Google+

Arama formu

KORE'DE SOFRA DÜZENİ VE ADABI

Nezaket Koreliler için çok önemli bir konu ve bu durum yemek, içecekler ve masa paylaşımı üzerinde de oldukça etkili. Eski geleneklerin bazıları son yıllarda yavaş yavaş kaybolsa da, Kore sofra adabı için oldukça uzun bir liste bulunuyor.
 
Bu listenin ilk sırasında ortamdaki en büyük kişinin masaya oturmadan kimsenin oturmaması ve bu kişi yemeğe başlamadan kimsenin başlamaması var. Burada belki çok büyük bir farklılık yok. Ancak Kore geleneklerine göre yemeği herkesle özellikle de büyüklerle aynı hızda yemek gerekiyor. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: Sofrada yaş, iş veya herhangi bir sıralamaya göre oturmak esas. Bu statünün en aşağısında olan kapıya yakın oturuyor; diğerleri de sıralamaya göre yerlerini alıyorlar.
 
KORE'DE SOFRA DÜZENİ VE ADABI

Sofrada ilk yenen şey çorba ya da kimchi daha sonra pirinç yemeği veya diğerleridir. Çorba ve güveç yemeklerinde kaşık kullanılmaktayken diğer yemeklerde chopstick kullanılıyor.
 
Özellikle başkasının evinde yemek yiyecekseniz yemeği dört gözle beklediğinizi ve size yemek yaptıkları için minnettar olduğunuzu söylemelisiniz. Ve yemekten sonrada aynı şekilde teşekkür edilmesi beklenir.
 
Kemik, kılçık gibi yenilemeyen atıkları peçeteye sararak diğerlerinin görmemesi sağlanır. Ama bu çöpünüzü masaya veya yere koymamalısınız… Ortak yenilen yemeklerde ise kendinize bir kenarı seçin ve sadece oradan yiyin!
 
Kore sofralarında kibar karşılanmayan bir şey varsa o da kesinlikle yemek sırasında sümkürmektir. Asla yapmanızı önermiyoruz. Bir diğer önemli konu ise çorba ve pirinç yemeklerinin olduğu kaseyi elinizde tutmamanız gerektiği… Ayrıca elinizdeki kaşıklarla veya chopsticklerle de tabağınıza veya başka bir yere vurarak ses yapmamanız gerekiyor. Eğer biri size bir şey uzatıyorsa onu almak için veya siz birine bir şey uzanıyorsanız mutlaka iki elinizi kullanın!
 
KORE'DE SOFRA DÜZENİ VE ADABI-1
 
Teklif edilen içkinin reddedilmesi ise hoş karşılanmıyor. Yemek sırasında sofrayı terk etmek, bir şeyler okumak, televizyon izlemek, elinizle yemek almak, ağzınız açık bir şekilde veya ses çıkararak yemek yemek saygısızlık olarak görülüyor.
 
Chopsticklerinizi yemeğinizi bitirdiğinizde tabağınıza değil ilk başta olduğu yere masaya koymanız gerekiyor. Ancak siz bitirdiğinizde hala büyükler yiyorsa tabağınıza koymanız ve onlar bitirdiklerinde masaya koymanız bekleniyor. Sakın unutmayın, büyükler masadan kalkıyorsa onlarla birlikte ayağa kalkın!

Eğer bardağınız boşaldıysa veya yarıya indiyse sakın kendiniz doldurmayın! Çünkü yanınızdaki sizin için yapmalıdır ve siz de aynısını onlar için yapmalısınız…
 
KORE'DE SOFRA DÜZENİ VE ADABI-2

Masa düzenine bakıldığında ise sulu ve sıcak yemekler sofranın sağında yer alırken; kuru ve soğuk yemekler sol tarafa konulur. Pirinç kasesi sağ, çorba kasesi sol tarafa konumlanır ve diğer tüm kaseler ortada bulunur. Kaşık ise tabağın sağında yer alır hemen arkasında ise chopstickler vardır.