Gürcü Mutfağının En Güzel 7 Örneği

Hayatımda yurt dışı gezilerimde beni en çok şaşırtan yerlerden biri de Gürcistan olmuştur. Bunun en büyük nedeni başta Karadeniz olmak üzere önemli mutfaklarımızın öne çıkan lezzetlerinin iz düşümlerini Gürcistan'da bulmuş olmam.   Etnik mutfağı ile biz farkında olmasak da hayatımızda olan ve vizesiz gidebildiğimiz Gürcistan tüm gastronomlar için sayısız keşif ve lezzet ile dolu.   Mesela diyelim ki Gürcistan'a gittiniz, bu aşağıda sayacağım yemekleri yemeden/içmeden dönerseniz seyahatiniz kesinlikle eksik sayılacaktır. O yüzden tatmadan dönmemeniz için en başat 7 lezzeti sizin için derledim.  Fotoğraf

1. Haçapuri

Haçapuri ile Karadeniz pidesi arasındaki akrabalık tesadüf olamaz. Haçapuri ne mi? Diyelim ki Gulliver'siniz ve bu sefer yolculuğunuz devler ülkesine...Önünüzde kocaman bir pide var. Yani kısaca bizim Karadeniz pidesi Haçapuri'nin daha sofistike hali ama Haçapuri Karadeniz Pidesinin atası. İçinde Gürcistan'a ait olan Sulguni ve Imerulitan peynir karışımı var. Listenizde birinci sıraya alın lütfen.

2. Hıngal

Biri mantı mı dedi? İşte yine Gulliver devler ülkesindeki gibi karşınızda kocaman mantılar var. Hıngal'ın bir versiyonu Çin mantısı olmuş bir versiyonu da küçülmüş, Türk mantısı olmuş. Genelde bir porsiyonda 7 tane sunuluyor. Hamurun bohça tarafından bir ısırık alıp önce suyunu içiyorsunuz, sonra da içindeki kıymayı ve hamuru yiyorsunuz. 

3. Gürcü Turşuları

Bu turşular ne olmuş, ne olmamış. Ama tam mezeler! Neye mi? Gürcistan'ın en çarpıcı içkisi Cha Cha'ya... Gürcistan yerel pazarlarında açıkta satılıyor ve satıcısını zorlarsanız pet şişede Cha Cha eşliğinde tadım yaptırılıyor.

4. Gürcü Gazozları

Pek bilinmez ama Gürcistan'ın yeşil şişelerdeki bu tarhunlu ve armutlu gazozlarının sahibi aslında Efes firmasıdır. Tarhunlusu benim favorim. Mideyi rahatlatıyor ve çok farklı. 

5. Sulguni

Yukarıda bahsettiğimiz Haçapuri'nin en temel malzemelerinden biri. Sulguni peyniri normal ve füme halde tekerlek olarak satılıyor. Fiyatı 10-15 TL arası. Asiditesi yükek şaraplarla inanılmaz uyumlu giden bir peynir. Tekerlek tekerlek alın.  

6. Saperavi

Dünyanın ilk ehil üzümlerinin yetiştirildiği yerdesiniz. Bu da direk şarap üretimi demek. Gürcistan yeryüzünde şarap üretiminin yapıldığı bilinen ilk merkezlerden biri. Bu yüzden binlerce yıldır aynı gelenek ile üretilen halk şarabı Saperavi mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Marketlerde, restoranlarda kısacası her yerde var.  Siz "Saperavi" diyin yeter.

7. Cha Cha

Bir nevi "Brandy" kategorisinde olan Cha Cha kesinlikle çok Ça Ça bir içki! Tekila ve Vermut ile kıyaslayabilirsiniz ama Cha kesinlikle başka bir ruha sahip. Biz bu ruhu semt pazarındaki turşucunun bize pet şişelerde sunduğu Cha Cha'larda yakaladık. Artık darısı sizin başınıza. Yalnız alkol oranı epey yüksek. Dikkat! Çarpar.  

Salih Seçkin Sevinç

Yazar Hakkında

Salih Seçkin Sevinç

Harbiyiyorum.com Kurucusu,"Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" ve "Her Şeyin Başı Blog" kitaplarının yazarı...