Grönland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Karlar Ülkesi”
 

earthobservatory.nasa.gov
 

Sizi kuzey ışıklarına alalım. GrönlandDünya’nın en büyük adasıdır. Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde yer alır. İdari olarak Danimarka'ya bağlı özerk bir bölgedir. Grönland, IX. yüzyılda Norveçli denizci Gunnnjorn Ulfsson tarafından keşfedilmiştir. Kısa bir süre sonra Kızıl Erik önderliğinde adaya İzlanda ve Norveç kolonileri kurulmuştur
.  Grönland ismi Danca’da “yeşil ada” anlamına gelmektedir. Kızıl Erik XV. yüzyılda yazın buraya geldiğinde her yerin yeşil olmasından dolayı bu ismi vermiştir. 
  Grönland’ın nüfüfusunun büyük bir bölümünü Grönlandlılar ve Eskimolara oluşturmaktadır. Grönland, Avrupa Birliği’nden çıkan tek ülkedir. 1985 yılında istegi üzerine Avrupa Birliği’nden çıkarılmıştır. 
  Grönland kuzey kutbunda yer alır. Kuzey kutbunun en kalın buz tabaklarına sahiptir. Ortalama 3 km. kalınlığındaki bu buz tabakası adanın %81’ini kaplamaktadır. Buna rağmen burada 57,000 kişilk bir nüfus yaşamaktadır. Adada yerleşim birimleri batı kesime konumlanmıştır. Adanın başkenti Nuuk nüfüsun önemli bir bölümüne ev sahipliği yapar.

Grönland’ın en turistik şehri İlulissat’tır.  Bunda UNESCO Dünya Miras Listesi ile korumaya alınmış buz fiyorduna yakın olması en büyük etkendir. Bunun yanısıra Kuzey Kutbuna ilk ulaşan kaşif Knud Rasmussen, 7 Haziran 1879’da Jakobshavn (şimdi Ilulissat)’da doğmuştur. Yine bölgede yer alan 500 kişilik nüfusu ile Ittoqqortoormiit kasabası dünyanın en kuzeyindeki yerleşim birimidir.

Grönland beyaz geceleri ve kuzey ışıkları ile her yıl yüzlerce turistin akınına ugramaktadır. Burada kar köpeklerinin çektikleri kızaklarla gezebilir, insan ve doğanın uyumu en güzel şekilde gözlemlenebilir.