Google+

Arama formu

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER

Bu yazı Gezimanya üyesi BANU DEMİR tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hindistan yolculuğu yapmayı planlıyorsanız, oraya gittiğinizde asla yapmamanız gereken konulara dikkat etmeniz gerekir. Bu arada bölgeden bölgeye de kuralların değişiklik gösterebileceğini belirtmekte fayda var. İngiltere’de yaşarken iki hintli arkadaşımın birbirleri ile ingilizce konuşması beni çok şaşırtmıştı, o zaman bana Hindistan’da birçok diyalekt olduğunu ve çoğu insanın anlaşabilmek için sömürge dilleri olan İngilizceyi kullandıklarını anlatmışlardı. Benim Hindistan maceram ise bambaşka idi ama orada yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek için mükemmeldi.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER
 
-Siz siz olun asla dinsel konuları tartışmaya girmeyin. Bu konu kendi aralarında bile tabu.
 
-Hintlilerin çoğunun vejeteryan olduğunu ve ineklerin kutsal olduğunu mutlaka her an hatırlayın, bu konuda espri yapmaya sakın kalkmayın. Zaten Hindistan’a adım attığınızda her yerde rahat rahat gezen inekleri gördüğünüzde bunu unutmanız mümkün olmayacak, ama yine de hatırlatalım.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-1
 
-Hintliler sol ellerini bazı konularda kullanmamaya dikkat ederler. Sol elle yemek yemek, sol elle para ya da hediye vermek karşı tarafa hakaret anlamına gelir, o yüzden mutlaka sağ elinizi kullanmaya özen gösterin.
 
-Ayakkabılarınızı çıkarmadan birinin evine ya da kutsal bir mabede girmeye çalışmayın. Ayağınızla paranın ya da kitabın üzerine basmak ta Hindistan’da günahtır. Eğer yanlışlıkla ayağınızla birini gösterdiyseniz hemen özür dileyin. Hindistan’da sadece yaşlıların, üstatların, guruların ayağına dokunmak ve baş koymak saygı işaretidir.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-2
 
-Hindistan’a gidecekseniz tavsiyem minimum kıyafetle gidip, orada oldukça da ucuza yerel kıyafetlerden satın almak. Kıyafetlerin renkliliği sizi zaten cezbedecek. Bir de eğer bayansanız bacaklarınızı açıkta bırakacak kıyafetler giymemenizi şiddetle öneririm. Bu konuda oldukça tutucular, özellikle mabetlere girecekseniz bacaklarınızın ve omuzlarınızın kapalı olması gerekir. Tayt giyebilirsiniz, ama bir etek ya da tüniğin altına. Bu arada yerel kıyafetlerde, üstte giydikleri bluzlerin genelde bel kısımları açık olduğundan, göbeklerinin açık olmasının normal olduğunu görünce şaşırmayın.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-3
 
-Hindistan’da bir erkeğin bir bayanla tokalaşması kabul edilemez kurallardan biri. Onun yerine ellerinizi göğsünüzde birleştirip ‘Namaste’ yani ‘İçimdeki kutsal varlık, içindeki kutsal varlığı kutsuyor’ demeniz onlar için paha biçilmez.
 
-Birinin evine davetliyseniz asla çiçek götürmeyin, çiçek cenazede kullanıldığı için saygısızlık olarak algılanır. Aynı şekilde hayvan derisinden yapılmış ürünler ya da alkolde aynı kategoride yer alır. En uygun olanı bir paket şekerleme, tatlı alıp gitmektir. Kutsal mabetlerde bile üstatlar şekerleme ya da tatlı kabul edip, tatlıyı kutsadıktan sonra o gün aşrama gelen kişilere dağıttırırlar.
 
-Birinin evine yemeğe davet edildiyseniz sakın bulaşıkların yıkanmasına yardım etmeyin, bu da saygısızlıktır.
 
-Yemek çorba olmadığı müddetçe yemeği sağ elinizle yiyin. Naan ya da ekmeğinizi kullanarak yemeğinizi yiyebilirsiniz. Doyduğunuzda tabağınızda bir parça mutlaka burakın ki evsahibi bitirdiğinizi anlasın, tabağınızı tamamen sıyırırsanız ev sahibi size biraz daha yemek koyacaktır.
 
-Yol kenarlarında satılan açık yemeklerden asla yemeyin. Kabuğunu soyamadığınız meyveyi de tüketmeyin.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-4
 
-Hindistan’da insanların dakik olmasını beklemeyin, 10 dakika bazen yarım saat, bazen 1 saat bile olabilir o yüzden sabırlı olun.
 
-Halka açık alanlarda asla sigara ve alkol içmeyin. Sigara içmek istiyorsanız mutlaka izin almalı ve az kişinin olduğu yerleri tercih etmelisiniz.
 
-Hindistan ülkeye ayağınızı attığınız andan itibaren sizi kültürü ve güzelliği ile büyüleyip, titretecek bir ülke. Ama siz siz olun sakın halka açık yerde sevgilinizle ya da partnerinizle öpüşmeyin. Hatta bu konuda ingilizce bir şaka bile var ‘It’s ok to piss in public, but not kiss in public in India’ yani halka açık yerde çişinizi bile yapabilirsiniz ama öpüşmek haşa. Hatta el ele tutuşmak ya da sarılmak ta uygun değil. Bunu sadece halk açısından almayın, eğer eşinize sarılmış halde dolaşıyorsanız yakalanıp hapse dahi atılabilirsiniz.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-2
 
-Hindistan’da açık su asla içmeyin, hatta duş yaparken bile ağzınızı kapalı tutun. Her yerde çok ucuza satılan şişe sular var, mutlaka çantanızda bulundurun.
 
-Hindistan’da en önemli spor krikettir. Dolayısıyla asla aleyhine konuşup kriket hakkında şaka yapmayın. Bu konuda çok alıngan olabilirler.
 
HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-6

-Hindistan’a giderken mümkünse en vazgeçilebilecek ayakkabılarınızı yanınızda götürün. Girdiğiniz bir tapınağın önünden çalınabilir ya da siz onlardan vazgeçmeyi tercih edebilirsiniz!
 
-İnekler kadar maymunları da her yerde göreceksiniz, sakın şirinliklerine aldanıp sevmeye kalkmayın, sizi ısırıp çok ciddi hastalıkların size geçmesine sebep olabilirler.
 
HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-7

-Hindistan para birimi rupi euro karşısında oldukça değersiz, yani 100 ya da 200 euro bozdurduğunuzda elinize binlerce rupi geçecek ve sokaktaki dilencinin 1 rupiye dilendiğini gördüğünüzde vermek isteyeceksiniz. 2-3 rupiden fazla vermeyin, çok para ile dikkat çekerseniz başka olaylara davetiye çıkarabilirsiniz.

HİNDİSTAN'DA YAPILMAMASI GEREKENLER-8
 
-Dükkanlarda mutlaka pazarlık edin, genelde yüksek fiyat söyleyip sonradan yarı fiyata bile inebilirler.
 
-Yemeğinizi bir restoranda yiyecekseniz, genelde yabancıların gittiği yerleri öğrenip oralara gitmeye çalışın. %10 ‘dan fazla bahşiş bırakmayın.
 
 
 
 
 


BANU DEMİR kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum. Yaklaşık 11 sene reklam sektöründe Müşteri Temsilciliği ve Müşteri İlişkileri Direktör'lüğü yaptım. 2000 senesi başında eşimin işi nedeni ile Polonya-Varşova’da 1 sene,...