Makedonya'da 10 Muazzam Açık Hava Deneyimi

Balkanlarda seyahat rotanızda mutlaka olması gereken Makedonya, bize yakın tarihi ile Türk ziyaretçilerin yoğun olarak ilgilendiği ve sıklıkla ziyaret etmeyi tercih ettiği bir ülke. 400 yıl kadar Osmanlı hakimiyetinde olan ülkede Osmanlı’dan kalma harika mimari ve kültürel izler bulunuyor. Öyle ki ülkede azımsanmayacak kadar Türkçe konuşulması, Türkiye’den vizesiz seyahat edilebilmesi ve en fazla 1 saat 15 dakikalık bir uçuş ile varabileceğiniz bir yer olması nedeniyle Makedonya hızlı bir kaçamak için ideal bir yer. Doğal ve kültürel güzellikleriyle göz kamaştıran, heykeller şehri olarak bilinen Üsküp’te size adeta açık havada adım attığınız her yerde müze deneyimi yaşatan Makedonya’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 noktayı sizler için derledik. Hazırsanız Makedonya turumuza başlayalım.

Üsküp

Heykeller şehri Üsküp sokaklarında açık havada müze deneyimi yaşayın

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te adım attığınız her yerde heykeller görmek mümkün. Şehrin sokaklarında dolanırken sizi adeta açık havada müze hissiyatı veren Üsküp’te şehrin sembollerinden biri olarak kabul edilen ve yapımına 1451 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile başlanan Taş Köprü de ziyaretçilerin sıkça uğradığı ve görülmeye değer bir yer. Şehrin tarihî meydanında, ana caddelerinde ya da köprülerinde yürürken, hemen hemen her noktada hatta Vardar Nehri’nin ortasında bile çeşitli sanatçıların heykelleri ile karşılaşmak büyüleyici. Öyle ki Makedonya halkı arasında bu espri haline bile gelmiş. Halk ülkenin %10’unun heykellerden oluştuğunu düşünüyor.

Matka

Matka Kanyonu’nda doğanın keyfini çıkarırken tarihi yerleri keşfedin

Başkent Üsküp’e sadece 15 dakika uzaklıkta olan Matka Kanyonu, Makedonya'nın en popüler açık hava istikametlerinden biridir. Yaklaşık 500 hektarlık bir doğa harikası olan Matka Kanyonu’nda ister kano ile ister yürüyüş ile keşif turuna çıkabilirsiniz. Doğa güzelliklerinin yanında kanyon içerisinde tarihi Aziz Andrew Manastırı, aynı nehrin diğer yakasında 14. Yüzyıldan kalma tarihi Matka Manastırı, ve Aziz Nikola Manastırı bulunuyor. Doğayla birlikte tarihi yerleri de ziyaret etmek kulağa oldukça hoş geliyor. Ayrıca keşif turunuzda ilgi çekici birçok mağara ile karşılaşmak mümkün. Treka Nehri'nin sağ kıyısındaki Vrelo Mağarası, Doğanın 7 Harikası projesinde en iyi 77 doğa alan arasında yer almış ve dünyanın en derin yeraltı mağarası olabileceği ifade edilmekte.
Ohri Gölü ve Prespa Gölü çevresinde Makedonya’yı kuşbakışı görün.

yamaç2

Eğer ekstrem sporlara ilginiz varsa Makedonya’nın doğal güzelliklerini keşfetmek için Ohri Gölü ve Prespa Gölü çevresinde rehberli yamaç paraşütü yapabilirsiniz. 2200 metre yükseklikten göllerin ve doğal güzelliklerin, çevredeki köylerin, ormanların ve dağlık arazilerin harika görüntüsünün fotoğraflarını çekebilirsiniz. Galicica Dağı'ndan yamaç paraşütü yapmadan önce Galicica Milli Parkı’nı da keşfetmenizi öneririm. Ohrid ve Prespa göllerinin kesintisiz manzarasına tanıklık edebileceğiniz güzellikteki Galicica Milli Parkı, doğa tutkunu ziyaretçiler için rahatlatıcı ve keyifli bir alan olarak biliniyor. Doğal güzelliğinin yanında Galicica Milli Parkı birçok farklı ekosistemi barındıran çok iyi korunmakta olan doğal florası ile görenleri adeta hayran bırakıyor.

Bisiklet

Makedonya’nın güzelliklerini bisiklet turuyla keşfedin

Makedonya’yı keşfetmenin en eğlenceli yollardan biri de ülkenin binlerce kilometrelik bisiklet yollarında gezintiye çıkmak. Kimi parkurlar zor ancak kendiniz seviyenize göre birçok bisiklet parkuru bulabilirsiniz. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın ve Makedonya dağlarında büyüleyici manzaraların eşliğinde bir gezintiye çıkın. Ziyaretçiler çoğunlukla Makedonya'nın en iyi dağlık bölgelerinden Šar Dağları'nda, Mavrovo Ulusal Parkı boyunca ve Galicica Ulusal Parkı'nın gölleri çevresindeki yüksek patikaları tercih ediyor.

Mavrovo

Çar Samuel Kalesi'ne çıkarak şehrin harika manzarasını ayaklarınızın altına alın

Ohri Gölü'nün dibinde 700 metrelik bir tepede yer alan orta çağdan kalma Çar Samuel Kalesi, hem şehrin hem de Ohri Gölü’nün keyfini çıkarmak için harika bir nokta! Birinci Bulgar İmparatorluğu döneminde inşa edilen Ohrid Kalesi olarak da bilinen kale, her yeri gören bir konumda bulunması ve yüksekte yer alması nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu dahil medeniyetlerin yönetim merkezini burası yapmasına neden olmuştur.  Tarihin tam içinde bütün şehri izlemek ve harika manzaranın tadını çıkarmak sizlere büyüleyici anlar bırakacak.

bones

Su üstündeki müze, Bay Of Bones’u (Kemikler Körfezi) ziyaret edin

Burası dünyanın en ilginç noktalarından bir tanesi. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kemikler Körfezi, M.Ö 1200 ila 600 yılları arasına dayanan uygarlıkların yerleşim yeri olarak biliniyor. Su üstünde 10.000’den fazla ahşap kazık tarafından desteklenen platform, düşmanlardan ve vahşi hayvanlardan korunmak için yapılmış. Günümüzde aslına uygun şekilde restore edilen platform, o dönemin gündelik yaşamına dair yapılar sunan bir müze haline getirilmiş. Ayrıca müzeyi ziyaret ettikten sonra Bones Körfezi’nde su altındaki arkeolojik eserleri görebileceğiniz tüplü dalış aktiviteleri de katılabilirsiniz. Ohrid’e gelen turistlerin uğrak noktalarından olan müze, su altı arkeolojisine ilgi duyanlar için de gözde bir yer olarak biliniyor.

At

Mavrova Milli Parkı’nda ata binerek keşfe çıkın

Arnavutluk sınırına yakın doğa harikası Mavrova Milli Park’ını at üstünde keşfetmek, turistler için oldukça popüler olan bir açık hava deneyimi. Şehir merkezinden uzaklaşıp Makedonya’nın dağlık bölgelerinde kimi zaman karşılaşacağınız köyleri ziyaret etmek, oradaki insanların yaşayış biçimlerine dair size büyük deneyimler katacak. Mavrova Gölü etrafındaki kiliselerden suya yarı batık durumdaki Aziz Nikolas Kilisesi ise turistlerin uğrak noktalarından. 

Mevsim uygunsa Avrupa’nın en derin göllerinden Ohri Gölü’nde yüzmenin tadını çıkarın

Ohrid’e gelmişken eğer yaz ayındaysanız Avrupa’nın en eski ve en derin krater göllerinden olan Ohri Gölü’nde yüzmenizi tavsiye ederiz. UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Mirası ilan edilen göl, Avrupa’nın en temiz göllerinden biri çünkü sular her 10 yılda bir yenileniyor. Göl aynı zamanda 200’den fazla eşsiz endemik türleri barındırmasıyla Avrupa’nın en büyük biyolojik çeşitliliğinin olduğu bir yer. Mutlaka eklemeliyiz ki karnınız acıktığında mutlaka tadına bakmanız gereken şey bu göle özgü olan alabalıktır. Turistlerin sırf buranın alabalığı için kilometrelerce yol geldiği biliniyor.

Kayak

 

Mevsim uygunsa Popova Şapka Kayak Merkezi’nde kayak yapmanın heyecanını yaşayın

Güneş Tepesi anlamına gelen ülkenin en popüler kayak merkezi Popova Şapka, 1.780 metre yükseklikte yer alıyor. Üsküp şehir merkezine 1 saat 20 dakikalık bir mesafede yer alan bölge, kış turizminin bir numaralı yeridir. Kayak merkezinde birçok konaklayabileceğiniz harika manzaralı oteller bulunuyor. Eğer kış mevsiminde Makedonya’yı ziyaret ettiyseniz kayak yapmasanız bile doğanın harika manzarasını fotoğraflamak ve deneyimlemek için burayı ziyaret etmelisiniz.

Stobi

Stobi Antik Kenti’nde tarihe yolculuk yapın

Makedonya’nın en önemli arkeolojik kazı alanı olan Stobi Antik Kenti, 7.yüzyıldan Paeonia Krallığı, daha sonrasında Makedon Krallığı ve Roma İmparatorluğuna dair izler taşıyan turistlik bir bölge. Helenistik ve erken dönem Hristiyanlığa dair onlarca harika yapıyı içerisinde barındıran antik kent, Hristiyanlığın bir devlet dini hale geldiği dönemde dini bir merkez haline gelmiş. Makedonya’nın erken tarihini keşfetmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

yamaç3

Cesaretinizi toplayın ve Krushevo semalarında bir kuş gibi süzülün

1250 metrelik rakımıyla Makedonya’nın en yüksek yerleşim yeri olan Krushevo, maceraperestler için inanılmaz seçenekler sunmasıyla öne çıkıyor. Harika bir manzaraya ve eşsiz bir mimariye sahip şehirde her mevsim uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, tarihi Eski Çarşı’sında geleneksel zanaatkarların ortaya çıkardığı eşsiz sanat eserlerini görebilir, önemli anıtları ve müzeleri ziyaret edebilir ve Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken kendinizi bir zaman tünelinde gibi hissedebilirsiniz.

yamaç

En heyecan verici aktiviteyi anlatmayı sona sakladık. Krushevo, aynı zamanda yamaç paraşütü tutkunlarının da en sevdiği bölgelerden bir tanesi. “Meckin Kamen” olarak bilinen ve şehir merkezine yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bölge, paraşütçüler için popüler bir kalkış noktası. Uçsuz bucaksız vadilerin ve ormanların üzerinden süzülerek şehrin muhteşem doğasının en yakın tanıklarından olmak, kesinlikle unutamayacağınız bir deneyim olacak. Eğer daha önce yamaç paraşütü yapmadıysanız, eğitmenler eşliğinde 20-25 dakika sürecek tandem uçuşlara katılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinizi eğitmeninizin talimatlarına bırakmak ve unutulmaz bir maceraya doğru bir adım atmak.