Gelenekselden Moderne: Makedonya'nın Festivalleri

Türkiye’den vizesiz gidebilecek ülkeler arasında yer alan Makedonya, tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli, yabancı turistler tarafından oldukça tercih edilen bir Balkan ülkesidir. Türk kültüründen izler taşıyan mimarisi, gelenekleri, kültürel mirası, turistik rotaları, festival çeşitliliği ve kutlamalarıyla ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Her yıl gerçekleşen bu coşkulu festivaller binlerce seyirciyi ağırlamaya devam etmektedir. Etkileyici müzik performanslarından sanatsal etkinlik ve geleneksel kutlamaların nesilden nesillere aktarıldığı bu köklü Makedonya Festivalleri’ni sizler için paylaştık:

Vevcani-1

Vevcani-2

Vevcani Karnavalı

1400 yıllık bir geçmişe sahip, Kuzey Makedonya’nın en eski karnavalı olarak bilinen Vevcani Karnavalı, her yıl 10-14 Ocak tarihleri arasında (eski Jülyen takviminde Vasilitsa, Gregoyen takviminde Yeni Yıl) tarihleri arasında kutlanıyor. Diğer tüm karnavallardan farklı olarak, ülkedeki ve dünyadaki güncel olaylara maskeler aracılığı ile değinilen ve her sene oldukça ilginç görüntülere sahne olan bu karnaval, Dünya Karnaval Kentleri Birliği’ne üye Vevcani Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Modernin pagan gelenekleriyle bütünleştiği karnaval, Vasilitsa halayı ve tüm maskelerin Vevçani’nin merkezinde yakılmasıyla son derece görkemli bir şekilde sona eriyor.

Manaki Kardeşler Uluslararası Sinemacılar Film Festivali

Dünyanın en eski film festivallerinden olan Manaki Kardeşler Film Festivali, film yapımı ve fotoğraf sanatının gelişmesinde büyük katkıları bulunan Balkanlar’ın ilk kameramanları olarak bilinen Manaki Kardeşler adına düzenlenmektedir. 1979 yılından günümüze varlığını sürdüren bu heyecanlı etkinlik her yıl eylül ayında gerçekleşir. Yerel, uluslararası, genç, yaşlı tüm sinemacıların çalışmalarının sergilendiği festival kapsamında sergiler, seminerler, tartışmalar ve çalışma atölyeleri gerçekleşir.

Ohri Yaz Festivali

Ohri Yaz Festivali, dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi festivallere katılması için davet eden Makedonya’nın en çok katılım gösterdiği keyifli ve görkemli bir yaz festivalidir. Temmuz ve Ağustos ayları arasında düzenlenir. Ohri’nin pitoresk bir kentinde düzenlenen yaz festivalinde operalar, dans gösterileri, oyunlar, amatör ve tanınmış sanatçıların sahne aldığı müzik konserleri yer alır. 

Üsküp Caz Festivali

Makedonya’nın en bilinen prestijli müzik festivallerinden biri olan Üsküp Caz Festivali, 1982 yılından itibaren tüm dünyadan cazseverlerin ilgisini çeken bir etkinliktir. Dünyaca ünlü müzisyenleri bir araya getiren festivalde caz müziğinin önde gelen isimleri ile her türden caz sanatçısı performanslarını sergiler. Cazseverlerin dans ettiği, sosyalleştiği ve yoğun ilgi gösterdiği kar amacı gütmeyen festivalde dünyanın en iyi caz müzikleri sergilenir. 

Folklor Festivali

Balkan Folklor Festivali

Balkan Folklor Festivali, halk danslarına önem veren Balkan coğrafyası Makedonya’da kültürel ve tarihi zenginliğin kutlandığı en ilgi çekici festival olarak karşımıza çıkar. 1962 yılından itibaren her yıl Ohri kentinde düzenlenir. Yaklaşık 42 bin kişinin katılım gösterdiği festivalde ülkenin geçmişini yansıtan geleneksel kostüm ve enstrümanlar, renkli ve eğlenceli aktiviteler, dans gösterileri, şarkılar, ayinler ve nesillerden nesle aktarılan hikayeler, şiir okumaları yer alır.

Uluslararası Antik Tiyatro Festivali

Uluslararası Antik Tiyatro Festivali, Makedonya’nın antik kenti Stobi’de düzenlenir. 2001 yılından itibaren Her yıl yaz aylarında Stobi antik sahnede tanınmış antik tiyatro yazarlarının yazdığı metinlerden trajedi ve komedi performansları sahnelenir. Başka ülkelerden tiyatroların da katılım gösterdiği kültürel etkinliğe dönüşen bu festivalde geleneksel olarak en iyi oyun, en iyi yönetmen ve en iyi aktör ödülleri verilir. 

Makedonya Bağımsızlık Günü

Makedonya Bağımsızlık Günü, 8 Eylül’de Üsküp'ün tarihi Pella Meydanı'nda kutlanır. Ülkenin resmi olarak Yugoslavya'dan özgürlüğünü kazandığı anı kutladığı bayram tatilidir. Makedon halkı için anlamlı olan 1991 referandumunu işaret eden bu festival kapsamında geçit törenleri, sokak yürüyüşleri, ücretsiz müzik konserleri, dans gösterileri, askeri yürüyüşler, hava gösterileri ve havai fişek gösterisi yer alır.  

Komedi Günleri Festivali

Komedi Günleri Festivali, Makedonya’nın Kumanovo şehrinde her yıl Ekim ayında düzenlenen uluslararası bir tiyatro ve komedi etkinliğidir. Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan ve Arnavutluk ülkelerine ait komedi oyunlarının sahnelendiği festivalde Balkanların en yetenekli yazarların oyunları ve oyuncuların performansları sergilenir. Makedon tiyatro sahnesini zenginleştirmeyi amaçlayan ve Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen festival, ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Galiçnik Düğünü

Galiçnik Düğün-2

Galiçnik Düğün Festivali

Kuzey Makedonya’nın dağ eteklerinde kartpostal görüntüsüyle yer alan Galiçnik Köyü’nde düzenlenir. Her yıl Temmuz ayında üç gün boyunca kutlanır. Galiçnik Düğünü olarak bilinen ve yüzyıllardır süren bu köy düğünü festivalinde Makedonyalılar, geleneksel kıyafetler giyerek ve yerel enstrüman çalarak atlar eşliğinde düğün merasimine katılır. Ayrıca Balkan kültüründen izler taşıyan yerel danslar ve yöresel yemekler sergilenir.

Taksirat Festivali

Uluslararası bir müzik etkinliği olan Taksirat Festivali, alternatif müzik grupları ve müzisyenleri bir araya getirir. Müzikal açıdan çeşitlilik gösteren festival Aralık ayında 15 bin izleyici kitlesinin katılımı ile gerçekleşir. Makedonya’nın en büyük festivali olan Taksirat’ta birçok seçkin yerli ve yabancı sanatçı sahne alır. Birkaç gün süren bu festival, Makedonya’da 2011 yılında Avrupa Festival Derneği YOUROPE tarafından verilen Green'N' Clean ödülünü kazanan tek festivaldir.

Etno Şehir Festivali

Makedonya’nın en geleneksel ve uzun süren festivallerinden biri olan Etno Şehir Festivali, 15 Temmuz ile 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşir. Makedonya’nın Kruşevo kentinde düzenlenen festivalde yerli halk geleneksel Makedon kıyafetlerini giyerek yürüyüşler yapar. Makedonya'nın özgürlük mücadelesini temsil eden festivalde 2 Ağustos Cumhuriyet Bayramı kutlamaları da yer alır. Ayrıca festivalde el sanatları atölyeleri, sanat sergileri ve konserler gerçekleşir.

Maske

Struga Şiir Akşamları

Dünyanın en prestijli şiir etkinliklerinden biri olan Struga Şiir Akşamları, Makedonya’nın en eski uluslararası şiir festivalidir. Geleneksel olarak her yıl Ağustos ayının üçüncü haftasında gerçekleşen bu festivalde dünyanın dört bir yanından 5 binden fazla şair, edebiyata destek verenler yayıncılar ve yazarlar katılım gösterir.  

Mayıs Opera Akşamları

1972 yılından itibaren Üsküp’te gerçekleşen opera festivali, Mayıs ayında gerçekleşir. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların ve ziyaretçilerin ilgisini çeken festivalde yıllar boyunca klasik müzik ve opera dalında 21 farklı ülkeden 1.200’den fazla sanatçıyı ve 280 ayrı performansı ağırlamaktadır. 

Strumica-1

Strumica-2

Strumica (Ustrumca) Karnavalı

Strumica Karnavalı, 400 yıllık geçmişi olan ve günümüzde varlığını sürdüren asırlık bir gelenektir. Doğu Ortodoks dini dönemi olan Büyük Lent'in ilk günlerinde gerçekleşen karnaval Makedonya'nın Strumica şehrinde üç gün boyunca maske dans ve müzik performansları, tören geçitleri, havai fişekler eşliğinde kutlanır. Baharın başlangıcını simgeleyen karnavalda pek çok ülkeden katılımcı abartılı kıyafetleri, farklı maske ve kostümleriyle yer alır. 

Strumica (Ustrumca) AÇIK Festivali

Strumica AÇIK Festivali, Makedonya’nın en yeni ve en büyük festivalleri arasında yer alan benzersiz bir müzik festivalidir. 9 gün süren festivalde her zevke hitap eden günlük programlar yer almaktadır. Ağustos ayında gerçekleşen festivalde tiyatro ve film gösterileri, sanat etkinlikleri, folklor dansları, halk, pop-rock ve progresif  müzik türlerinin sahnelendiği konserler, atölyeler ve eğitimler müzikseverlerle buluşur.

Üsküp Şarap Festivali

Ekim ayında düzenlenen Üsküp Şarap Festivali, şarap geleneğinin ve üretiminin yıllara yayılan kültürel mirası tanıtmak amacıyla düzenlenir. Üsküp merkezde düzenlenen bu popüler festivalde yerel müzisyenler eşliğinde ikramlar, şarap tadımları yapılır, eğlenceli aktiviteler yer alır.

Bira Festivali

Bira Festivali (Pivofest)

Bira Festivali, asırlık bira geleneği ile meşhur olan Makedonya’nın Prilep şehrinde düzenlenir. Makedonya’daki en iyi biraların bulunduğu bira festivalinde ziyaretçiler barbeküler eşliğinde en iyi yerel ve uluslararası biraların tadımlarını yapar.   

Noel Kutlamaları

Pek çok ülkeden farklı bir Noel kutlayan Makedonlar Noel’i eski takvime göre 7 Ocak’ta kutlamaktadır. Noel’de hediye alışverişi yapmazlar. Çocuklara oyuncak yerine çikolata, meyve suyu, şeker atıştırmalıklar verilir. Aile üyeleri eşliğinde geleneksel bir akşam yemeği hazırlayıp yerler. Geri kalan zamanda Noel filmleri izlerler veya Noel müzikleri dinlerler. Yılbaşı gecesi oldukça heyecanlı olan Makedon halkı, Noel ağaçlarını süslemeye ve yılbaşını nasıl geçireceklerini planlamaya başlarlar.