Güney Gyeongsang Bölgesi'nde Gidilmesi Gereken Şehirler

Güney Kore'nin (https://gezimanya.com/guney-kore) güneydoğusunda yer alan Güney Gyeongsang, pek çok gezginin ilgisini çeken şehirler barındırıyor. Ülkenin en popüler şehirlerinden Busan’la yan yana olan bölge, otomobil ve petrokimya fabrikalarıyla ticarette önemli bir konuma sahip. Ekonomik yönüyle öne çıkan bölgeye ziyaretçi çeken bir diğer unsur da ev sahipliği yaptığı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan 802 yılında inşa edilmiş Budist tapınak Heinsa… Bölgedeki en büyük şehirler, il düzeyinde ve metropol kentleri olarak ayrılan Busan ve Ulsan. Başkent Changwon dışında, diğer büyük ya da dikkate değer şehirler arasında Gimhae ve Jinju sayılabilir. Biz de sizin için bu özel bölgede mutlaka gezilmesi gereken şehirleri derledik.

Suncheon

Deniz kenarına konumlanmış olan 250.000 nüfusa sahip bu kent, bölgenin ziyaret edilmesi gereken şehirlerinden bir tanesi. Sanayi ve tarım merkezi olan Suncheon, eski ve yeni merkeziyle Kore’nin her iki yönünü de temsil ediliyor. Eski şehirde tarihsel izlerin yanı sıra kentin uğradığı modernizasyonun ve sanayileşmesinin birleşimini görebiliyorsunuz. Yine bu bölgede yer alan Suncheon Ulusal Üniversite Müzesi’ni gezebilir, burada Güney Jeolla’dan gelmiş bazı tarihi eserleri ve iki katlı koleksiyon bölümünü görebilirsiniz. 20. yüzyılın başında Hıristiyan misyonerler tarafından inşa edilen bazı tarihi binaların bulunduğu Maeson Sokağı, geleneksel çay dükkanları, kafeler, restoranlar ve el sanatları dükkanlarına sahip kültür sokağı olarak anılan küçük cadde Munhwauigeori de görülmeye değer

Yeosu

Güney Kore'nin güney sahili boyunca uzanan Yeosu, denizden gelen ılık akım rüzgarı sayesinde geçirdiği serin yazları ve ılıman kışlarıyla turistlerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Yeosu, özellikle geceleri ülkenin en pitoresk manzarasına sahip liman şehirlerinden birisi. Denizin nefes kesen manzarasının yanı sıra deniz ürünleri, plajları, çiçekleri ve marinalarıyla ünlü bir uluslararası okyanus arazisi olan şehir, 2012 Dünya Fuarı’nın düzenlendiği Yeosu Limanı’na ev sahipliği yapıyor. Denizin ve dağınık adaların manzarasına sahip olan, tapınağa benzeyen Hynagiram Hermitage ise oldukça popüler bir nokta. Sembolü olan kaplumbağalar da bir o kadar konuşuluyor. Bunun sebebi ise etrafında yer alan kaplumbağa kabuğunu andıran kayalardaki belirgin doğal altıgen desenler. Burada ayrıca Amiral Yi'nin ünlü kaplumbağa gemilerinden birinin tam boyutlu kopyasının içinde dolaşabilirsiniz. 

Tongyeong

Tongyeong, Kore Yarımadası'nın güney kısmında bulunan güzel bir liman kentidir. Bu hoş pitoresk limanı Kore genelinde oldukça popüler. Amiral Yi Sun-sin’in ölümünden sonra adı Chungmu olarak biliniyordu. Tongyeong adı ise 'komuta sonrası' anlamına geliyor ve yakınında yer alan Hansan Adası’ndaki Amiral Yi’nin ana üssüyle bağlantılı olarak böyle anılıyor. Birçok adadan oluşan manzarası, okyanusa yayılmış ve liman boyunca yer alan çeşitli yükseklikteki yapılarıyla Tongyeong, pek çok gezgin tarafından İtalyan liman kenti Napoli’ye benzetiliyor. Bu şehrin güzelliği kesinlikle tecrübe edilmeli.

Geoje

Kendisini "Mavi Kent" olarak adlandıran Geoje, Jeju'dan sonra Güney Kore’nin en büyük ikinci adası. Sahil şeridinde koylara dağılmış köyler ve yerleşimlerin bulunduğu adanın en önemli cazibe merkezi doğal kıyısı. Adanın kıyılarından baktığınızda önünüzde sonsuz ve masmavi bir deniz uzanıyor. Çam ormanları ve gri uçurumlar ise bu manzaraya hareket getiren unsurlar. Ada aynı zamanda, ülkenin gemi inşa merkezi olarak biliniyor. ‘Kore Ulusal Manzara Alanı’ olan Haegeumgang ve ülkenin ilk özelleştirilmiş ve bir de botanik bahçeye ev sahipliği yapan adası Odeo mutlaka görülmesi gerekenler arasında. 

Busan

3,6 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Busan, Güney Kore'nin ikinci en büyük şehri ve en büyük limanıdır. Busan, plajları, kaplıcaları, doğa koruma alanları ve her sonbaharda düzenlenen ünlü uluslararası film festivali gibi etkinlikleriyle tanınıyor. Busan şehrinin hem ticari hem de turistik açıdan en önemli bölgelerinden biri olan Nampo-dong, hareketliliği ev sahipliği yaptığı festivalleri ile şehrin enerjisini yansıtıyor. 2009 yılında Busan’da yaşayan öğrencilerin şehri güzelleştirmeye karar vermesiyle başlayan çalışmalar sonucunda Gamcheon Kültür Kasabası oluşturuldu. Burası da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Dar ve güzel sokaklarında yürürken karşınıza pek çok küçük sanat galerisi, sokak sanatı eserleri, kafeler, restoranlar ya da butikler çıkacak. 

Changwon

Changwon, Güney Kore'nin planlanarak oluşturulmuş birkaç kentinden ilki. 1970'lerde gelişen Gyeongsangnam-do için yeni bir başkent ve Seul'un istila edilmesine karşın ülke için alternatif bir sermaye olarak tasarlandı. Kent, koruma sağlayan dağlarla çevrili. Bir füze savunma istasyonu güney dağının tepesinde bulunuyor. Changwon, 12 kilometreden uzun süren ülkedeki en uzun düz yola (Changwon Ana Yolu) sahip. Gerekirse yol, iniş pisti olarak kullanılabiliyor. Changwon, sanatsal duyarlılığı ile de oldukça romantik bir destinasyon. Kent, güzel çiçekler ve ağaçlar ile süslü sokakları, büyüleyici bir mural köyü, geleneksel pazarları ve daha birçok cazibe merkezi ile dolu. Son zamanlarda, Changdong Caddesi’nde "Sangsang-gil"in kurulmasıyla giderek artan sayıda ziyaretçi çekiyor. Kelimenin tam anlamıyla "Imaginary Road" (hayalperest sokak) anlamına gelen bu bölge, Koreli ünlülerin ve uluslararası turistlerin akın ettiği bir turizm bölgesi.