Kesinlikle İzlemelisiniz: Yılbaşı Temalı Filmler

2021’e girmemize sayılı günler kaldı. Öyle bir 2020 yılını geride bıraktık ki her ne kadar yaşananları yıla bağlamak çok mantıklı olmasa da neredeyse hepimiz içimizden –hatta belki sesli de- “Bit artık 2020!” diyoruz.

Bildiğiniz üzere 2020’nin kara bir yıl olmasına neden olan sebeplerin en önemlisi corona nedeniyle bu yıl yılbaşında evde olmak zorundayız. Maalesef ki yılbaşını dışarıda geçirmeyi sevenler için, dışarıda gezinerek sevdiklerine hediyeler almayı sevenler için bu evde olma durumu bir hayli mod düşürücü oldu. Biz de bugün hazırladığımız içerikte şu an dışarıda özgürce gezemeyen üzgün kişiler için yaşama sevinci veren yılbaşı temalı filmleri derledik. Siz de bu filmlerden birini izleyerek yılbaşı ruhunu evinizin içinde güvenli bir şekilde de yaşayabilirsiniz.

Herkese iyi seyirler. 2021 sizin için inanılmaz güzel bir yıl olsun.

Başlıyoruz.

Kutup Ekspresi (2004)

Listemize öyle güzel bir filmle başlıyoruz ki, emin olun animasyon türündeki bu filmi izlerseniz en derinlerdeki hücreleriniz bile ısınacak. Peki, bu animasyon ne mi anlatıyor? Noel babanın varlığından emin olamayan septik bir çocuğun yılbaşı gecesinde onu alan büyülü bir trenle Kuzey Kutbu’na doğru çıktığı enfes yolculuğu bizlerle buluşturuyor. Tren başkarakterin yaşıtı çocuklarla dolu ve çocuklar sayesinde bu yolculuk adeta bir maceraya dönüşüyor ve Kutup Ekspresi inanılmaz bir seyirlik olarak göz dolduruyor.

Filmin kadrosu da Kutup Ekspresi’ni efsanevi kılan değerlerden biri olarak öne çıkıyor. Kimler yok ki! Forrest Gump, Yeşil Yol, Er Ryan’ı Kurtarmak filmleriyle rüşdünü ispat eden Tom Hanks kondüktör rolüyle başrolde bizleri karşılıyor. Açlık Oyunları filmlerinde gösterdiği performans ile kitlelerin dikkatini çeken Josh Hutcherson da animasyonda Hero Boy diğer adıyla Chris rolünü canlandırıyor.

Dünyanın en önemli sitelerinden IMDB’den 6,6 puan almış olsa da bizce kesinlikle izlenmeli. Hem evinizin konforunda yılbaşı keyfi yaşamak için hem de her yaşa hitap eden bir animasyon seyretmenin ayrıcalığını yaşamak için bu güzel filme bir şans vermelisiniz. İzleyecek herkese Kutup Ekspresi ekranda oynarken bir bardak sıcak çikolata içmelerini öneriyoruz.

1

A Christmas Carol (2009)

Listeyi yaparken fark ettik ki biz animasyon izlemeyi bayağı seviyormuşuz. Sıradaki önerimiz de bir animasyon ve inanın bize bu film de bir harika! Bu film bizlere genelde genç insanlarda gördüğümüz derecede büyük bir değişim hikayesi anlatıyor. Fakat bir farkla. Bu sefer değişen kişi genç biri değil, oldukça yaşlı bir adam… Kendisi yılbaşlarından hiç hoşlanmayan Ebenezer Scrooge. Zaten nefret dolu huysuz bir ihtiyar olan Ebenezer Scrooge özellikle söz konusu yılbaşları olduğunda daha da aksileşiyor, yılbaşı ruhundan nefret ediyor ve bu dönemde davranışlarıyla mutlu olan insanların da keyiflerini kaçırıyor. Yine bir yılbaşı zamanını bizlerle buluşturan film Scrooge’un hem hizmetkarına hem de yeğenine oldukça kötü davranmasıyla başlıyor. Çevresindekilerin moralini bozan Scrooge’un hayatı vefata etmiş eski iş ortağı Joseph Marley’nin hayaletiyle karşılaşmasıyla değişiyor. İş ortağı öldükten sonra çok fazla bedel ödediği için Scrooge’un aynı sonu yaşamaması için huysuz başkarakterimizi uyarmaya geliyor ve Scrooge’u yakın zamanda üç ruhun ziyaret edeceğini söylüyor. Sonra da kayboluyor.

Filmin devamında Scrooge’u Geçmiş Noel Ruhu, Şimdiki Noel Ruhu ve Gelecek Noel Ruhu ziyaret ediyor. Bu ziyaretler esnasında Scrooge geçmişte nasıl bir insan olduğunu tekrar keşfederken şu anda olduğu insanın aslında ne kadar itici ve çekilmez biri olduğunu gözlemliyor. Böyle devam ederse ileride nasıl olacağını ona gösteren Gelecek Noel Ruhu sayesinde de Scrooge değişmeye karar veriyor ve yaptığı hataları telafi etmeye girişiyor.

IMDB’den 6,8 puan alan A Christmas Carol’ın başrollerinde bizleri birbirinden ünlü oyuncular karşılıyor. Filmin başrolünde bugüne dek çektiği filmlerle birçok kişinin beğenisini kazanan Jim Carrey yer alıyor. Yardımcı rollerde ise oynadığı her filmle daha çok kalbe taht kuran Gary Oldman ve özellikle The King Speech filmiyle büyük beğeni kazanan Colin Firth yer alıyor.

Sizin de çevrenizde yeni yıl coşkusundan hoşlanmayan bir kişi varsa ve onun davranışları sizi rahatsız ediyorsa A Christmas Carol’ı izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu film sayesinde siz de yaşlı bir insanın da değişebileceğini keşfedebilirsiniz.

New Year’s Eve (2011)

Sıradaki filmimiz animasyon türünde değil ama tam anlamıyla bir ünlüler geçidi! Filmin başrollerinden hangisini saysak inanın bilmiyoruz. Robert de Niro, Michelle Pfeiffer , Ashton Kutcher, Jon Bon Jovi, Katherine Heigl, Josh Duhamel, Sarah Jessica Parker, Zac Efron ve Hilary Swank… Kısacası keyifle izlediğiniz hangi ünlü varsa bu filmde! Peki, film ne mi anlatıyor?

Yılbaşı Gecesi filmi yılbaşından önceki bir süreçten başlayarak bizi farklı hikayelerle buluşturuyor ve bu süreçte bizim tanıma fırsatı elde ettiğimiz karakterlerin yılbaşında ne yaptıklarını bizlerle paylaşıyor. Kısacası filmin oldukça katmanlı bir yapısı var ve 2 saat boyunca bizleri neredeyse 10 farklı hikaye ile buluşturuyor. Bu hikayeler arasında kızını yetiştirirken kendisini ihmal eden bir annenin yeniden aşka bulma hikayesi, istediği bilete sahip olmak için yaşlı bir kadının tüm isteklerini yerine getiren genç bir adamın hikayesi, yılbaşından nefret ederken asansörde kalışıyla düşünceleri değişen ve kendisini bir anda kalabalık bir yılbaşı konserinin en ön sırasında bulan yakışıklı bir genç adamın hikayesi ve yılın ilk doğumunu yaparak doğum masraflarını bedavaya getirmek isteyen iki ailenin hikayesi öne çıkıyor. Kısacası Yılbaşı Gecesi yalnızca iki saatte aşkı keşfetmemize, insanlardaki değişimi gözlemlememize, hayallerin kolayca gerçekleşebileceğini gözlemlememize olanak tanıyor.

Siz de çok sevdiğiniz oyuncuların keyifli performanslarını izlemek için New Year’s Eve’i  mutlaka izlemelisiniz.

2

Love Actually (2003)

Biz yeni yıla girerken siz en sevdiğiniz oyuncuları doya doya izleyin diye yine yıldızlar geçiti bir film önermek istiyoruz. Yılbaşından önceki bir süreçten başlayarak farklı insanların hikayelerini beyazperdeye aktaran yapımda Hugh Grant, Colin Firth, Keira Knightley, Liam Neeson, Alan Rickman, Emma Thompson ve Bill Nighy gibi efsanevi kişiler yer alıyor.

Farklı hikayeler anlatan filmde özellikle sevdiği Portekizli kadınla birlikte olmak için Portekizce öğrenen Colin Firth’ün hikayesi, başbakan rolünde yer alan ve çalışanlarından birine aşık olan Hugh Grant’in hikayesi, en yakın arkadaşının eşine aşık Andrew Lincoln’ün hikayesi ve kardeşi için kendi hayatından ödün vermek zorunda kalan Laura Linney’nin hikayesi öne çıkıyor.

Siz de dünyanın en garip başbakanı nasıl olurdu sorusunun cevabını bulmak için ve aşkın gerçekten de aslında baktığımız her yerde olduğunu keşfetmek için Love Actually’i izleyebilirsiniz. Özellikle aşka inancınızın azaldığı bir dönemdeyseniz bu filmi izleyerek yeni yıla aşkla ilgili düşüncelerinizi değiştirerek girebilirsiniz.

The Holiday (2006)

Listemizde yer vermek istediğimiz son film 2006 yapımı The Holiday filmi olacak. Başrolünde yine birbirinden ünlü oyuncuların yer aldığı filmde bizleri yaşadıkları mekandan, hayatlarından, aşk yaşadığı erkeklerden sıkılan iki kadın bizi karşılıyor. Bu kadınlar yaşamlarının gidişatına dur demek istiyorlar ve bu istekleri doğrultusunda da bir ev değiştirme sitesi aracılığıyla iki haftalığına evlerini değiştiriyorlar. Bu noktada Cameron Diaz’ın canlandırdığı Amanda karakteri İngiltere’ye, Kate Winslet’in canlandırdığı Iris karakteri ise Los Angeles’a gidiyorlar. İki kadın da gittikleri yerlerde yeni kişilerle tanışıyor, kendilerinin bilinmeyen yönlerini keşfediyor ve aşkın en umutsuz anlarda dahi karşılarına çıkabileceğini keşfediyor. Filmin yılbaşından önceki dönemi anlatması da bu filmi en izlenesi yılbaşı filmlerinden biri olarak karşımıza çıkarıyor.

Filmde Kate Winslet ve Cameron Diaz’ın yanı sıra ünlü oyuncular Jude Law ve Jack Black de yer alıyor. İzleyiciler tarafından en başarılı romantik komedi filmlerinden biri olarak görülen The Holiday gerçekten de oldukça eğlenceli ve samimi bir film. Filmdeki mekanlar ve kişiler sayesinde The Holiday’in büyülü bir atmosferinin olduğunu da söylemek mümkün. Özellikle romantik komedi türünü sevenlerdenseniz mutlaka bu filme göz atın.

3

Bizim önerilerimiz şimdilik böyle. Malum yılbaşı gecesi evdeyiz, siz de bu filmlerden birini açıp izleyebilirsiniz.. Hatta eğer film izleme tutkunuysanız ve yılbaşı temalı filmler hoşunuza gidiyorsa 1 Ocak tatil olacağı için bu filmlerin hepsini 31 Aralık gecesi izlemeye başlayabilirsiniz. Bu filmler sayesinde 2020 ne kadar üzücü geçmiş olsa da 2021’e daha umutlu bir giriş yapabilirsiniz.

Herkese mutlu 2021’ler