Google+

Arama formu

GÜNEY KORE’DE KOZMETİK

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Korelilerin ne kadar güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olduğunu ülkeyi ziyaret eden çoğu turistten duymanız mümkün. Kişisel bakıma verilen önem, kozmetik sektörünü oldukça geliştirmiştir. Özellikle Kore film ve dizilerinde boy gösteren genç kadınların güzellik sırlarının merak edilmesi, yabancı izleyicilerin Kore kozmetiğine ilgi duymasına neden olmuştur.

Koreliler için iyi görünmek ile iyi hissetmek birbirini etkileyen şeyler olduğu için cilt bakımının onlar için takıntılı bir hale geldiğini söylemek yanlış olmaz. Salyangoz salgısından yapılan yüz kremleri ülkede oldukça popülerdir. Yaklaşık iki saat harcanarak yapılan deniz yosunlu yüz maskesi ise Koreliler tarafından her hafta tekrarlanan bakım yöntemlerinden biri. Geleneksel tıbbi tedavi malzemeleriyle yapılan kırışıklık önleyici kremler, beyazlatıcılar ve yaşlanmayı önleyici ürünler, ülkenin kendine has bir kozmetik kültürü oluşturmasına büyük katkı sağlamıştır.

GÜNEY KORE’DE KOZMETİK
Fotoğraf

Ürün çeşitliliği ve kalitesi sayesinde dünyadaki en önemli kozmetik ihracatçılarından biri haline gelen Güney Kore, 2014 yılında 133 ülkeye 1,8 milyar dolar değerinde bakım ürünü satmıştır. Bu ürünler arasındaki aslan payını ise cilt bakım ürünleri ile makyaj ürünleri alıyor. Dünyada marka haline gelen Kore kozmetiği “K-Beauty” olarak biliniyor.

GÜNEY KORE’DE KOZMETİK-1
Fotoğraf

Güney Kore’de son yılların en moda ürünlerinin başında yüz maskeleri geliyor. Tony Moly ve The Face Shop markalarının bitki özlü maskeleri en ünlü ürünlerin başında geliyor. Arı zehri ve salyangoz salgısı içeren Benton markasının maskeleri de en çok tercih edilenler arasındadır.  İçindeki zengin sebze özü ile cilde güçlü parlaklık veren brokolili kremler ise en popüler sağlıklı ürünlerdendir. Kore’de makyaj temizleme ürünlerinin başını ise Dr.Jart+ markası çekiyor. Kızılcık ve zeytinyağı içeren ürünlerin cildi esnettiği ve kuru kalmasını önlediği biliniyor.

GÜNEY KORE’DE KOZMETİK-2
Fotoğraf

Güney Kore’de kozmetik ürünlerini satın almak için çok vakit harcamanıza gerek yok. Olive Young, Watsons, LOHBS ve Belport gibi kozmetik mağazalarını çoğu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz. Ancak Kore’de kozmetik denince akla ilk olarak Myeong-dong gelir. Günde ortalama iki milyon kişinin ziyaret ettiği Myeong-dong, Seul’un en büyük alışveriş bölgelerinden biridir. Kıyafetten kozmetiğe her türlü ürünü bulabileceğiniz burada, en iyi markaların ucuz ürünlerini de bulabilirsiniz. Myeong-dong’un diğer alışveriş bölgelerine göre daha kalabalık olmasının sebebi nispeten daha uygun fiyatlı ürünlerin satılmasıdır. Myeong-dong’da Tony Moly, Missha ve Nature Republic gibi en ünlü kozmetik markalarının ücretsiz deneme ürünlerini de kullanabilirsiniz.

GÜNEY KORE’DE KOZMETİK-3
Fotoğraf

Seul’da bulunan Ewha Womans University Fashion Street genç kadınların bir diğer cazibe merkezidir. Üniversite civarında bulunan cadde üzerinde kıyafet, ayakkabı, aksesuar ve kozmetik ürünleri satılıyor. Caddenin en meşhur özelliklerinden biri ise kaliteli kuaför salonlarına ev sahipliği yapmasıdır. Bu yüzden kadınlar baştan aşağı yeni bir görünüme kavuşmak için Ewha Womans University Fashion Street’i sıklıkla ziyaret ederler.

BORYEONG ÇAMUR FESTİVALİ

Güney Kore’de en çok yabancı turist çeken festival Boryeong Çamur Festivali’dir. Çamurun faydalı özelliklerinden istifade etmek için en güzel fırsatlardan biri olan festivalde program dâhilinde birçok etkinlik yapılır. Çamur banyosu, çamur kaydırağı ve konser gibi etkinliklerin yanı sıra özel sergiler de düzenlenir. Çamur kozmetiği ürünleri sergisi bunlar arasında en ilgi çekici olandır. Kısaca, kozmetik cenneti Kore’de bu alışverişi eğlenceli hale getirmenin yolları da düşünülmüş.

GÜNEY KORE’DE KOZMETİK-4
Fotoğraf

Temmuz aylarında düzenlenen festival toplamda 10 gün sürüyor. 2016 yılında 18.si düzenlenen çamur festivali, Güney Kore’nin en büyük batı sahili olan Daecheon Beach’te gerçekleşiyor. Katılımın ücretli olduğu Boryeong Çamur Festivali’nde ücretler etkinliklere göre değişkenlik gösterebiliyor.