Görülmesi Gereken 10 Yer

1.Piramitler (Mısır)

Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir. Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de "Dünyanın Birinci Harikası" olma niteliğine hak kazanmıştır. Piramitler, firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardı. Bunların yanında bitmeyen efsaneleri, gizemleri ve hazinelerleri ile burası dünyanın odak noktalarından biri olmuş durumda. 

Mısır Piramitleri

 

2.Petra Antik Kenti (Ürdün)

Petra antik şehri geçmişten günümüze kalan en etkileyici ve görkemli dünya miraslarından biri. Dünya’nın 8. Harikası olarak adlandırılıyor. Kayanın nakış gibi işlendiği bu antik kent insan azminin şekillenmiş hali adeta.

3.Salar de Uyuni – Tuz Gölü (Bolivya)

Bolivya’da bulunan Salar de Uyuni 12.000 km² alanıyla Dünya'nın en büyük tuz göllerinden biri. Göz alabildiğinde her yer tuz ve yağmur yağdığında yer-gök bir olan bu yer sizlere alıştığınız her şeyden farklı bir deneyim yaşatacaktır. 

Salar De Uyuni

 

4.Maldivler

Herkesin bildiği, dillere destan, cennet mekan Maldivler. Berrak suları, suyun üzerindeki yaşamı ve mavinin her tonuyla harmanlaşması Maldivleri en çok ziyaret edilen noktalardan biri haline getiriyor. Küresel ısınmadan ilk etkilenecek yerler listesinde olan Maldivler’i tamamen sular altında kalıp yok olmadan görmelisiniz. 

Maldivler

 

5.Kapadokya – Peri Bacaları (Türkiye)

Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen bölgelerinden olan Kapadokya’nın Pers dilindeki anlamı, “Güzel Atlar Diyarı.” Bölgedeki coğrafi şekillerin oluşumu günümüzden 60 milyon yıl önce Hasandağ, Göllüdağ ve Melendiz dağı’nın lavlarını püskürtmesine kadar uzanıyor. Bu patlamalardan önce ise bölge bir iç denizmiş. Kapadokya bugün uluslararası turizmde de kendine yer edinmiş durumda. Ayaklarımızın ucundaki fırsatları değerlendirmek fena olmayabilir. 

Kapadokya

 

6.Venedik (İtalya)

Kuzey İtalya'nın doğusunda, Adriyatik Denizi'nin kıyılarında kurulu olan Venedik, 118 adacıktan oluşuyor. Daracık sokakları, kanalları, ışıkları, sandalları, serenatları ve bozulmayan dokusuyla burası aşık olmuş, olan ve olacak herkesin mutlaka gelmesi gereken bir yer. 

Venedik

 

7.Zanzibar (Tanzanya)

Zanzibar’ın kelime anlamı ‘’siyah insanların beyaz kumsalı’’ demek. Gerçektende öyle acılar, ele geçirilmeler, savaşlar, soykırımlar ve sömürgeler görüp geçirmiş bu topraklar güzelliğinden ve verimliliğinden dolayı hep hırpalanmış. Yüzlerce metreye varan med-cezirleri, hayvan ve bitki habitatıyla burası tamamen doğanın kucağında olacağınız bir yer. Burayı mutlaka hayatınızın bir dönemine sığdırmalısınız. 

8. Machu Picchu (Peru)

Machu Picchu, günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik kentidir. And Dağları’nın tepesinde Urubamba Vadisi üzerinde 2.360 m yükseklikte kurulmuş olan kenti İspanyollar çok aramış olsalar da bulamamışlar ve Machu Picchu bu sayede zarar görmeden kalmış. 1983’te Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş, 7 Temmuz 2007 tarihinde ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiş olan Machu Picchu antik kenti, 1450 yıllarında, İnka Kralı Pachacutec Yupanqui tarafından inşa ettirilmiş. Dünyanın sadece bir kaç harikası olduğu düşünülürse Machu Picchu’ya kesinlikle gitmelisiniz.

9.Tac Mahal (Hindistan)

Tac Mahal, ünlü bir Moğol anıtıdır. İmparator Şah Cihan, bu anıtı 17 yıl evli kaldığı eşi Mümtaz için yaptırmıştır. Eşi Mümtaz imparatora 14. çocuğunu doğururken, 1629 yılında vefat etmiş ve bu vefat Şah Cihan’ı derinden yaralamıştır. Eşinin ölümü ardından yas tutmaya başlayan Şah Cihan, imparatorluğu genişletmekten ve yeni ülkeler fethetmekten bile vazgeçmiştir. Şah Cihan, eşine olan aşkını tüm dünyaya kanıtlamak için 21 yılda bu eşsiz anıt mezarı yaptırmıştır.

Tac Mahal

 

10. Çin Seddi (Çin Halk Cumhuriyeti)

Uzunluğu 10.000 km’yi bulan Çin Seddi, Dünya harikalarından biri olarak kabul ediliyor. Moğollarda savunmak amacıyla M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında yapılan Çin Seddi’nin bugün büyük kısmı hala ayakta ve her gün binlerce insanı ağırlıyor. 

Çin Seddi