Dünyanın En İyi Noel Pazarları

Yeni yıl yeni başlangıçlar için mükemmel bir fırsat kapısı. Bu dönemde birçok insan yeni kararlar vermek için en uygun zamanı kolluyor. Bu noktada gezginlerin rotası da haliyle Noel pazarlarına çevriliyor. Peki, dünyanın en iyi Noel pazarları nerede? Gelin, hep birlikte öğrenelim!

Budapeşte, Macaristan

Birçok gezgin adına Budapeşte, dünyanın en büyüleyici şehirlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Noel zamanında birbirinden muhteşem güzelliklere  ev sahipliği yapan Budapeşte, oldukça rağbet gören ülkeler arasında. Dünyanın en iyi Noel pazarları denildiği zaman özellikle St. Stephen Bazilikası önünde kurulan Budapeşte Noel Pazarı hayallerimizi süslüyor. Aynı zamanda bu eşsiz yer, müzik ve dans eşliğinde yöresel yemekler ve leziz kurabiyeler tatmanıza olanak sağlayan bir ortama sahiptir. Tüm bunların yanında Budapeşte, küçük kulübelerin oluşturduğu stantlarda yerel giysili kadınlar, Macaristan’a özgü tahta işleri ve porselenlerden oluşan hediyelikleri satarak birbirinden güzel anlar yaşamanıza vesile olabilir.

Viyana, Avusturya

Dünyanın en ikonik Noel pazarlarından birine değineceğiz. 1298 yılından bu zamana kadar her yıl Viyana’daki tarihi Belediye Sarayı Meydanı olarak bilinen Rathausplatz’da kurulan bu pazar, oldukça rağbet gören yerlerden bir tanesi.

Noel Pazarları-Viyana

Meydanı, adeta parıltılı bir masal diyarına dönüştüren benzersiz Noel pazarı, asla kaçırmak istemeyeceğiniz bir deneyim olacak. Birbirinden güzel ve eşsiz Noel hediyeleri, ağaç süsleri, Avusturya’ya özgü yemeklerin ve tatlıların olduğu toplamda 151 tezgah, 3 bin metrekarelik bir buz pateni pisti,  benzersiz bir şekilde süslenmiş bir Noel ağacı ve tüm bunların yanında Noel şarkıları ile her sene yaklaşık olarak 3 milyon kişiyi ağırlayarak popülerliğini koruyor.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında güncel konumunu koruyan Old Town Square Noel Pazarı, başkent Prag şehrinde kurularak ziyaretçilerini ağırlıyor. Asırlık Gotik, Rönesans ve Barok mimarisinin en güzel ve en özel örneklerine sahip olan ve eski şehir meydanında kurulan bu benzersiz pazar, Jan Hus heykelinin etrafına yerleşmiş hediyelik eşya ve yiyecek stantlarına ev sahipliği yaparak ziyaretçilerine kapılarını aralıyor.

Köln, Almanya

Almanya’nın en çok ziyaret edilen ve rağbet gören Noel pazarlarından birisi olan Köln Katedrali Noel Pazarı, her sene yaklaşık olarak 4 milyon civarında ziyaretçiyi ağırlıyor.

Noel Pazarları-Köln

Köln katedralinin eteklerinde devasa büyüklükte bir Noel ağacı ile birlikte kırmızı çatılı kulübeler şeklinde hazırlanmış tamı tamına 150 tezgah, çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş olan atlı karınca ve 100’den fazla ücretsiz etkinlik ve program sizleri bekliyor!

Basel, İsviçre

Basel Noel Pazarı, Fransa ve Almanya sınırları içerisinde yer alan İsviçre’nin Basel şehrinde kuruluyor. Aynı zamanda İsviçre’nin en güzel ve en büyük Noel pazarı olarak bilinen Basel’deki eski şehirde kurularak ziyaretçilerini ağırlıyor. Oldukça köklü bir geleneğe sahip olan bu pazar, adeta ışıl ışıl parıldayan binalar ve sokaklarla sizi büyülü bir dünyaya sürükleyerek benzersiz anlar yaşamanıza vesile oluyor. Bu bağlamda özellikle kentin tam merkezinde bulunan Münsterplatz’da oldukça ünlü dekoratör Johann Wanner’ın süslemelerinin yer aldığı muhteşem bir Noel ağacı bulunuyor. Bu benzersiz görüntüye şahit olmak istiyorsanız Basel tam size uygun bir rota!

Winchester, İngiltere

Ortaçağdan kalma mükemmel ve eşsiz mimarisi ile ünlü olan Winchester Katedrali Noel Pazarı, Avrupa’nın en iyilerinden birisi olarak nam salmaya devam ediyor. Katedralin gölgesinde çarpıcı konumu ve hareketliliği vesilesiyle yüzlerce tezgah ve buz pistine ev sahipliği yapan bu keyifli pazar, göz alıcı aydınlatmaları ile önemli ölçüde dikkat çekiyor.

Noel Pazarları-İngiltere

Geleneksel Alman Noel pazarlarından esinlenerek özenle kurulmuş olan bu pazar, birbirinden güzel Noel hediyeleri, mevsimsel ikramlıklar ve yeni yıl atmosferi ile sizleri büyülemeye hazırlanıyor.

Brüksel, Belçika

Belçika’nın en sevilen ve rağbet gören Noel pazarı olarak bilinen Winter Wonders, Brüksel’de kaçırılmayacak bir etkinlik olarak karşınıza çıkıyor. Grand Palace’ta kurulan bu pazar, ortalama olarak 2,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaparken muhteşem ve büyüleyici ışık gösterileri, görkemli bir yılbaşı ağacı, devasa buz pateni pisti, hediyelik eşyalar ve havai fişek gösterileriyle ziyaretçilerini mest etmeye hazırlanıyor. Tüm bunların yanında Grand Palace’taki Noel ağacı, Avrupa’nın en güzel dekorasyonlarından bir tanesi olarak biliniyor.

Toronto, Kanada

Dünyanın en ünlü Noel pazarlarından bir tanesi olan Toronto Christmas Market, Kuzey Amerika’nın en büyük pazarlarından birisi olarak popülaritesini korumaya tam gaz devam ediyor.

Noel Pazarları-Toronto

Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler için en keyifli ve eğlenceli zaman olan Noel süreci,  Arnavut kaldırımlı sokaklara yayılmış Noel pazarı ile Avrupa’daki türevlerinin büyüsünü eşsiz bir şekilde yansıtıyor. Sayısız müzik performansı, dans gösterileri ve birçok sayıda eğlencenin eşlik ettiği bu benzersiz pazar, yaklaşık olarak 50 metrelik göz kamaştırıcı bir Noel ağacına ve tüm bunların yanında 100 metrelik uzun bir ışık tüneline sahip olarak benzerlerini bozguna uğratacak şekilde tasarlanmıştır.

Chicago, Amerika

Amerika’nın en ünlü ve en büyük Noel pazarı, her sene Chicago’da Daley Plaza önünde kurularak keyifli anlar yaşanmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda Christkindlmarkt olarak bilinen bu pazar, Alman esintilerine sahip olarak birçok kişiyi etkilemeyi de başarıyor. Çok sayıda tezgahın eşlik ettiği Chicago’daki bu pazarda, guguklu saatlerin ve ahşap el oymalarının en dikkat çekici parçalar olduğunu söyleyebiliriz. Noel alışverişiniz bittiği zaman yüzlerce Noel ağacı ile süslenmiş Magnificent Mile’a gidebilmek de sizin elinizde! Tüm bunların yanı sıra cadde boyunca aydınlatılmış olan Armani, Chanel gibi mağazaların büyüleyici vitrinlerine göz gezdirmek sizi keyiflendirecektir. Bu bağlamda Noel pazarları keyfinizi yerine getirmek adına büyük rol oynuyor diyebiliriz. O halde herkes hazırlıklarını yapsın, yeni yıl sizin yılınız olsun!