Mavi Turda Nelere Dikkat Etmeli?

Mavi tura çıkacaksanız, rotanızı belirledikten sonra, yolculuğa çıkacağınız tekneye karar vermelisiniz elbette. Bu konuda da çok çeşitli seçenekler mevcut.

Mavi tur için kabin kiralayabilir ya da bir tekneyi tamamen kendiniz tutabilirsiniz. Tabii burada bütçe belirleyici unsur olacaktır. Çıktığınız rotanın özelliklerine ve kişisel zevklerinize göre tercihiniz farklılık gösterebilir.

Örneğin deniz sporlarından yelkencilik yapmaktan hoşlanıyor ve bu alanla ilgileniyorsanız, bir yelkenli tekneyle çıkarak yol boyunca yelken sporu yapabilirsiniz. Yanınızda tecrübeli bir kaptanla çıkmışsanız bu ayrıca bulunmaz bir tecrübe fırsatıdır. Hatta birçok yat turu operatörü şirket bu şekilde eğitim turları organize ediyor. Ya da eğer yelkenciliğiniz ileri düzeydeyse, kaptansız bir tekne kiralayarak bu rotaları kendi denizcilik yeteneklerinizle yapabilirsiniz.

Eğer yelken sporundan ziyade işin keyif tarafındaysanız, biraz daha tur teknesi tarzını tercih etmelisiniz. Örneğin guletler, yelkenli kitch’ler, katamaranlar ya da motoryatlar bu tarz konforlu yolculuklar için seçenekleriniz. Bunların içinden bütçenize ve zevkinize uygun bir tercihte bulunabilirsiniz. Bu tarz teknelerde konfor imkânı bulmanız da daha fazla. Nispeten geniş kamaralar ve klima gibi seçenekleriniz daha fazla olacaktır.

Tekneye çıkarken tabii ki en önemli olan şey tekneyi işleten şirket ve teknenin kaptanıyla mürettebatı. Güvenilir ve size keyifli zaman geçirtecek bir kaptan, her türlü işlemleri ciddiye alacak ve güvenlikle konforunuzu önemseyecek bir operatör şirket, iyi bir tatil geçirmenize vesile olacaklardır.

Aksi taktirde yaşanacak olumsuzluklar, özellikle denize tekneyle açılmış olduğunuz için sizi uzun süreli birtakım sıkıntılara sokabilir.

Tabii birlikte tura çıkacağınız kişilere de dikkat etmenizde fayda var. Sürekli aynı küçük ve dar alanlarda birlikte zaman geçireceğiniz kişilerle iyi anlaşmanız gerekiyor.

Yapacağınız mavi turun süresi de çok önemli. Süreniz, seçeceğiniz rotaya göre değişiklik gösterecektir. Örneğin Bodrum koylarını gezmek isterseniz bir haftasonu size yeterli olacaktır. Çünkü gideceğiniz noktalar çıkış yerinizden en fazla birkaç saat uzaklıkta olur. Ancak Yunan Adaları’na gitmek gibi bir niyetiniz varsa, bunu 1 hafta gibi bir sürede yapmakta fayda var. Çünkü zamanın bir kısmını açıklarda seyir sırasında kaybedeceksiniz. Bu durumda, gezinizin geri kalanı için fazla zamanınız kalmayacak maalesef.

En iyisi, yola çıkmadan önce tecrübeli birisiyle ve de o turun operatörü ya da kaptanla, o rotada görülecek yerlerin bir listesini yapmaktır. Bu liste üzerinden gün bazında bir plan yaparsanız hem bir rota belirleme şansınız olur, hem de kaçırmak istemediğiniz yerleri görme şansınızı da kaybetmezsiniz.
Mavi turda unutulmaması gereken bir şey de havanın ve denizin durumu. Her ne kadar meteoroloji raporları size iyi fikirler verse de sonuçta açık deniz çok değişken bir ortam olduğu için sürprizlere hazır olmalısınız.

Bu ynedenle, plan yaparken kötü hava koşullarına karşı bir güvenlik payı koymanızda fayda var. Örneğin 3-4 saatte ulaşacağınız bir noktaya, kötü hava koşulları nedeniyle 7-8 saatte ulaşırsanız, o gün gezeceğiniz noktaları kaçırma ihtimaliniz var. Buna karşı önlem almak faydalı olacaktır.

Mavi turu bir haftasonundan daha kısa tutmamakta da fayda var. Aksi taktirde gezip göreceğiniz yerler ya da koylarda geçireceğiniz keyifli zamanların yolda geçirdiğiniz zamana oranı düşecektir. Kimse mavi turda sadece yolculuk yapmak istemeyecektir. Mutlaka keyifli zaman geçirmek de istenen bir şeydir.

Etiketler

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni