İlginç Ülke İsimleri

1- Kabartay Balkar Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya'da, Kafkas Dağları'nın kuzey eteklerinde, Terek Irmağı Havzası’nda yer alır. Büyük Kafkasların kuzey yamacında yer alan ülkenin, kuzeyinde Stavropol krayı, doğusunda Kuzey Osetya Cumhuriyeti, güneyinde Gürcistan ve batısında Karaçay-Çerkez Özerk Cumhuriyeti yer almaktadır.1998 tahminlerine göre nüfusu 900 bin kişi kadar olan Kabartay Balkar Cumhuriyeti’nin alanı 12.500 km² ve başkenti 240.500 nüfuslu Nalçik’dir.

2- Abhazya Adını bugün de bölgenin halkı olan Abhazlardan alan ülke, Gürcistan'ın kuzeybatısında ve Karadeniz'in doğusunda yer alır. 1994 yılında Gürcistan Cumhuriyeti'nden ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiştir. 2003 yılında yapılan sayımda bölgede 220.000'i aşkın kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.

3- Yakutistan Başkenti Yakutsk olan ülke, dünyadaki en büyük yüzölçümüne sahip olan özerk ülkedir. Nüfusun çoğunluğunu Türk halkı olan Yakutlar oluşturur. Yakutistan Türkçe’de zaman zaman Saha Cumhuriyeti şeklinde de yazılmaktadır. Yakutistan, 3.103.200 km²’lik bir alanı kaplar ve bu alan, Rusya Federasyonu topraklarının beşte biridir.

4- Burkina Faso Önceden Yukarı Volta ismiyle bilinen çöllük bir Batı Afrika ülkesidir. Burkina kelimesi Afrika'da kullanılan Yulan dilinde "onurlu" anlamına gelmektedir. Faso ise, kendi dilleri olan Mori dilinde "insanlar" anlamına gelmektedir. Böylece ülke adı 'Onurlu insanların ülkesi' anlamını taşımaktadır. 13 bölgeden oluşan Burkina Faso, yeryüzündeki en fakir ülkelerinden biridir.

5- Çuvaşistan Çuvaşistan veya Çuvaş Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’nun federe cumhuriyetidir. Cumhuriyetin adını aldığı Çuvaşlar, Türk halklarından biridir. Başkenti Şupaşkar olan ülke, Rusya’nın orta kesiminde yer alır ve Haziran 1920 tarihinde kurulmuştur. Yüzölçümü 18.300 km²'dir. Nüfusu ise yaklaşık 1.350.000'dir.

6- Antigua ve Barbuda İki isme sahip olan ülke, 1493 yılında Christoph Colomb tarafından bulunmuştur. 1981 yılına kadar İngiltere himayesi altında olan Antigua ve Barbuda’nun nüfusu yaklaşık 69.000’dir. Burada yaşayan halkın anadili ise İngilizcedir.

7- Papua Yeni Gine Papua Yeni Gine, Avustralya kıtasında bulunan bağımsız bir devlettir. Yeni Gine Adası’nın doğu kısmını ve civar adaların bir kısmını kapsar. Ülkenin % 70’ini adaların oluşturduğu Papua Yeni Gine, tropikal ormanlarla kaplıdır. Şiddetli yağışlar ormanların çoğalmasına yol açmış ve bundan dolayı tarıma elverişli toprakların azalmasına sebebiyet vermiştir.

8- Kiribati Büyük Okyanus'un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Cumhuriyet ile yönetilen ülkenin başkenti Bairiki şehridir. Ülkenin yarısı ekvator civarındaki 3,5 milyon km² kadar geniş bir alana yayılmıştır. Ülkenin adı, ana takımadalara verilen İngilizce isim olan "Gilberts Adaları"ndan gelmektedir.

9- Djibouti Bizde Cibuti olarak geçen ülke, Kuzeydoğu Afrika’da Kızıl Deniz ile Aden Körfezi arasında yer alır. Başkenti ülke ile aynı isme sahip olan Djibouti’dir. 1977’de bağımsızlığını ilan eden ülkede Arapça ve bazı Afrika dilleri konuşuluyor. Yer kabuğunun en ince olduğu yerlerden biri olan Djibouti, yüzölçümü 23.000 km² olan kayalık topraklardan oluşuyor. Ülkenin nüfusu yaklaşık 477.000’dir.

10- Mikronezya Okyanusya'nın bir alt bölgesidir. Mikronezya, Papua Yeni Gine'nin doğusunda yer alan adacıklar grubudur. Bu bölgedeki ülke ufak bir alanı kaplar. Mikronezya’nın başkenti Pohnpei’deki Palikir şehridir. Palikir’de hükümet binaları bulunmaktadır. Ülkenin en büyük şehri ise Chuuk adasındaki Weno’dur.