Google+

VADİNİN TACI, PASADENA

486613 Tem 2012Gezi Notu
HÜSEYİN YILMAZHÜSEYİN YILMAZGold Yazar13 Tem 201248660 Yorum

Los Angeles ve Las Vegas arasında yer alan Pasadena, San Gabriel dağlarının güneyindeki vadide kurulmuş olan bir yerleşim. Kızılderili yerlilerinden kalma bu isim, “Vadinin Tacı” anlamına geliyor. İklim kış aylarında bile ılıman olduğundan Pasadena kısa zamanda popüler bir tatil bölgesi haline gelmiş. Aynı zamanda burada yaşam koşulları ABD’nin diğer bölgelerine göre daha rahat olduğu için emeklilerin de hayatlarını geçirmek için tercih ettiği ideal bir bölge.

Pasadena her yılın Ocak ayının 1. günü düzenlenen Güller Geçit Töreni ile anılıyor. Colorado Bulvarında düzenlenen bu töreni izlemek için insanlar bölgeye akın ediyor. Bu tören üniversiteler arası futbol maçı ile birleştirilerek daha da önem kazandırılmış. Her yıl 1 Ocak’ında futbol maçı ile güller festivali birlikte organize ediliyor.
 
Rose Bowl Stadyumu ile ünlü olan Pasadena, Los Angeles’in en güzel müzelerine sahip. Bunlardan Southwest Museum of the America ise Los Angeles’in en eski müzesi. 1907’de kurulan bu müze, tüm Amerika’nın yerli kültürüne ait eserlerin sergilendiği bir koleksiyona sahip. Norton Simon Museum Rambrandt, Picasso, Goya gibi dünyanın en iyi Avrupa sanat koleksiyonlarından birine sahip olmanın yanı sıra 2000 yıllık bir dönemi kapsayan, heykel sanatına ait muhteşem örnekler barındıran zengin bir müze.
 
Pasadena botanik konusunda çok gelişmiş. Arbetrum of Los Angeles Country’de dünyanın her yerinden bitki çeşitleri yetiştirilmekte. San Gabriel dağlarının yamaçlarına yayılmış olan Destanso Garden tarihi gül koleksiyonları ve kamelya sergileri ile ünlü.
 
Pasedena City Hall yani yönetim binası, yuvarlak kubbesi ile dikkati çekiyor. Bunun tam karşısında ise iki zenci kardeş olan Caki ve Mag’ın heykeli var. Buna Robinson Anıtı adı verilmiş. Bu siyahi kardeşlerin büstü 1997’de dikilmiş. Mag, 1936 Berlin olimpiyatlarında 200 metre koşu dalında gümüş madalya almış. Diğer kardeş Caki 1947’de beyzbol takımında oynayan ilk siyahi oyuncu imiş. Siyah ambargosunu kırarak zencilerin önünü açmış. Sonraki yıllarda New York’taki African American bankasının sahibi olmuş.
 
Los Angeles (Kaliforniya)
 
Güller geçit töreninin yapıldığı Colorado Bulvarındaki tarihi Victoria dönemi binaları, buradaki cafe, restoran ve alışveriş mekanlarını gezdikten sonra Calico’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. 
 
Los Angeles (Kaliforniya)-1
 
Amerika’nın her yerinde yollar çok geniş ve bakımlı. Otoyolda giderken büyük bir tır üzerinde preslenerek istiflenmiş pek çok araba görüyoruz. Bunun üzerine rehberimiz bize şu bilgiyi veriyor. Eğer iki araba yarış yaparsa, bunun cezası çok büyük. Hemen mahkemeye çıkıyorsunuz. Arabanız ne kadar lüks ve pahalı bir araba da olsa, hakim arabanızın bir kompresörle ezilmesine karar veriyor ve kompresörün düğmesine yarış yapan şoför basıyor. Tam bizim Bağdat Caddesi şoförlerine göre bir uygulama.

Pasedana'da bulunan otel şeçeneklerine gelince, Pasedana’nın merkezinde ve Rose Bowl Festivali’nin yapıldığı güzergâh üzerinde bulunan Vagabond Inn oteli, konumu itibariyle isabetli bir otel tercihi olabilir. Bunun yanında Sheraton Pasadena Otel’de Rose Bowl Stadyumu’na 10 dakikalık bir mesafede yer alan, Pasedana’da ki güzel otellerdendir.

Eğer Pasadena’da kaliteli bir otelde kalmak istiyorsanız Pasadena Kaliforniya Sanat Müzesi’ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan The Westin Pasadena uygun bir tercih olabilir. Ekonomik bir otel arayanlar ise Rose Bowl Stadyumu’na 6 km. uzaklıktaki Travelodge Pasadena Central’da kalabilir. Pasadena’da daha fazla otel seçeneği görmek istiyorsanız bu linkten Booking.com’a bakabilirsiniz.
 

<<<<<<<

Los Angeles (Kaliforniya) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Highland Residence Apartment, Urban Downtown LA City View Penthouse, Luxury 1BD apartment in Hollywood. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sunset Apartment #2, W Los Angeles – Westwood gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Runyon Canyon Apartment, Vagabond Inn Los Angeles at USC, Highland 787 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Los Angeles (Kaliforniya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Los Angeles (Kaliforniya) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Hollywood Sign ve Griffith Parkı 2 Saatlik Doğa Gezisi (30.24 €), Los Angeles: Hollywood Grand City Turu (56.16 €), Los Angeles Hoşgeldin Tur: Yerel ile Private Tour (30.24 €), Downtown Los Angeles 2 saatlik Segway Tour (128.74 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar