Modern Çağın Avcılığıdır Lezzet Peşinde Koşmak

Ölçeği evrensel ebatta küçülttüğümüz zaman şunun şurasında yeryüzünde daha birinci gününü yaşayan insan için avcı-toplayıcı atalarının içgüdülerinden uzaklaştığı söylenemez.

Bunun içindir ki metropollerde, gri binaların arasında insan hala hevesle lezzet peşinde koşar. Çünkü ödülünün yarattığı tatmin atalarınınkiyle aynıdır.

Benim avcılık serüvenim ise İstanbul'da Eminönü'nde Emekli Sandığı'nda devlet memuru olarak çalışan annemin öğle aralarında beni Nuruosmaniye'nin J.R.R. Tolkien romanlarındaki mekânlara benzer sıradışılıktaki bir köfteciye, papyonlu bir kokoreççiye ya da elleri Norveçli balıkçılarınki kadar sert olan ve kömür ateşinde uskumruları pişiren balık ekmekçiye götürmesiyle başlar.

İstanbul ile ilgili bütün hikâyelerimin lezzet üzerine şekillenmesi de işte bundandır. Annemin bana avlanmayı öğrettiği günlerden bu yana bir avcı güdüsüyle yaklaşık 32 yıldır arka sokaklarda bulduğum lezzetleri kendime birer avcı ödülü olarak kabul ediyor ve bunları modern dünyanın bana öğrettiği şekilde blogumda yazarak arşivliyorum. Hikâyelerim lezzet ekseninde başlıyor ve oradaki ustanın hikâyesi sonrasında da mekânın hikayesi üzerine doğru genişliyor. Böylece mekân ve usta konu olan lezzetin tamamlayıcısı oluyor.


Fotoğraf: pixabay.com

İşin güzel yanı İstanbul'da avlanacak çok yer var. Örneğin Fatih'te Kadınlar Pazarı diye geçen bölge Türkiye'nin doğusundaki Siirt ve Bitlis yemeklerinin izlerini taşır. Mesela bunların başında da yer altı tandırlarında saatlerce pişirilen kuzulardan yapılma Büryan gelir. Hemen ana yolun karşısına geçtiğiniz zaman Osmanlı İmparatorluğu zamanında sayıları binleri bulan Bozacıların bugün karşımıza çıkan biricik örneği Vefa Bozacısı ile kucaklaşırsınız.

Rotanızı Beyoğlu İstiklal caddesine döndürdüğünüz zaman "Balıkçılar Çarşısı" çıkışında minicik mavi bir tezgâhta 50 yıldır babasından öğrendiği şekilde Niğde usulü kuzu kelle yapan Muammer Usta ile karşılaşırsınız. Eğer yine İstiklal Caddesi üzerindeki Büyükparmakkapı sokaktan içeri girerseniz oradaki esnafa Kebapçı Hayri Usta'yı sorun. Hayri Usta kim mi? Kebapları da enfes ama bizi burada en çok ilgilendiren şey Gaziantep'teki gibi Ciğer Kavurma yapan İstanbul'daki iki mekândan biri olması. Bu inanılmaz önemli bir şey... Yani İstanbul'da sadece Gaziantep'te en iyi örneğini yiyebileceğiniz ciğer kavurma yapan bir yer bulmak.

Beşiktaş'a yönelirseniz çarşı içinde Türkiye'nin en lezzetli dönercilerinden birinde (Karadeniz Döner) et döneri tadıp hemen Kartal heykelinin arkasında elli metre ileride İzmir'e gitmeye gerek kalmadan İzmir Söğüşü midenize afiyetle indirebilirsiniz. Balat'ta sadece Salı günleri çıkan Arnavut Ciğerini avlayacağınız yerin ismi ise "Köfteci Arnavut".

Diyelim ki canınız balık ekmek yemek istedi ama Eminönü’ndeki balık ekmekçiler size hitap etmedi. O zaman size Karaköy'deki Balıkçı Tufan'ı bulmanızı öneririm. Baklavası ile meşhur Karaköy Güllüoğlu'nun yolu üzerinde hemen. Ne demek istediğimiz anladınız değil mi? Biz lezzet avcıları için balık üzerine manda kaymaklı baklava ile final eşittir Nirvana.

Anadolu yakasına geçelim. Boşnakların toplandığı Pendik Sapanbağları mahallesindeki Lipa; Boşnak Kuru Eti, Sucuğu, Boşnak Köftesi ve mantısı yemek için uğrayabileceğiniz saklı lezzet noktalarından sadece biri. Kadıköy'de ayrıca Türkiye'nin en lezzetli İnegöl Köftesini yapan Ekspres İnegöl Köftecisi'nde hayatınızın en lezzetli köftelerini tadabilir ve hemen yanındaki Baylan'ın tarihi bahçesinde Kup Griye ile dünyada bir daha benzerini yiyemeyeceğiniz spesiyal bir tatlı ile bu elastik köfteleri taçlandırabilirsiniz. Canınız Karadeniz işi mıhlama mı çekti, en bir hası ve Karadeniz’deki orijinalini aratmayacak Çay Tarlası bunun için en doğru adres. Dümeni Moda'ya çevirin yeter...

Eh İstanbul'a doğu ve batının köprüsü diye boşa denmemiş. İşin güzel yanı ne biliyor musunuz? İstanbul'da hala avlanacak çok yer var ve İstanbul dünya lezzet dolu.

Salih Seçkin Sevinç

Yazar Hakkında

Salih Seçkin Sevinç

Harbiyiyorum.com Kurucusu,"Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" ve "Her Şeyin Başı Blog" kitaplarının yazarı...