Google+

Arama formu

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ

İlk yerleşimlerin Eski Taş Devri’ne kadar uzandığı Kore topraklarında insanlar ilk olarak mağaralarda barınmışlardır. Demir Çağı’na gelindiğinde ise geleneksel Kore evleri olarak bilinen hanokların ilk kez ortaya çıktığı görülür. İnşa edilen ilk evler ‘ondol’ adı verilen zeminden ısıtma sistemine sahiptir. Hanokların ünlü çatıları ise çok daha sonra ‘giwa’ adı verilen kiremitlerle yapılmıştır. 

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ

Doğa ile uyum içinde varlığını sürdüren hanoklar mevsimlere ve bölgelere göre farklı özellikler gösterir. Kore’nin soğuk kuzey bölgelerinde yer alan evler ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kare şeklinde inşa edilirken orta bölgelerdeki evler “L” şeklindedir. Güney kesimlerdeki evler ise “I” biçiminde inşa edilir. Yaz aylarında soğuk, kış aylarında sıcak olan ve kendine özel tasarımla üretilen evler hanok köylerinde gruplaşmıştır. 

Hanok evlerinin mimarisi sınıfsal ve sosyal durumlara göre de değişiklik gösterir. Üst sınıflara ait evlerin çatıları giwa kiremitleriyle yapılırken sıradan halkın sahip olduğu hanokların çatıları samandan yapılır. 

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ -1

Hanok köylerinde ziyaretçilerin antik Kore kültürünü daha iyi anlayabilmesi ve hissedebilmesi için birçok kültürel program sunulur. Farklı ilgi alanlarına göre çeşitli etkinliklerin düzenlendiği köylerde geleneksel yemek kültürünü merak eden ziyaretçiler, ‘dasik’ adı verilen çay şekerlemesini, geleneksel likör ve şarapları ve pirinç keklerini tadabilirler. 

Geleneksel Kore kıyafeti olan ‘hanbok’u giyebileceğiniz ve yerel maskeler üretebileceğiniz kültürel etkinlikler sayesinde geleneksel düğün seremonilerine de katılabilirsiniz. Kore kültürüne ait diğer faaliyetlerden olan geleneksel Kore kağıdı (hanji) yapımı ve yerel müzik enstrümanları deneyimi ile ziyaretinizin kültürel zenginliğini artırabilirsiniz. 

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ -2

Antik Kore kültürüne ait geleneksel oyunlara da katılabileceğiniz birçok etkinlik bulunmakta. Geleneksel Kore masa oyunlarından biri olan ‘yutnori’yi oynayabilir, bir tür sopa atma oyunu olan ‘tuho’yu da deneyebilirsiniz. 

Hanoklar, doğayla uyum içinde yaşamanın yollarını arayan Kore atalarının felsefesi üzerine kurulmuş evlerdir. Toprak, kaya, ahşap ve diğer doğal malzemelerle inşa edilen bu evler, Feng Shui felsefesine dayanan, hem insana hem doğaya yarar sağlayan sürdürülebilir mimarinin muhteşem örneklerini oluşturur. Var olduğu günden itibaren doğa kanunlarına sadakatle bağlı olan bu evler, tabiatla kucaklaşmak için eşsiz bir araç olarak gösterilebilir. Hanoklarda ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte doğayla baş başa kalarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz. 

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ -3

Hanoklarda konaklamadan önce bilinmesi gerekenler 

Hanok kültürünü anlamaya çalışın ve koruyun 

Ziyaretinizi daha anlamlı hale getirmek için hanokların geçmişe ait ruhunu ve felsefesini anlamalısınız. Hanok sahipleri genellikle nesiller boyunca bu evleri koruyan ailelerin birer üyesidir. Bu kültürün en yakın tanıkları ve taşıyıcısı olan mülk sahipleriyle kuracağınız iletişim sizin için farklı bir deneyim olabilir. Ayrıca yüzyıllar boyunca Kore atalarının ruhunu koruyarak var olmuş bu evlerin orijinal yapısını koruma konusunda oldukça titiz davranmalısınız. 

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ -4

Önceden hazırlık yapın ve deneyiminizi zenginleştirin 

Hanok evlerini ziyaret etmek istiyorsanız rezervasyonunuzu önceden yaptırmalısınız. Çoğu yemeğin ev sahipleri tarafından hazırlandığı hanoklarda geleneksel lezzetleri tatmak ziyaretçiler için eşsiz bir deneyim olabilir. Ayrıca bazı hanoklar düzenli olarak ayinlere ve benzer ritüellere ev sahipliği yapar. Ziyaretinizden önce etkinlik takvimini kontrol ederek bu tarz farklı kültürel etkinliklere katılmanın keyfini yaşayabilirsiniz. 

Çocukları bilgilendirerek keyfi iki katına çıkarın 

Hanoklar batılı tarzda evlere ve apartmanlara alışkın olan çocuklar için yabancı gelebilir. Bazı hanokların tuvalet ve banyo alanları evlerin orijinal yapısını korumak için dışarıya inşa edilmiştir. Zaman zaman kullanılmaya elverişsiz olan bu alanlar özellikle çocuklar tarafından garip algılanabilir. Bundan dolayı eğer küçük çocuklarla seyahat ediyorsanız tatilinizi daha kaliteli hale getirmek için onlara geleneksel bir hanok evinde kalmanın ne anlama geldiğini anlatmalısınız. 

​GELENEKSEL HANOK EVLERİ -5

Diğer ziyaretçilere saygı gösterin 

Hanoklarda, yüksek sesle müzik dinlemek gibi diğer ziyaretçileri rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı ve konaklama alanına günbatımından önce gelmelisiniz. 

Güvende olun 

Çoğu geleneksel hanok evi ahşap yapısından dolayı yangın riskine karşı oldukça savunmasızdır. Ev sahiplerinin rızası olmadan yemek pişirmenin ve ateş kullanmanın yasaklandığı hanoklarda rehber köpekler dışındaki evcil hayvanlara da izin verilmemektedir.