Google+

Arama formu

ROMA'DA 2000 YILLIK YAPI: ROMA FORUMU

Roma Forumu, Roma'nın en önemli turistik yerlerinden olan, Palatino Tepesi ve Kolezyum arasında bulunuyor. Forum ve Palatino Tepesi, birbirine bitişik bir şekilde bulunduğundan dolayı her ikisi arasında rahatlıkla gidip gelebilirsiniz. Zaten foruma girmek istiyorsanız, Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi kombineli biletleri satın almak zorundasınız. Yani sadece Forumu ziyaret edemiyorsunuz.

ROMA'DA 2000 YILLIK YAPI: ROMA FORUMU

Foruma ana giriş, Kolezyum ve Piazza Venezia (Venedik Meydanı) arasında bulunuyor. Ayrıca, Kolezyum girişinin hemen yanında bulunan kapı, forumun çıkış kapısıdır. Yani, foruma buradan giriş yapamazsınız.

Roma Forumu, başlangıçta bir bataklıkmış. Fakat, Romalılar bölgeyi politik ve sosyal aktivite merkezi haline dönüştürmüş. Günümüzde, hala kazı ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı söyleniyor.

ROMA'DA 2000 YILLIK YAPI: ROMA FORUMU-1

Roma Forumu İçerisinde Bulunan En Önemli Yapılar

Fokas Sütunu: Bizans imparatorlarından olan Fokas adına yapılmış son yapılardan biri olarak biliniyor. Gerek mimari yapısı ile gerek tarihi ile forumda kaçırılmaması gereken yapılardan biridir. Yapı 13,6 metre uzunluğunda.

Antoninus ve Faustina Tapınağı: Barışçıl yapısı ile ön plana çıkmış olan Antoninus, uzun süre tahta kalan imparatorlardan biri olarak bilinir. Karısı Faustina ile aralarındaki büyük aşk, Romalılar tarafından unutulmamış ve bu tapınak, Antoninus ve karısı Faustina'ya adanmış.

Vesta Bakirelerinin Evi:  Forumda 30 yıl gibi uzun bir süre görevlendirilen bu Vesta bakirelerinin amacının, forum içerisinde yanan ateşi devam ettirmekti. Birçok ayrıcılalıklardan faydalanabilen bu bakireler, ateşin sönmesi durumunda veya bakireliklerin bozulması durumunda cezalandırıldığı söylenmekte. 

Castor ve Pollux Tapınağı: Birçok kez yıkılıp yeniden yapıldığı söylenen tapınak sanki hiç yenilenmemiş gibi duruyor diyebilirim. Tüm sadeliği ve ihtişamıyla günümüzde de oldukça dikkat çeken yerler arasında. Roma Forumu'nda en çok dikkat çeken yerlerden biri olan bu 7 metre yüksekliğindeki tapınak, kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Septimius Severus Kemeri: İmparator Septimius Severus ve oğulları Caracalla ve Geta'nın Partlara karşı kazandığı zaferin anısına yapılmış. Forumun en dikkat çeken yerleri arasındadır diyebilirim.

ROMA'DA 2000 YILLIK YAPI: ROMA FORUMU-2

Forumda Görülmesi Gereken diğer yapılar ise: Tapularium, Umbilicus Urbi, Satürn Tapınağı, Hostilia Mahkemesi ve Sezar Tapınağı'dır.

ROMA'DA 2000 YILLIK YAPI: ROMA FORUMU-3

Roma Forumu'na Nasıl Gidilir? 
Forum, Kolezyum ve Palatino Tepesi arasında bulunmaktadır. Bu yüzden, Kolezyum yakınlarında olmanız foruma gidebilmek için yeterlidir. İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi ve Pantheon gibi turistik yapılardan Foruma yürüyerek gidilemeyeği söylense de, çok rahat bir şekilde yürüyerek ortalama 15-20 dakika içerisinde foruma ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Bu yerlerden foruma ulaşmak için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur.

Roma Forumu 2016 Giriş Ücretleri: Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi kombineli biletleri ortalama 20 Euro gibi bir ücrete alabilirsiniz. Bu aldığınız biletler 2 gün için geçerlidir. Yani, aynı gün 3 yeri de ziyaret etmek zorunda değilsiniz. 

Roma'da gezilecek yerler listenizde olması gereken Roma Forumu, kaçırılmaması gereken tarihi antik yapılardan biridir. Gerek tarihi ile gerek mimari yapılarıyla mutlaka ilginizi çekecek bir şeyler bulabilirsiniz. Ayrıca, Roma'ya turlar ile gelmiyorsanız ve tur paketleri almak istiyorsanız, 35-40 Euro gibi bir ücret verip bu turlara katılmak yerine 5 Euro verip ses rehberi almanızı tavsiye ederim. Tabii, ses rehberini Türkçe dilde bulamayacağınızı unutmayın.


Enes Özden kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Enes Özden

Yerinde duramayan iyi bir backpacker, blogger, Gezi ve Seyahat Yazarı.