İzmir'in En Güzel Karavanlarından Minty Hakkında

Her girişim bir hikayenin sonucudur. İzmir’de yaşayan evli çift Burak ve Burçin’in kurumsal hayata veda ettikten sonra karavanlarını yapıp onla seyahat etmeye başlamalarının nedeni de hikayelerinin bir sonucu. Şöyle ki onların hikayesi Çakıl ile başladı. Çakıl 2 yaşında geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı şu anda özel gereksinimli bir çocuk. Ailesi de onun yaşadığı her anı kaliteli geçirmesi için bir karavan aldı ve bu karavanı kendi elleriyle yaptı. Sonrasında da onların hikayeleri keşfettikleri yerler, gördükleri yeni mekanlar ve eşsiz deneyimler eşliğinde ilerledi.

Onların seyahatlerinden bahsetmişken bu noktada Burçin ve Burak’ın karavanlarından da bahsetmemek olmaz. Onların şirin karavanlarının ismi Minty. Bu karavan tamamen Burak’ın ve Burçin’in emekleriyle inşa edildi. Sadece çok sıkıştıkları zamanlarda profesyonel destek aldılar. Onun dışında karavan yapma sürecini tamamen kendileri ilerlettiler. Hem Çakıl hem de ailesi Minty’i çok seviyor. Çünkü Minty, onlara konforlu ve pandemiye rağmen güvenli bir tatil şansı sunuyor.

“Bugün hikayesi ile ilham veren Burak ile Minty hakkında merak edilenleri ve karavan ile seyahat hakkındaki fikirlerini konuştuk. Umarız onların hikayesi size de ilham verir.

1

-Bir karavan alıp onun ile seyahat etmeye nasıl karar verdiniz?

*Biz arabada çok vakit geçiren bir aileyiz. Bunun ilk sebebi seyahat etmeyi çok seviyoruz, hep sevdik, neyse ki Çakıl da bunu çok seviyor. Arabayla uzun süre seyahat etmek bazı çocukları rahatsız eder ama Çakıl’ı hiç etmedi. O  da bizim gibi seyahat etmeyi, farklı yerlede olmayı seviyor. İkinci sebebiyse şehir merkezinden çok uzakta yaşıyoruz ve haftanın en az 3 günü şehir merkezine iş ve terapi için seyahat etmemiz gerekiyor. Aslında karavan fikri ilk ev ve İzmir arası seyahat ederken bir karavanımız olsa ne rahat olurdu diyerek başladı. Çünkü çocuklu bir aileyseniz 1 saatlik bir yere bile gidiyorsanız bir sürü ayrıntıyı düşünmeniz gerekir. Hele ki çocuğunuz özel gereksinimliyse bu çok daha fazla.  Sonra neden olmasın dedik yapalım deneyelim ve iyi ki denemişiz. 

-Minty’nin modeli, büyüklüğü ve özelliklerinden bahseder misiniz?

*Mınty 2012 model Fıat Ducato  15m3 olarak geçiyor. Arka bölüm uzunluk:  407 genişlik: 187 PSA kasa olarak geçiyor. Sınıfında karavan yapımına en uygun araç. Yaşam alanında tuvalet, banyo, mutfak, oturma grubu, masa ve iki kişilik yatak mevcut. Ayrıca oturma grubu iki çocuğun yatabileceği bir yatağa dönüşebiliyor. İç tasarımını klasik karavan tasarımından  biraz daha farklı tasarladık. İçeride daha geniş bir alan kalsın  diye. Aracımızda sıcak suyumuz, ısıtıcımız da mevcut. Güneş panellerimiz sayesinde herhangi bir kamp alanına bağlı kalmadan da elektriğimizi rahatlıkla kullanabiliyoruz.

2

-Minty’i aldıktan sonra onu şu anki haline getirmek için çok çaba harcamışsınız. Karavanınızda ne gibi değişiklikler yaptınız? Onu yenilemek nasıl bir süreçti?

*Minty’i aldıktan sonra gerçekten çok çaba harcadık. “Eyvah yapamıyoruz” dediğimiz zamanlarımız da oldu ama bir şekilde işleri yoluna sokabildik. Çok sıkıştığımız zamanlarda da profesyonel destek almaktan kaçınmadık. Ama bu süreç kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir süreç bence, şimdi içinde otururken her atılan vidada benim parmak izimin olması müthiş bir duygu.  Aslında Minty’i baştan yarattık diyebiliriz. Tamamen bütün kasa soyulup izolasyon malzemesi ile kaplandı daha sonra yanmaz marin kablolardan elektrik hatları ve su hatları çekip marangozda sonlandırdık.

-Karavanınız Minty ile ilk nereye seyahat ettiniz? Nasıl bir deneyimdi?

*İlk seyahatimizi yakın bir yere yapmak istedik.Bu nedenden dolayı Özdere Kalemlik Kampı’nı seçtik. 2 gün orada kalmamıza rağmen hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar samimi arkadaşlıklar kurduk. Karavancılık gerçekten çok garip. Herkes birbirine yardım etmek için yarışıyor sanki. Bunu yaparken de çok samimiler.

-Peki, bugüne dek Minty ile nerelere gittiniz? Karavan ile seyahati konfor açısından değerlendirirseniz yorumlarınız neler olur?

*Mınty ile Akyaka,Fethiye, Kaş, Demre, Finike ve Elmalı  Avlan Gölü’ne gittik. Konfor nereden baktığınızla ilgili aslında. Tabii ki evde bulduğunuz konforu karavanda bulamıyorsunuz. Alanınız çok daha dar, suyunuz ve elektriğiniz kısıtlı, her zamanki konfor alanınızdan farklı olarak çok daha kısıtlı kaynakların olduğu bir yerdesiniz karavanda. Ancak bunların hiçbiri bizi rahatsız etmedi, aksine bu kadar küçük bir alanda çok daha yakın oluyorsunuz birbirinize, bize göre dışarıda yağmur yağarken karavanda oturup hep birlikte vakit geçirmek evde yakalayamayacağınız ve hissedemeyeceğiniz bir konfor. Tabii Çakıl’ın özel durumunu da karavanın içini tasarlarken göz önünde bulundurduk. Nasıl olacağına dair bizim de hiç fikrimiz yoktu başta ama beklediğimizden çok daha rahat oldu, sonuçta hemen hemen her şeye kolunuzu uzatarak yetişebiliyorsunuz.:)

3

-Karavanın özgürleştirici ve kısıtlayıcı bulduğunuz yönleri neler oldu?

*Daha önce de bahsettiğim gibi elektrik ve su gibi bizim çağın insanının birincil ihtiyaçları kısıtlı ama bu kısıtlılığın da kendi içinde bir öğretisi var. Elektriği ve suyunuzu eve döndükten sonra artık eskisi gibi sınırsızca tüketemiyorsunuz. Bakış açınız değişiyor. Aslında karavanda bir yandan kısıtlanırken bir yandan özgürleşiyorsunuz. Herhangi bir yerde sabit olmamak, sıkıldığınızda başka bir yere gidebilecek olmak özgür hissettiriyor tabii ama seyahat sırasında istediğiniz zaman istediğiniz yerde durup  “Şurada da bi kahve içelim” demek ya da “Çocuk acıktı. Durup bir şeyler yiyelim” demek çok daha özgür hissettirdi bize. Nereye giderseniz gidin tüm eviniz yanınızda sonuçta.

-Çocuklu ailelere karavan ile seyahat etmeyi önerir misiniz?

*Kesinlikle öneririz. Tüm seyahatinizi ev konforuyla yapıyorsunuz, çocuğunuz için ihtiyacınız olabilecek her şey yanınızda oluyor.  Bu da çok büyük bir rahatlık.  Çocuklar için de değişik bir deneyim oluyor, sık sık yer değiştiriyorsunuz, sürekli farklı mekanlara uyum sağlıyorsunuz. Bu da bir çocuğun esneklik kazanması için çok güzel bir fırsat.

4

- Gezmediğiniz zamanlarda Minty’i hayallerini yaşamak isteyenlere kiralamak istediğinizi belirtmişsiniz. İlgilenenler size nasıl ulaşabilir?

*Instagram hesabımız @karavankiralamaizmir ve 0505 5678349 numaralı telefondan ulaşabilirler.