Dünyanın En Büyük Kerpiç Yapısı

Kerpiç yapıların dayanıksız olduğunu herkes bilir. Bu nedenle 2-3 odalı küçük yapılardan öteye geçemezler. Fakat günümüzde Mali’de, kerpiçten yapılma oldukça büyük bir cami var.

1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren cami, Mali’nin Djenne şehrinde bulunuyor. Aslen 14. yüzyılda yapılmış. Tukolor Savaşı sırasında kenti ele geçiren Amadou Lobbo, camiyi yıkmış. 

Mali

1907 yılına gelindiğinde, şehirdeki duvarcı loncası Fransızların maddi yardımları ile camiyi yeniden inşa etmiş. "Fransızlar ne alaka?" derseniz; Mali o dönemler bir Fransız sömürgesiymiş. Fransızlar, bu kadar önemli bir yapının, daha sağlam malzemelerden yapılması gerektiğini düşünmüşler ve Djenne halkına daha sonra tekrar yardım teklifinden bulunmuşlar. 

Fakat Djenne halkı bu teklifi kabul etmemiş. Bunun altında yatan gerçek neden ise bu caminin Djenne halkının ruhu olduğunu, halkı bir aradan tutan şey olduğunu düşünmeleri. 

Cami duvarları ortalama 60 cm kalınlığında ve bu kalınlık, yapı yükseldikçe azalmaya başlıyor. Yapının en yüksek noktası ise 16 metre uzunluğunda. 

Caminin ön kısmında 3 tane yüksek ve kare biçiminde minare bulunuyor. Bu minarelerin tam karşısında ise şehrin en kalabalık noktası olan pazar alanı mevcut. 

Mali

Cami tamamen kerpiçten yapılmış. Üzerinde çokça görebileceğiniz hurma dalları ise duvarları ayakta tutmak ve tamirat sırasında merdiven görevi görmeleri için bu şekilde konulmuş. 

Djenne halkı kerpiçten yapılan bu camiyi ayakta tutmak için her yıl büyük bir festival düzenliyor. Festivalde eğlence, müzik ve birçok yerel yemeğin yanı sıra büyük bir de yarışma yapılıyor. Yarışmaya Mali’nin birçok yerinden yüzlerce insan katılıyor. 

Gruplara ayrılan yarışmacılar, en kısa zamanda kendilerine ayrılan duvarı yeniden kerpiçle kaplamak zorundalar. Böylece hem insanları kaynaştıran bir yarışma yapılıyor hem de bu tarihi caminin ayakta kalması sağlanıyor. 

Mali

İlkbaharda, Mali’ye yolunuz düşerse bir asırdır Djenne Camii'ni ayakta tutan bu festivale konuk olabilir ve bu heyecanı sizler de yaşayabilirsiniz. 

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.