Bombay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

mumbai-1370023_960_720.jpg

Bombay, Hindistan’ın en büyük şehirlerinden birisidir. Hindistan’ın batısında yer alan şehir, Maharaştra Eyaleti’nin başkentidir. Ülkenin ikinci, dünyanın ise dokuzuncu önde gelen en büyük ülkelerinden birisidir. Nüfusun kalabalığı açısından dünyanın ilk 10 şehirlerinden birisi olan Bombay, bugün yaklaşık 21 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu Hindu, Maharatalar, Müslümanlar, Hristiyanlar, Marathice, Sihler ve Partlar oluşturmaktadır.

Daha önceki adı Bombay olan şehrin adı İngilizler tarafından Mumbai olarak değiştirilmiştir. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından işgal edilen şehir “Güzel Körfez” anlamına gelen “Bom Bahai” olarak adlandırılmıştır. Fakat 1661 tarihinde İngilizlerin eline geçen şehrin adı, Bombay olarak değiştirilmiştir. Süveyş Kanalı’nın açılması ve aktif olarak kullanılması ile beraber ticaret açısından büyük bir öneme sahip olan Bombay, bu tarihten sonra oldukça yoğun göçler almaya başlamıştır. Günümüzde ise Bombay şehir adı Hint Tanrıçası Mumba’dan türetilerek Mumbai olarak değiştirilmiştir fakat Türkçe'de Bombay olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Hindistan’ın en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden birisi olan Bombay, yoğun endüstri ve ticaret merkezlerinden birisidir. Bu gelişmişliğe rağmen halkın oldukça yoksul olduğu Bombay’da gettolaşma çok yaygındır. Gecekondu semtlerinin oldukça fazla olduğu bu şehirde halkın alım gücü oldukça düşüktür.

Devamını Oku

Bombay Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Bombay’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Lüks restoranları, gökdelenleri, müze, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde tarihi dokuyu derinden hissedebileceksiniz. Şehrin büyülü atmosferi sizleri farklı deneyimler yaşamaya davet etmektedir.

Bombay Gezilecek Yerler

Bombay’da turist olarak yapabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur. Şehrin tarihi geçmişi ile ilgilenenler kültürel gezilerle şehri yakından tanıyabilir, spor tutkunları Girgaum Chowpaty’de su sporları etkinliklerine ya da Bombay’ın renkli festivallerine katılabilir. Her kesimden insan tanıyabileceğiniz Bombay, kültürel zenginliklerin sunulduğu şehirlerden birisidir. Bombay’a gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Gateway of India, Gandhi Müzesi, Viktorya Terminali, Churchgate, Chowpatty Plajı, Hacı Ali Camii, Fil Mağaraları, Flora Çeşmesi ve Asma Bahçeleri yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Bombay Nerededir?

Hindistan’ın Maharaşta eyaletinin başkenti olan Bombay, ülkenin batı kıyıları üzerinde konumlanmaktadır. Ayrıca şehir, Salsette Adası üzerinde bulunmaktadır.

Bombay’a Ne Zaman Gidilir?

india-2830725_960_720.jpg

Bombay iklimi muson iklimine sahiptir. Kış aylarında yeterli yağış görülmeyen Bombay’da, ortalama yıllık yağış miktarı 2.386 milimetre/karedir. Bombay’ın yıllık sıcaklık ortalaması ise 26 santigrat civarlarındadır. Bombay’da haziran - eylül arasında muson yağışları görülmektedir. Yılın en kurak ve yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı 835 milimetre/karedir.

Devamını Oku

Bombay'da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın en özel kentlerinden biri olan Bombay, genelde ülkenin en büyük yüzölçümüne sahip olması ve Bollywood sinema endüstrisine ev sahibi yapmasıyla bilinir. İlk adımda kalabalık ve kafa karıştırıcı gelse de Hindistan’ı anlamak için ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir. Başkent, ülkenin güneybatı kıyısındadır. Şehrin içinde bölgeden bölgeye geçildikçe yapıların ve insanların değiştiği gözlemlenebilir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bombay otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bombay Otelleri

Bombay, diğer adıyla Mumbai, Hindistan’ın Maharştra eyaletinin başkentidir. Aynı zamanda tüm Hindistan’ın en büyük, dünyanın ise dokuzuncu büyük şehirdir. 19 milyona yakın nüfusu ve büyük yüzölçümüyle ülkenin önde gelen şehirlerinden biridir. Şehir Hollywood’dan esinlenerek oluşturulan sinema endüstrisi Bollywood ile ve ülkenin ticari merkezi olmasıyla ünlüdür. Diğer adıyla Mumbai olarak bilinen şehir, bu ismini Hint mitolojisinden almıştır. 


Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bombay otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Bombay’a Nasıl Gidilir?

airport-385292_960_720.jpg

Türkiye’den Bombay’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Bombay’a ulaşabilirler. Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı’na gün içerisinde farklı ülkelerden birçok uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Bombay Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı’na yolculuğunuzu ister direkt ister aktarmalı seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz.

Bombay Şehir İçi Ulaşım

india-286_960_720.jpg

Bombay’da şehir içi ulaşım taksi, otobüs ve tren ile sağlanmaktadır. Şehirde turistler açısından yoğun bir yönlendirme çalışması yapılmadığından bu toplu taşıma araçlarını anlamakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Fakat yine de turistlerin şehirde dolaşırken kullanabilecekleri en ideal toplu taşıma araçları otobüs ve trendir.

Devamını Oku

Bombay Mutfağı

fish-835597_960_720.jpg

Hint mutfağı oldukça farklı baharatın buluştuğu ender mutfaklardan birisidir. Genelde köri sosunun yoğun olarak kullanıldığı mutfakta, tatlıdan ana yemeğe kadar çoğu lezzette baharat bulmanız mümkündür. Hint halkının büyük bir kısmı Hinduizm’e mensuptur. Hindu dininden dolayı dana eti tüketmezler ve genelde tavuk tüketilmektedir. Hindistan mutfağı bölgeden bölgeye oldukça farklılık göstermektedir.

Hindistan’ın en ilgi çekici mutfağı olan Bombay mutfağı, geleneksel ve dünya tatları ile ziyaretçilere oldukça farklı lezzetler sunmaktadır. Tüm deniz kenarında olan şehirler gibi Bombay’da da deniz ürünleri mutfakta geniş bir yer tutmaktadır. Genelde etli yemeklerin ana yemek olarak sunulduğu şehirde, sebzeler genellikle aperatif ya da garnitür olarak servis edilmektedir. Bombay mutfağı kendisine yakın olan Maharashtra ve Gujarat mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Hindistan’da ekstra bahşiş ücreti vermenize gerek yoktur. Çünkü bahşişler genellikle toplam ödemeniz gereken hesabın içerisinde yer almaktadır.

Hint mutfağının en önemli yemekleri arasında ise; mercimekle yapılan ve farklı bir tat olan dhal, bir çeşit türlü olan ve birçok sebzenin kullanıldığı alu matar, yine bir çeşit atıştırmalık olarak kabul edilen ve çeşitli baharatlarla sebzelerin harmanlanmasından oluşturulan ve püre halinde sunulan pav bhaji yer almaktadır. Bunun yanında patatesin püre haline getirilerek çeşitli baharatlarla buluştuğu bir yemek olan vada pav, nohut ve baharatın bütünleştirilmesiyle oluşturulan ve genelde kahvaltılık olarak sunulan chole, bir çeşit hamur tatlısı olan ve içerisine çeşitli malzemeler konularak kızartma işleminden sonra servis edilen pani puri ve domates, mercimek, zencefil ile yapılan ve bir çeşit salata olan dhan sak Hindistan’da tatmanız gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Devamını Oku

Bombay’da Gece Hayatı  

mumbai-166900_960_720.jpg

Oldukça farklı kültürleri bir arada bulundurarak Hindistan’ın en kozmopolit şehirlerinden birisi olan Bombay’da gece hayatı da oldukça hareketlidir. Bir dönem İngiliz sömürüsü altında olan ülke, Batı kültürünün de oldukça etkisindedir. Batı kültüründen gece hayatı da oldukça etkilenmiştir. Yine batı kültürünün etkisiyle şehirde birçok bar, disko, pub ve canlı müzik yapan yerler açılmıştır.

Diğer Hindistan şehirlerine göre Bombay’da alkol tüketim oranı daha yüksektir. Gece hayatı ve alkol tüketiminde film endüstrisinin de etkisi olduğunu söylemeliyiz. Gece hayatının en yoğun olduğu bölgeler Colaba, Juhu ve Churchgate’dir. Bu bölgeler eğlence merkezleri olarak da anılmaktadır.

Özellikle cuma ve cumartesi günleri eğlence mekânlarının çok daha dolu olduğunu söylemek mümkündür. Bombay’da keyif alabileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Bunlar arasında çeşitli sahne gösterileri yapılan ve belli günlerde stand up programlarının yer aldığı Blue Frog Bar, karaoke geceleri ile oldukça kalabalık olan Hard Rock Cafe, canlı müzik etkinliklerinin yapıldığı Exo Bar ve hem kaliteli canlı müzik gösterileri hem de uygun içecekleri ile The Lazy Dog Bar gidilicek mekânların başında gelmektedir. Bunun yanında tercih edebileceğiniz diğer eğlence mekânlarının başında ise Esco Bar, Vie Lounge & Deck Bar, Royalty Bar, Hawaiian Shack, PDT Mumbai Bar, Breeze Lounge Pawai, Kitty Su Mumbai, Bayview Bar, Olive Bar, Athena Bar, Enigma Bar, Rock Bottom Bar, Lush Bar, Amadeus Bar, Elbe Room, Janata Lunch Home Bar, Toto’s Garage, Woodside Inn, Ghetto ve Club AliiBii Bar, The Irish Pub gelmektedir.

Devamını Oku

Bombay Festivalleri

Çok sayıda renkli festivalin gerçekleştirildiği Bombay, hem yerli hem de yabancılar için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Bombay’da Alışveriş

market-2691177_960_720.jpg

Birçok yerel ürünü bir arada bulabileceğiniz Bombay Pazarı, oldukça geniş bir yelpazede ziyaretçilere ürün sunmaktadır. Büyük alışveriş merkezlerinden ünlü birçok mağazaya, butik dükkânlara ve yerel satıcılara rastlayacağınız Bombay Pazarı, oldukça keyifli ve eğlencelidir.

Rengârenk ürünlerin merkezi olan Bombay Pazarı’nda, antikadan takılara, el işi ürünlerine, dekoratif ve bahçe eşyalarına, etnik kıyafetlere ve daha birçok farklı ürüne rastlayabilirsiniz. Birçok ödeme şeklinin mevcut olduğu Bombay pazarlarında dileyenler nakit yerine kredi kartı da kullanabilmektedir. Fakat bizim sizlere tavsiyemiz mümkün olduğunca güvenlik amaçlı kredi kartı kullanmamanız. Bombay şehrindeki en ünlü alışveriş yerleri arasında Chor Bazaar, Fashion Street, Colaba Causeway, Zaveri Bazaar, Mangaldas Market, Bhuleswar Market, Dadar Flower Market, Crawford Market, Shopping Malls ve Family Run Shops yer almaktadır.

Bombay’da mücevher almak isteyen ziyaretçiler Silver Centre’da yer alan mağazaları ziyaret edebilir. Bunun yanında ülkede oldukça yaygın olan pamuk dokumalı kıyafetler, şapkalar ve eldivenler gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken ürünler arasında yer almaktadır.

Devamını Oku

Bombay Saat Farkı

Bombay ile Türkiye arasında 3 saat 30 dakikalık bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken, Hindistan’da 15.30’dur.

Bombay Para Birimi

Bombay’da Hindistan rupisi (INR) kullanılmaktadır. 1 Hindistan rupisi 0,06 TL’ye denk gelmektedir.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Bombay’ın Resmi Dili

Hindistan’ın resmi dilleri Hintçe ve İngilizcedir. Bombay’da ise buna ek olarak üçüncü bir resmi dil daha bulunmaktadır, bu da Marathi’dir.

Bombay Resmi Tatiller

3 Ocak: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

16 Ocak: Cumhuriyet Bayramı

17 Şubat: Mahashivrati

6 Mart: Holi

4 Mayıs: Budda Pournima

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Bombay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23.7oC
  • Şub 24.5oC
  • Mar 26.8oC
  • Nis 28.4oC
  • May 29.9oC
  • Haz 29.2oC
  • Tem 27.6oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 27.3oC
  • Eki 28.3oC
  • Kas 27.2oC
  • Ara 25.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 21 milyon / Dil: İngilizce / Para Birimi: Rupi / İklim: Muson iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün