Dünyanın Dört Bir Tarafından En Eski Restoranlar

St. Peter Stiftskeller – Avusturya

Salzburg’daki bu restoran 803 yıldır aralıksız hizmet vermekte. Buraya gelenler arasında Mozart ve Kristof Kolomb da varmış. 803 yıllık tarihinin aksine, şu an restoranda klasik rafine Avusturya mutfağı ve günümüz Avrupa mutfağı hazırlanmakta.

Avusturya

Zum Franziskaner – İsveç

Stockholm’deki bina 20. yüzyılın başında inşa edilmiş olsa da hazırlanan yiyecekler ve sunulan içecekler, burayı 1421’de kuran Alman keşişlerin o tarihte sundukları ile aynı. Biraz Alman birasının yanında, Bavyera usulü domuz kızartması, geyik eti ya da Isterband, yani İsveç sosisi yiyebilirsiniz. 

La Tour d’Argent - Fransa

1500’lü yıllardan beri Parislilerin Fransız mutfağını denemek için geldikleri bir yer olan restoran, asıl ününü 1919’da patentini aldıkları "Preslenmiş Ördek" yemeği ile kazanmış. Restoranın aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’ndan sağ kalmayı başarmış muhteşem bir şarap mahzeni de var. 

Fransız Mutfağı

Die Letzten Instanz – Almanya

1621’den beri Berlin’de hizmet veren restoran, çok sayıda ünlü ismi de ağırlamış. Bunlar arasında; Napoleon Bonaparte, Ludwig von Beethoven ve Angela Merkel de var. 

Sobrino de Botín - İspanya

Ernest Hemingway tarafından, kendi kitabı "The Sun Also Rises"da sıkça konu edilen restoran, 1725’te Madrid’de açılmış ve aralıksız olarak hizmet vermekte. Kastilya tarzı odun fırınında yaptıkları en meşhur yemekleri ise rosto süt kuzusu...

İspanyol Mutfağı

Griswold Inn - ABD

1776’dan beri Essex’te hizmet veren restoran, koloni döneminden beri değişmeden kalan odaları ve locaları ile hala hem güzel bir yemek için hem de konaklamak isteyenler için hizmet veriyor. George Washington ve Albert Einstein da burada yemek yiyen ünlü kişilerden. 

Taveras - Portekiz

Lizbon’daki bu restoran; şamdanlı ahizeler, yaldızlı süslemeler ve ahşap paneller ile kurulduğu tarih olan 1784 yılını yansıtıyor. Rafine Fransız ve Portekiz deniz ürünlerinden oluşan fiks menüsü ile öne çıkıyor. 

Portekiz Mutfağı

Rules - İngiltere

1798’de Londra’da açılan bu restoran; Charlie Chaplin, Laurence Olivier ve Charles Dickens gibi isimleri ağırlamış. 

Union Oyster House – ABD

Bostan’da "Freedom Trail" üzerinde yer alan bu restoran, Amerika’nın sürekli hizmet veren en eski restoranı unvanını taşıyor. New England tarzı midye çorbası ise, restoranın vazgeçilmezlerinden. 

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.