Google+

Arama formu

ABD'DE 5.700 KM - BÖLÜM 1 - BATI SAHİLİ, LOS ANGELES

Bu yazı Gezimanya üyesi BANU DEMİR tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bu bir hayal yolculuğu... eşimin yapmak istediği Kaliforniya sahil şeridi ile benim yapmak istediğim Navajo Land’in birleşimi ama araya da serpiştirilmiş birkaç yer ile birlikte.

Los Angeles (Kaliforniya)

Çocukların Los Angeles’ta New York Film Academy’de yapacakları üç haftalık yaz okulu bu hayalimizi yapabilmemizi biraz daha kolaylaştırıyor. Çünkü çocuklar ile bu kadar uzun yola çıkmak bazen her iki taraf için de tırlatıcı olabilir. Onları zaten böyle bir yolculuğa sürüklemeyi çok ta tercih etmiyoruz, küçüklüklerinden beri hep çocuk odaklı tatilller yapmaya, hepimizi mümkün mertebe mutlu edecek yerlere gitmeye çalıştık. Bu seferki plan daha çok bizim sevdiklerimize odaklıydı.

Bu yazı dizisindeki asıl amacım büyük şehirleri yazmak değil. Bu yüzden Los Angeles, Las Vegas ve San Francisco’yu pas geçeceğim. Belki sadece küçük anekdotlar ama amacım daha çok yeni yerler, daha küçük kasabalar ve özellikle de ABD'nin doğal güzelliklerini, vadilerini, ulusal parklarını yazmak. Ülke büyük olunca her şey de aynı oranda büyük. Dolayısıyla ulusal bir parka gittiğiniz zaman genelde 7 günlük giriş ücreti ödüyorsunuz, gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Genelde araba başı 30 Dolarlık bir ücret talep ediyorlar.

Gittiğimiz yolu takip edersek ilk önce Kaliforniya sahil şeridindeki beni etkileyen kasaba ya da küçük şehirlerden başlamak istiyorum.

Los Angeles (Kaliforniya)-1

Santa Barbara bunlardan ilki: arkasını Ynez Dağları'na dayayıp yüzünü Pasifik Okyanusu'na dönmüş olağanüstü şirinlikte bir kasaba/şehir. İspanyol ismi Saint Barbara, yani aslında Azize Barbara şehri. ABD’nin Rivierası olarak anılan bu şehirde birçok üniversite olması çok etkileyici. Akdeniz iklimine benzer bir iklime sahip olması nedeniyle tüm yıl boyunca turistlerin ilgisini çeken bir şehir olunca haliyle de turistlere yönelik aktiviteler çoğunlukta.

Los Angeles (Kaliforniya) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Urban Eco Oasis, Tropical Gardens, LAX Teresa B&B güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Movie Stars Premium | 1 Bedroom Downtown, Selby Ave Guest House, DTLA Presidential Suite. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Comfort Inn Near Old Town Pasadena in Eagle Rock CA, Trylon Hotel - Hollywood, Beverly Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hollywood Stay, LA International, The Place Just To Sleep tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Los Angeles (Kaliforniya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Los Angeles (Kaliforniya)-2

Los Angeles (Kaliforniya)-3

Özellikle Santa Barbara Limanı, kumsalları ve inanılmaz şirinlikteki sokaklarındaki dükkanları ile hakikaten yaşanılır bir şehir. El Paseo Alışveriş Merkezi'nin Kaliforniya’daki ilk alışveriş merkezi olduğunu öğrenince çok şaşırıyorum. Çünkü oradaki dükkanlardan çıkmak istemiyor insan. Genelde alışveriş odaklı tatilleri sevmeyen ben kendimi zor alıyorum oradan.

Los Angeles (Kaliforniya)-4

Görülmesi gereken yerlerin başında Mission Santa Barbara geliyor: İspanyollar döneminden kalma bir kilise ama zaman içinde Ulusal Tarihi Anıt Listesi'nde olduğu için kayda değebilir, gerçi bizim ilgimizi daha çok liman ve limandaki atraksiyonlar çekiyor.

Los Angeles (Kaliforniya)-5

Whale Watch en ilginç aktivitelerden biri, teknelerle balinaları izleme turlara götürüyorlar. Ben şu ana kadar gitmeyi hiç tercih etmedim, nedense bu işi yapan teknelerin sıra sıra insanları oturtması ve 3-4 saatlik tur boyunca da aynı yerde kalıyor olmak beni biraz geriyor galiba.

İskelenin üzeri balık tutanlar ve gezinenler ile dolu. Restoranların hepsi hoş görünüyor. İlk başta Eatlotsalobster çok salaş ve güzel gözüküyor ama önündeki kuyruk bir türlü azalmayınca Santa Barbara Shellfish’te yiyoruz yemeğimizi. Kumsal ve deniz de aktivitelerle dolu, sanırım dört kişilik bisikletler en çok hoşuma gidenler. Kumsal, sarı beyaz incecik kumları ile gözlerimize bayram yapıyor.

Los Angeles (Kaliforniya)-6

Los Angeles (Kaliforniya)-7

Santa Barbara’da birkaç gün kalmayı planlarsanız County Courthouse (Mahkeme binası) ve Presidio of Santa Barbara (1782 de İspanyollar tarafından yapılmış bir askeri kilise) görülmeye değer yapıtlar arasında.

Bir de ne olur Channel Islands National Park’a gidin. Bizim aklımızda Navajo Land’e ayrılmış daha fazla bir zaman parçası olduğu için buna vakit ayıramadık ama resimlerinden gördüğüm kadarıyla nefes kesici bir yermiş.

Los Angeles (Kaliforniya)-8
 
Bir sonraki yazımda Monterey şehrini bulabilirsiniz.
 

Etiketler


BANU DEMİR kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum. Yaklaşık 11 sene reklam sektöründe Müşteri Temsilciliği ve Müşteri İlişkileri Direktör'lüğü yaptım. 2000 senesi başında eşimin işi nedeni ile Polonya-Varşova’da 1 sene,...