Güney İspanya Dünya Mirasları

Başkent Madrid’i kapsayan bölge İspanya’nın Arap ve Müslüman kültürleriyle de kaynaşan noktasıdır. Kanarya Adaları’ndaki 3 ulusal parkla birlikte ülke miraslarının yarısını barındıran Güney İspanya kıta Avrupa’sına oranla daha ılıman bir iklime sahip. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

771 yılında İslam kuvvetleri tarafından fethedilen Cordoba, Hristiyanların eline geçtiği 1236 yılına kadar pek çok cami ve İslam eseri barındırıyormuş. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sevilla Katedrali Avrupa’nın en büyük Gotik tarzdaki binasıdır. 12. yüzyılda Giralda Kulesi cami için minare olarak inşa edilmişti. Sevilla tekrar Hristiyanlara geçince sadece minareye dokunulmamıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Toledo tarihi şehri birçok tarihi medeniyetlerin kültürel ve anıtsal mirasını barındırır. Şehir Roma kökenlidir ve Toletum şeklinde isimlendirilmişti. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

1980’lerin sonunda Coa Vadisi’nde bulunan prehistorik kaya resimleri 22 bin ila 10 bin yıl öncesine dayanır. 17 kilometrelik bir alana yayılan resimler Portekiz’in de miras öğesidir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

İlk palmiyelerin M.Ö. 5. yüzyılda getirildiği İspanya, Arap akınları sonrasında da hurma ağaçlarıyla tanışmış ve bir dönem Elche plantasyon arazisi olarak kullanılmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kanarya Adaları’nda ki Tenerife şehrinde bulunan San Cristobal de La Laguna, kalesi olmayan ilk  İspanyol sömürge şehridir. 1496 yılında fethedilen bölge Amerika yolculuğunda bir durak noktasıdır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

1563-1584 yılları arasında yapılan Madrid Manastırı krallığın ve dinin gücünü simgelemesi açısından Kral II. Philip tarafından yaptırılmış. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Arap ve yerel batı mimarisinin harmanlanmasıyla oluşan Müdeccen mimari örneklerinin en nadidelerinin bulunduğu Aragon’daki 10 bina korum altına alınmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Caceres, 12. yüzyılda inşa edilmiş, Arap surları ile ünlü eski bir şehirdir. M.Ö. 25 yılında Romalılar tarafından kurulan kent, Reconquista Dönemi’nde 1229 yılında Arap egemenliğine girmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Merida Antik kenti birçok kamu binalarının kalıntılarını barındıran önemli bir Roma eyalet başkentidir. Merida ülkedeki en önemli Roman eserlerini barındırır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Cuenca, kireçtaşı tepesinin üzerine kurulmuş bir ortaçağ şehridir. Buranın Emevi kökenleri vardır ve 12. yüzyılda Hristiyanlar tarafından fethedilmiştir.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Santa Maria de Guadalupe Manastırı 400 yıl boyunca İspanya'nın en önemli manastırı olmuştur. 1492 yılında yeni dünyanın keşfi ve Granada’nın fethi ile bağlantılı olarak sembolik değeri vardır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

La Lonja de la Seda de Valencia, bir ticaret salonu ve ipek alışverişi olarak kullanılan 15. yüzyıldan kalma Gotik şaheserdir. 1533 yılında tamamlanan yapı bir de ticari mahkeme içerir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Ubeda ve Baeza’daki Rönesans Yapılar Topluluğu İspanya’daki İtalyan Rönesans mimarisinin en güzel korunmuş örneklerindendir. 16. yüzyılda Endülüs kentleri çok zenginleşmiş ve birbirleri ile Rönesans tarzı yapılarla yarışmışlardır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sınır komşuları olmamalarına rağmen Slovenya ile paylaşılan Almaden Cıva Madeni, Slovenya’daki kuzeniyle birlikte dünyadaki en büyük iki madeni oluşturur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kanarya Adaları’ndan Tenerife Adası’ndaki Teide Milli Parkı’nın en önemli özelliği, dünyanın üçüncü en yüksek volkanik dağı olan Teide-Pico Viejo dağının etkileyici görüntüsüne sahip olmasıdır.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Aranjuez Kültürel Peyzajı, Madrid ve Toledo arasında; kıvrımlı su yolları, geometrik peyzajları, kırsal ve kentsel karışımı, orman alanları ve çok ince bir şekilde modüle edilmiş sarayları ile insan ve doğa yapımı bir karışımdır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

1499 yılında, Kardinal Cisneros, Rönesans döneminde öğrenim merkezi olarak Universidad Complutense’i Alcala’da kurdu. Bu kampüs kavramını kullanan ilk üniversitedir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

İber Yarımadasının Akdeniz havzası Kaya Sanatı, Doğu İspanya’da bulunan kayaların üzerine yapılan resimleri kapsar ve bu bölgede 727 saha içinde yer alırlar. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Garajonay Ulusal Parkı, tüm Avrupa’daki nemli bir alt tropikal ormanına en iyi örnektir. Kanarya Adaları’nda La Gomera Adası’nda bulunan park yaprak dökmeyen ağaçlardan oluşur.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Donana Milli Parkı, Guadalquivir Nehri deltasında göçmen kuşlar için önemli sulak bir alandır. Park Afrika'ya göç yolu üzerinde, 360 tür kuşa ev sahipliği yapar. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Granada’da bulunan Alhambra, Generalife ve Albayzin İspanya’daki Fas etkisini olağanüstü şekilde hatırlatır. El- Hamra Sarayı Arap hükümdarlar tarafından saray ve kale olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.