Google+

Arama formu

Grönland

greenland.com Grönland’da yerleşimler arası otoban bulunmaz. Bölgedeki...
Devamı oku
Grönland’da tek bir acil numara vardır. Polis, itfaiye ve acil servis için...
Devamı oku
1 Ocak- Yılbaşı 6 Ocak- Epifani Mart veya Nisan- Paskalya...
Devamı oku
greenland.com Grönland’da en büyük festival Yeni Yıl kutlamalarıdır....
Devamı oku
vimeo.com Danimarka’da olduğu gibi burada da alışverişte DKK kullanılır....
Devamı oku
Grönland’da gece hayatı ancak Nuuk şehrinde mevcuttur. Kentte 10 dan fazla...
Devamı oku
hiddenpalette.com Grönland mutfak kültürü Amerikan ve Avrupa mutfağından...
Devamı oku
greenland.com Grönland insana yaşama hissini yeniden yaşatır. Şehirlerde;...
Devamı oku
Grönland’da konaklama pahalıdır. Hotel Hans Egede, Nuuk, Hotel Arctic ve...
Devamı oku
Grönland’a sadece Kopenhag ve Reykjavik kentlerinden uçuş seferleri...
Devamı oku
.mining.com Ortalama sıcaklığın -70 derece olmasına karşın iklim kuru ve ...
Devamı oku
Grönland ile Türkiye arasında üç saatlik zaman farkı vardır. Grönland,...
Devamı oku
Grönland kendi dilini konuşmaktadır bölgede resmi dil Grönlandca'dır....
Devamı oku
Grönland’ın resmi para birimi Danimarka Kronu’dur. DKK kısaltması ile...
Devamı oku
Grönland, Artik Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nun arasında, Kanada,...
Devamı oku
“Karlar Ülkesi”   earthobservatory.nasa.gov   Sizi kuzey ışıklarına...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DKK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -41℃
Şub -47℃
Mar -39℃
Nis -31℃
May -20℃
Haz -16℃
Tem -12℃
Ağu -18℃
Eyl -21℃
Eki -35℃
Kas -42℃
Ara -38℃
Kısa Kısa...
Ülke: Grönland Özerk Bölgesi / Kent Nüfusu: 56.483 / Resmi Dil: Grönlandca, Danca, İngilizce / Para Birimi: Danimarka Kronu (DKK) / İklim: Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2- 3 Gün

Grönland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Karlar Ülkesi”

Grönland Hakkında Bilinmesi Gerekenlerearthobservatory.nasa.gov
 

Sizi kuzey ışıklarına alalım. Grönland, Dünya’nın en büyük adasıdır. Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde yer alır. İdari olarak Danimarka'ya bağlı özerk bir bölgedir. Grönland, IX. yüzyılda Norveçli denizci Gunnnjorn Ulfsson tarafından keşfedilmiştir. Kısa bir süre sonra Kızıl Erik önderliğinde adaya İzlanda ve Norveç kolonileri kurulmuştur
Grönland ismi Danca’da “yeşil ada” anlamına gelmektedir. Kızıl Erik XV. yüzyılda yazın buraya geldiğinde her yerin yeşil olmasından dolayı bu ismi vermiştir. 
 
Grönland’ın nüfüfusunun büyük bir bölümünü Grönlandlılar ve Eskimolara oluşturmaktadır.
Grönland, Avrupa Birliği’nden çıkan tek ülkedir. 1985 yılında istegi üzerine Avrupa Birliği’nden çıkarılmıştır. 
 
Grönland kuzey kutbunda yer alır. Kuzey kutbunun en kalın buz tabaklarına sahiptir. Ortalama 3 km. kalınlığındaki bu buz tabakası adanın %81’ini kaplamaktadır. Buna rağmen burada 57,000 kişilk bir nüfus yaşamaktadır. Adada yerleşim birimleri batı kesime konumlanmıştır. Adanın başkenti Nuuk nüfüsun önemli bir bölümüne ev sahipliği yapar.

Grönland Nerededir?

Grönland, Artik Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nun arasında, Kanada, Arktik Adaları’nın doğusunda yer alır. İdari olarak Danimarka Krallığı'na bağlıdır, ancak geniş bir özerklik yetkisini elinde tutar. Yüzeyinin %81’i buz tabakası ile kaplıdır.

Grönland Para Birimi

Grönland’ın resmi para birimi Danimarka Kronu’dur. DKK kısaltması ile gösterilir. 

Grönland Resmi Dili

Grönland kendi dilini konuşmaktadır bölgede resmi dil Grönlandca'dır. Diğer diller ise Danca ve İngilizce'dir.

Grönland Saat Farkı

Grönland ile Türkiye arasında üç saatlik zaman farkı vardır. Grönland, Türkiye’den 3 saat geridedir.

Grönland'a Ne Zaman Gidilir?

.mining.com

Ortalama sıcaklığın -70 derece olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır.

Grönland’da üç ayda bir gece ve gündüz yer değiştirir. Kış döneminde gündüzler ve geceler karanlıktır, ancak gündüz karanlığı ile gece karanlığı arasında farklar vardır. Yaz döneminde ise beyaz geceler vardır. Kış dönemlerinde giderseniz kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz. Yaz dönemlerinde ise çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. 

Grönland'a Nasıl Gidilir?

Grönland’a sadece Kopenhag ve Reykjavik kentlerinden uçuş seferleri düzenlenmektedir. Türkiye'den haftanın her günü karşılıklı olarak Kopenhag-İstanbul seferleri mevcut. Ancak Reykjavik kentine Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmamaktadır.  3,5 saatlik bir uçuşun ardından Kopenhag’a ulaşabilirsiniz. Kopenhag Havalimanı'ndan da 10 saatlik bir uçuşun ardından Grönland Kangerlussuaq Havalimanı’na varabilirsiniz. Kangerlussuaq üzerinden adanın her bölümüne helikopter ve uçak seferleri bulunmaktadır.

Grönland şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Grönland'da Nerede Kalınır?

Grönland’da konaklama pahalıdır. Hotel Hans Egede, Nuuk, Hotel Arctic ve Hotel Hvide Falke, Ilulissat bölgedeki en üst sınıf otellerdir. Daha ucuz konaklama seçenekleri için Seaman’s Home’u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Maniitsoq, Nuuk, Qaqortoq, Sisimiut ve Aasiaat bölgelerinde birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz. 

Grönland Şehir İçi Ulaşım


greenland.com

Grönland’da yerleşimler arası otoban bulunmaz. Bölgedeki toplam yol 150 km. uzunluğundadır. Sadece Ivittuut ve Kangilinnguit kasabası karayolu ile birbirine bağlıdır. Başkent Nuuk’ta küçük bir alanda otobüsler ile toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Grönland’da ulaşımın en yoğun olduğu kısım hava yollarıdır. Burada uzak noktalara helikopterler ile ulaşım sağlanmaktadır. Arazide ise öncelik kar köpeklerinin çektikleri kızaklardadır. Burada yerli halkın hemen hepsinde kızak ve kar köpekleri vardır.

Burada Ilulissat, Kangerlusseuq, Qaqortoq, Narsaq, Nuuk, Aasiaat ve Sisimiut da limanlar bulunmaktadır.  Bunların dışında birçok kasabada da liman bulunur. Grönland’a ve Grönland’da araba feribotları bulunmaz. 

Grönland'da Ne Yapılır?

Grönland'da Ne Yapılır?greenland.com

Grönland insana yaşama hissini yeniden yaşatır. Şehirlerde; ofislere, evlere, iş yerlerine, okullara, fabrikalar ve trafiğe sıkışan insan, tabiatın bu güzel diyarında özgürlüğünü ve farkındalığını yeniden kazanacaktır. Şehir hayatının verdiği umutsuzluk, karamsarlık burada bembeyaz renklerin arasında eriyip gidecektir. Grönland daha önce gittiğiniz hiçbir yere benzemez. Onun kendine has doğal bir güzelliği, zarafeti vardır. O beyazdır, bembeyaz. Ruhunuzu bu beyazlığa verin ve yaşama sevincinizi yüreğinizin derinliklerinde tekrar tekrar hissedin. Sevdiklerinizle veya tek başınıza yapacağınız bu gezide unutulmaz anlara tanık olacaksınız.
 

Grönland Mutfağı

Grönland Mutfağıhiddenpalette.com

Grönland mutfak kültürü Amerikan ve Avrupa mutfağından farklı değildir. Restoranlarda genellikle tipik Avrupa yemekleri yer alır. Adanın her kasabasında yerel yemekler bulunabilir. Grönland’da birçok restoran geleneksel yemekleri ( balık, karides ve balina; ayrıca muskox ve ren geyiği) benzer tatlarla bir arada kombine eder. Başkent Nuuk’ta birçok hamburgerci, bar ve üst düzey restoran yer alır.  “Nipisa” kentin en pahalı ve kaliteli restoranı olma özelliğini elinde tutar. Grönland’da fiyatlar her yerde pahalıdır, ancak porsiyonlar büyüktür.

Grönland Gece Hayatı

Grönland’da gece hayatı ancak Nuuk şehrinde mevcuttur. Kentte 10 dan fazla bar ve pub yer alır. Bu mekânlarda geceleri karaokeler düzenlenmektedir. Kovboy temalı barlarda kentte Amerikan kültürünün bir etkisi olarak gözlemlenebilir. Buralarda enerjik müzikler eşliğinde insanlar birbirlerine yakınlaşmaktadır. Gece boyunca danslar ve müzikler eşliğinde eğlencenin hakkı verilmektedir. Grönland’da en sevilen müzik türü ise Rock’dır. Burada 50-60’lı yaşlardaki teyzeler dahi Rock dinler.

Grönland Festivaller


greenland.com

Grönland’da en büyük festival Yeni Yıl kutlamalarıdır. Burada muhteşem bir ortamda havai fişekler, müzik ve dans gösterileri ile Yeni Yıl kutlamaları gerçekleşir. Bunun dışında kış sporları etkinliklerine de sahne olur. Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayın.

Grönland Resmi Tatiller

  • 1 Ocak- Yılbaşı
  • 6 Ocak- Epifani
  • Mart veya Nisan- Paskalya Perşembesi-Kutsal Cuma-Paskalya Pazartesisi
  • Nisan veya Mayıs (Paskalya sonrası 4. Cuma)- Store Bededag
  • Mayıs veya Haziran İsa'nın göğe yükselişi-Kutsal Ruh'un Günü
  • 21 Haziran- Ullortuneq
  • 24 Aralık- Noel Arifesi
  • 25 Aralık- Noel
  • 26 Aralık- Aziz Stefen Günü
  • 31 Aralık- Yılbaşı gecesi

Grönland Faydalı Bilgiler

Grönland’da tek bir acil numara vardır. Polis, itfaiye ve acil servis için 112’yi aramanız yeterlidir