Seul'de Mutlaka Görmeniz Gereken 15 Yer

Seul, Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehridir. Gökdelen ve gecekonduların bir arada bulunduğu, Kore gelenek ve kültürünü sokaklarda yaşatan ve hareketli yaşamıyla dikkat çeken Seul, ziyaretçilerine birçok deneyimi yaşama fırsatı sunar. Saraylardan müzelere, çarşılardan parklara kadar gezip görebileceğiniz çok sayıda gezi noktasına sahip olan Seul’da, keyifli tatiliniz sırasında Kore kültürünü de yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.  

1. Gyeongbokgung Sarayı

Kore’nin en ünlü kraliyet saraylarından biri olan Gyeongbokgung eski otoritelerin merkezi olarak bilinir. Başkanlık konutuna çok yakın mesafede bulunan saray 1395 yılında inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca Joseon Hanedanlığı’na hizmet eden bu ihtişamlı yapı, 1500’lü yıllarda gerçekleşen Japon istilalarında büyük hasarlar almıştır. 19. yüzyılda yapılan restorasyonlar sayesinde günümüzdeki görünümüne kavuşan Gyeongbokgung Sarayı’nın giriş ücreti yetişkinler için 3000 Won (8 TL) iken gençler ve çocuklar için 1500 Won (4 TL)’dur. Saray bünyesinde düzenlenen İngilizce turlar sayesinde Kore kültürünü ve mimarisini keşfedebilirsiniz.                                                           **Eğer ziyaretinizde vakit endişeniz yoksa Gyeongbokgung Sarayı ile dipdibe bulunan Insadong’u, Changdeokgung Sarayı’nı ve Gwanghwamun Meydanı’nı da ziyaret edebilirsiniz.                                                   Insadong: Şehrin kalbinde bulunan Insadong’da, geleneksel Kore güzel sanatlarının her türlü örneğini görebileceğiniz 100’den fazla galeri bulunur. Changdeokgung Sarayı: Changdeokgung Sarayı ,Joseon Hanedanlığı’nın Gyeongbokgung Sarayı’ndan sonraki ikinci büyük otorite merkezi olarak bilinir. Arka bahçesinde 300 yaşından fazla bir ağaç, küçük bir göl ve bir köşk bulunduran saray aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'ndedir. Gwanghwamun Meydanı: 2009 yılında yeniden düzenlenerek halka açılan Gwanghwamun Meydanı, ziyaretçilerine Gyeongbokgung Sarayı ve Bukaksan Dağı’nın mükemmel panoramik manzarasını sunar. Kral Sejong’un heykelinin bulunduğu meydanın yakınında konaklama tesisleri, sergi salonları ve toplantı alanları bulunur. 

1

2. Lotte World

Dünyanın en büyük kapalı tema parkı olan Lotte World şehrin kalbinde bulunan en güzel gezi ve eğlence mekânlarından biridir. Bünyesinde buz pateni pisti, bowling alanları ve 5000 yılın üzerinde tarihsel değere sahip eserlerin sergilendiği bir halk müzesi de barındıran tema parkı her yıl ortalama 6 milyon ziyaretçi ağırlar. Magic Island adı verilen bir açık hava alanına da sahip olan Lotte World’de etrafında huzurlu yürüyüşler gerçekleştirebileceğiniz küçük de bir göl vardır. Tüm yıl boyunca ziyaretçilere açık olan parkın giriş ücreti yaklaşık olarak 24 dolardır. 

3. Bukchon Köyü

Gyeongbokgung Sarayı’na çok yakın bir noktada bulunan Bukchon Köyü’nde yüzlerce hanok evi bulunur. Geleneksel Kore ahşap evleri olan hanoklar dekoratif dış duvarları, ünlü kiremit çatıları ile Kore mimarisinin en güzel örneklerini oluşturur. Tamamen doğadan elde edilen malzemelerle yapılan hanok evlerini ziyaret ederek Kore gelenek ve kültürüne yaşayarak tanıklık edebilirsiniz.  

4. Itaewon

Seul’un Yongsan-gu bölgesinde bulunan Itaewon, kozmopolit yapısıyla turistlerin sıklıkla uğradığı noktalardan biridir. Amerikan kültürünün baskın olarak hissedildiği bu bölgede eğlenceli ve kaliteli zaman geçirebileceğiniz birçok bar ve gece kulübü bulunur. Kore kültürünü yansıtan mobilya ve dikim atölyelerine ev sahipliği yapan Itaewon’da dünya mutfağına ait çeşitli restoranlar da hizmet verir. 

2

5. Namdaemun Market

Birçok işletmenin 7/24 açık olduğu Namdaemun çarşısı Seul’a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Ucuz kıyafetler, ev eşyaları, oyuncaklar, takı ve aksesuarlar alabileceğiniz bu alanda çok katlı alışveriş merkezlerinin yanı sıra sokak tezgâhları da bulunmakta. Kore kültürüne ait sayısız ipucu barındıran bu büyük çarşıda Kore mutfağının en ilginç lezzetlerini tadabileceğiniz mekânlar da mevcut. 

6. Dongdaemun Market

Akla gelebilecek her moda öğesine sahip olan Dongdaemun, Kore’nin en büyük pazar yerlerinden biridir. Özellikle moda trendlerinin takip edildiği Dongdaemun’da ülkenin en büyük giyim tedarikçilerinin sayısız ürünlerini görebilirsiniz. Devasa bir giyim pazarı olan bu alan 1905 yılında geleneksel bir pazar yeriyken Kore’nin hızlı gelişimiyle birlikte 1970’li yıllarda günümüzdeki halini almıştır. Kore’nin en ünlü moda caddesi olarak da bilinen Dongdaemun’da, oldukça makul fiyatlara toptan veya perakende olarak çeşitli giyim ve aksesuar eşyaları satın alabilirsiniz. 

7. Kore Savaş Anıtı

Tarihi boyunca defalarca işgallere uğrayan Kore’nin sıkıntılı geçmişini ve komşularıyla olan ilişkilerini anlamak için Kore Savaş Anıtı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. İsmi her ne kadar savaş anıtı olsa da devasa bir askeri müze özelliğine de sahip olan bu yapıda tanklar, uçaklar ve silahlar sergilenir. Güney Kore’nin Kuzey Kore ile teknik olarak bir savaş içinde olduğu düşünüldüğünde bu müzeyi ziyaretiniz daha anlamlı olacaktır. Müzenin giriş ücreti ise 3 dolardır. 

8. Namsan Seul Kulesi

Açıldığı 1980 yılından beri Seul’un sembolü haline gelen N Seul Kulesi ziyaretçilerine kentin muhteşem panoramik manzaralarını sunar. Yaklaşık 480 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı basit bir kule olmanın ötesinde sahne performanslarının ve filmlerin sergilendiği önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. Bunların yanı sıra lüks restoranların ve snack barların da bulunduğu N Seul Kulesi’nin giriş ücretleri ek hizmetlere göre 9.000 Won (25 TL) ile 14.000 Won (38-50 TL) arasında değişmektedir.

2

9. Jongmyo Tapınağı

Jongmyo Tapınağı tarihe yolculuk etmek isteyen ziyaretçilerin en otantik duraklarından biridir. Ölen kralları anmak için inşa edilen bu yapı 16. yüzyılda Joseon Hanedanlığı’nın atalarına adanarak inşa edilmiştir. Eski kraliyet üyelerinin öğretilerini taşıyan tabletlerin de sergilendiği tapınak Seul’daki en iyi korunmuş yapılardan biridir. Ziyaretçilerini 14. yüzyıla kadar götüren müzikli ayinlerin, şarkıların ve dansların sergilendiği Jongmyo Tapınağı’na giriş ücreti yetişkinler için 1000 Won, gençler için ise 500 Won'dur.

10. Cheonggyecheon Çayı

Ziyaretini huzurlu bir yürüyüşle taçlandırmak isteyenler için Cheonggyecheon Çayı en güzel alternatiflerden biri. Yaklaşık altı kilometre boyunca devam eden akıntı eşliğinde kısa bir akşam yürüyüşü yaparak şehrin kalabalık yaşamından biraz olsun uzaklaşabilirsiniz. Cheonggyecheon, şehrin en işlek bulvarında bulunsa da yerin beş metre altından aktığı için oldukça sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Yolculuğunuz boyunca çok sayıda küçük şelale ve asma köprü göreceğiniz Cheonggyecheon’da, önceden çevrimiçi kayıt yaparak organize yürüyüş turlarına katılabilir, dilerseniz tek başınıza da yürüyebilirsiniz. 

11. Bugaksan

Seul’un en iyi tırmanma alanlarından biri olan Bugaksan uzun süreli tatil yapan ziyaretçiler için mutlaka yaşanması gereken bir macera. Patika yollardan yürüyerek doğayla bir süre baş başa kalabileceğiniz Bugaksan tırmanışında 15. yüzyılda yapılan geçitlerden geçeceksiniz. Yaklaşık 40 yıl önce Başkanlık Sarayı’nın hemen arkasında bulunan bu alanda, devlet başkanına başarısız bir suikast girişiminde bulunulduğundan dolayı güvenlik önlemleri oldukça sıkıdır. Çin Seddi’ni andıran uzun hisar duvarlarına sahip Bugaksan’daki yolculuğunuza başlamadan önce bir hafta önceden rezervasyon yaptırıp pasaportunuzu da yanınızda bulundurmanız gerek.

12. Gwangjang Market

Ülkenin ilk pazarı olan Gwangjang günümüzde de bir turizm merkezi olarak gelişmeye devam etmektedir. Gwangjang’ın ikinci katında Seul’un en ünlü ipek, saten ve keten ürünleri mağazaları bulunur. Genellikle evlilik planları yapan çiftlerin gittiği bu tarihi pazaryerinin en önemli özelliği sokak yemekleridir. Yemek pazarı olarak da bilinen Gwangjang’da geleneksel Kore lezzetlerinin neredeyse tümünü bulabilirsiniz.

13. Myeongdong

Seul’un en önemli alışveriş alanlarından biri olan Myeongdong turistlerin en çok ziyaret ettiği pazaryerlerinden biridir. Özellikle kadınların ilgi odağı olan Myeongdong’da kıyafetler, ayakkabılar, aksesuarlar ve kozmetik ürünleri en çok satılan ürünlerdendir. Namdaemun ve Dongdaemun’un aksine birçok tasarımcı marka ürünlerinin satıldığı bu büyük kozmetik pazarında Kore mutfağının yanı sıra Avrupa ve Japon mutfaklarına sahip restoranlar da bulunmakta.

3

14. Hongdae&Sinchon

Yonsei, Ewha, Sogang ve Hongik gibi Kore’nin başlıca üniversiteleriyle çevrili olan Hongdage-Sinchon alanları özellikle gençlerin toplandığı yerlerdendir. Hongdae romantik ambiansı, yeraltı kültürü ve özgür atmosferi ile bilinen bir bölgedir. Eşsiz kafelere ve galerilere ev sahipliği yapan Hongdae bölgesi büyüleyici yürüyüşler yapmak için de birebir. Sinchon bölgesi ise Hongdae’ye göre daha hareketli ve bol aktiviteli bir alandır. Gün içinde Ansan Dağı’na tırmanabileceğiniz ve ‘jjimjilbang’ olarak bilinen geleneksel Kore saunasına girebileceğiniz Sinchon’da gençlerle birlikte harika vakit geçirebilirsiniz.

15. Gangnam

Gangnam, sosyal etkinliklerin ve ticari toplantıların merkezi sayılabilir. Genellikle akşamları kalabalık olan Gangnam önemli bir buluşma noktası olduğu için ziyaretçilerine rahat ulaşım, moda merkezleri, sinemalar ve çeşitli kitapçılar sunar. Özellikle yabancı ziyaretçilerin uğradığı Gangnam, Seul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Ayrıca Gangnam’da şehir turlarına katılarak civardaki tarihi yapıları da tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz