda kutlanan ve bir ışık festivali olan Diwali, Hindistan, Pakistan, Fiji, Güyana, Malezya, Mauritius, Myanmar, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Surinam ve Trinidad- Tobago gibi ülkelerde kutlanmaktadır. Bu festivalde karanlığın karşısında ışığın, kötünün karşısında ise iyinin kazanacağına inanılmaktadır. Diwali Festivali her yıl kasım ayında kutlanmaktadır.

Holi Festivali: Renklerin festivali olarak bilinen Holi Festival, şarkı ve dans eşliğinde kutlanır. Bu festivalde kötülüğün yok edilmesi ve baharın gelişinin kutlanması amaçlanmaktadır. Her yıl mart ayında gerçekleşmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Bombay’da Alışveriş

Bombay’da Alışveriş

Birçok yerel ürünü bir arada bulabileceğiniz Bombay Pazarı, oldukça geniş bir yelpazede ziyaretçilere ürün sunmaktadır. Büyük alışveriş merkezlerinden ünlü birçok mağazaya, butik dükkânlara ve yerel satıcılara rastlayacağınız Bombay Pazarı, oldukça keyifli ve eğlencelidir.

Rengârenk ürünlerin merkezi olan Bombay Pazarı’nda, antikadan takılara, el işi ürünlerine, dekoratif ve bahçe eşyalarına, etnik kıyafetlere ve daha birçok farklı ürüne rastlayabilirsiniz. Birçok ödeme şeklinin mevcut olduğu Bombay pazarlarında dileyenler nakit yerine kredi kartı da kullanabilmektedir. Fakat bizim sizlere tavsiyemiz mümkün olduğunca güvenlik amaçlı kredi kartı kullanmamanız. Bombay şehrindeki en ünlü alışveriş yerleri arasında Chor Bazaar, Fashion Street, Colaba Causeway, Zaveri Bazaar, Mangaldas Market, Bhuleswar Market, Dadar Flower Market, Crawford Market, Shopping Malls ve Family Run Shops yer almaktadır.

Bombay’da mücevher almak isteyen ziyaretçiler Silver Centre’da yer alan mağazaları ziyaret edebilir. Bunun yanında ülkede oldukça yaygın olan pamuk dokumalı kıyafetler, şapkalar ve eldivenler gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken ürünler arasında yer almaktadır.

Bombay Saat Farkı

Bombay ile Türkiye arasında 3 saat 30 dakikalık bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken, Hindistan’da 15.30’dur.

Bombay Para Birimi

Bombay’da Hindistan rupisi (INR) kullanılmaktadır. 1 Hindistan rupisi 0,06 TL’ye denk gelmektedir.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Bombay’ın Resmi Dili

Hindistan’ın resmi dilleri Hintçe ve İngilizcedir. Bombay’da ise buna ek olarak üçüncü bir resmi dil daha bulunmaktadır, bu da Marathi’dir.

Bombay Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Mumbai Başkonsolosluğu

T.C. MUMBAİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +91 22 220 403 65

Eposta: consulate.mumbai@mfa.gov.tr

Adres: Maker Chambers IV, 10th Floor, 101, Nariman Point, Mumbai 400021

İnternet sitesi: http://mumbai.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Bombay Resmi Tatiller

3 Ocak: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

16 Ocak: Cumhuriyet Bayramı

17 Şubat: Mahashivrati

6 Mart: Holi

4 Mayıs: Budda Pournima

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Bombay için Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 101

Polis: 100

Ambulans: 102