Los Angeles’in şirin bir kasabası olan Pasadena, San Gabriel vadisi içerisinde yer alan en büyük yerleşim. Pasedena adı “Vadinin” anlamına geliyor. Kaliforniya bölgesi, Meksika hakimiyetinden ayrıldığı dönemde buradaki yerliler kendilerine bir isim seçmek durumunda kalmışlar. Kızılderili halk tarafından 4 farklı isim önerilmiş. Bunlar; vadinin anahtarı, vadinin tacı, vadinin tepesi, vadinin vadisi. Hepsinde “vadinin” kelimesi geçtiği için en sonunda “vadinin” anlamına gelen Pasadena adını seçerler.

Konaklama için önerilebilecek kaliteli otellerden Courtyard by Marriott, Rose Bowl Stadyumu ve Kidspace Çocuk Müzesi’ne yaklaşık 3 km. mesafede yer alan lüks otellerden biri. Rose Bowl Festivali güzergâhında yer alan Vagabond Inn otelide yine merkezi bir konumda bulunan kaliteli otellerden bir diğeri. The Westin Pasadena ve Sheraton Pasadena Otel’de bu gruba dâhil edilebilir.
Eğer biraz daha ekonomik bir otel arıyorsanız Travelodge Pasadena Central otelini düşünebilirsiniz. Bu otel Rose Bowl’a yaklaşık 5-6 km. mesafede bulunuyor. Daha fazla otel seçeneği için Booking.com’a bu linkten girerek Pasadena otellerini araştırabilirsiniz.  

En popüler yeri Old Town bölgesi. Yine burada çeşitli hediyelik eşya satan mağaza, pek çok cafe ve restoran, sanat galerileri bulunuyor. Buradaki restoranlarda Meksika, Hindistan, Lübnan, Afgan, İran ve pek çok ülke mutfağına rastlayabilirsiniz. Gece hayatı da çok renkli olan bir yerleşim yeri burası. The Ice House Comedy Clup’ta ünlü isimlerin skeç ve gösterilerini oldukça ucuz fiyata seyredebilirsiniz. Kültürel anlamda da önemli bir merkez Pasenada Old Town. Burada pek çok müze ve sanat evi bulunuyor. Galerie Gabrie, Hollis Gallery, Segil Fine Art Source en önemli galerileridir. Norton Şamon Müzesi ve Pasadena Tarih müzesi ise görülmeye değer müzeleri arasında yer almaktadır.

 

1891 senesinde kurulan Kaliforniya Teknik üniversitesi yani Caltech de Pasadena’da yer almaktadır. 2.000 civarında öğrenciye ev sahipliği yapan Caltech, uluslararası platformda oldukça ünlüdür.

 

Pasenada’daki en önemli etkinlik her yıl Ocak ayının 1. günü düzenlenen Güller Geçit töreni (Roses Parade). Sadece eğer 1 Ocak Pazar gününe denk gelirse bir gün sonraya yani 2 Ocak tarihinde yapılıyor. Bu tören 1890 senesinden bu yana düzenlenmektedir ve 3 saat sürer. Bu törende yüzlerce araba tek bir boşluk bile bırakmayacak şekilde güllerle kaplanıyor. Bu şekilde süslenmiş yüzlerce arabada geçit töreni yapıyor. Törenden sonra ise  arabalar Victory parkına çekilerek ziyarete açılıyor. Bu bol çiçekli geçit töreni oldukça fazla rağbet görüyor. İnsanlar töreni izleyebilmek için saatler öncesi cadde üstünde yerlerini alıyorlar. Bu festivale her sene 1 milyona yakın kişi katılıyormuş.

 

 

Aslında bu festivalin ilk yapılma amacı, Amerikalılar’ı bu bölgeye yerleşmeye teşvik etmekmiş. Amerika’nın pek çok yeri kış aylarında buz ve kar kaplıyken Pasadena’da iklim her zaman ılıman  olduğundan bunu insanlara göstermek için Roses Parade festivalini organize etmişler. Ancak zaman içinde Roses Parade’in popülaritesi artmaya başlamış. Ve 1902 senesinde içerisine bir de futbol müsabakası entegre edilerek adı Rose Bowl olarak değiştirilmiş. Müsabakalar daha da fazla izleyici çekmeye başlayınca, yeni bir stadyum eklenmiş. Günümüzde 90.000 kişi kapasiteli bu stadyum UCLA futbol takımına da ev sahipliği yapar.

 

Bu şirin yerleşim bölgesini dolaştıktan sonra yeniden Los Angeles’a dönüyoruz. 

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.