Türkiye'den ve Dünyadan Eğlenceli Tema Parklar

Çılgın fikirlerle ve fantastik temalarla tasarlanan tema parklar, kendi içinde adeta ayrı bir “evren” barındırıyor. Bir park olmaktan çıkan bu fantastik dünyada kendinizi gerek bir masalsı şatonun odalarını gezerken veya tamamen legolardan yapılmış devasa bir alanda bulabilirsiniz. Sizler için dünyadaki ve Türkiye'deki en sıradışı tema parklarını derledik, iyi okumalar dileriz.

Disneyland Park – Kaliforniya - ABD

Listemize öncelikle dünyaya tema park kavramını yerleştiren, Anaheim Kaliforniya'daki Disneyland'ı ekleyerek başlıyoruz. Eğlence dünyasına yeni bir soluk getiren Walt Disney'in bizzat kendisinin tasarladığı bu harikalar diyarı onun ilk göz ağrısıydı. Disneyland 1955'te açılarak türünün dünyadaki ilk örneği olmuştur. İçerisinde barındırdığı peri masalları temasıyla tasarlanan bir dünya, bütün ziyaretçiler için büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Uyuyan Güzel Kalesi'nin simgeleştiği Disneyland'e 1972'de Bear Country, 1993'te Mickey's Toontown ve 2019'da Star Wars: Galaxy's Edge bölümleri de eklendi. Masalsı harikalar diyarına geçmek istiyorsanız ilk adresiniz burası olmalı.

Legoland - Billund – Danimarka

14 hektarlık bir alanda, legolardan yapılmış bir dünyanın içinde gezinmek olağanüstü bir deneyim olsa gerek. Lego'lardan yapılmış bir Norveç balıkçı köyü ve Taj Mahal'in aralarından, yine legolardan oluşturulmuş kayıklarla gezinmeyi hayal edin. Burası Legoland, oyuncak dünyasına legoyu kazandıran Danimarka'da kurulmuş Lego şirketinin 1968'de açtığı ilk tema parkı.

Legoland

Danimarka'nın Kopenhag dışında turistler için en büyük cazibe merkezi olan Legoland'da sadece dünya şehirlerinin simgesel yapıları yok, 4 roller coaster, 2 su kaydırağı ile birlikte 50'den fazla aktivite de ziyaretçilerini bekliyor. Eğer Lego'lara ilginiz varsa Legoland'ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Islands Of Adventure – Florida – ABD

Burası bir masalsı evrenden ziyade, adından da anlaşılacağı gibi konuklarına tam anlamıyla maceralar yaşatmak üzerine kurulmuş bambaşka bir dünya. Hepimizin severek izlediği filmlerin başlangıçlarındaki yaratıcı animasyonlarıyla ismini gördüğü Universal'ın, 1999'da Florida'nın Orlando şehrinde açtığı, bünyesindeki bazı filmleri ve evrenlerini topladığı IOA, dünyanın en çok ziyaret edilen 3 tema parkından biri. Terminatör, Jurassic Park, Harry Potter, Karayip Korsanları, ne ararsanız hepsi burada.

İsminin Türkçesi Macera Adaları olarak çevrilen bu tema park, son derece başarılı bir Harry Potter serisiyle beraber, oldukça büyüleyici bir King Kong serisini de bünyesinde barındırıyor. Hatta King Kong serisine ait Kurukafa Adası insanları bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Eğer gerçek bir maceraperestseniz burası bir kez girip bir daha çıkmak istemeyeceğiniz bir yer.

Magic Kingdom – Florida - ABD

Walt Disney'in Kaliforniya'da açtığı ve başarılı olan Disneyland'inden sonra yeniden kolları sıvayarak açmaya giriştiği lakin ömrünün açılışını görmeye yetmediği, Magic Kingdom son yıllarda dünyanın en çok turistini kendisine çeken tema park konumunda. Aslında Magic Kingdom'a bir tema parkı demek ne kadar gerçekçi olur bilmiyoruz, çünkü burası adeta Disney'in meşhur animasyonlarının temalarıyla yaratılan bir şehir gibi.

Magic Kingdom

Meşhur Sindirella Şatosu'na çıkan inanılmaz gerçekçi dekorlarla süslenmiş Main Street, çölde tren yolculuğu yaptıran Frontierland gibi bölümler Magic Kingdom'un dünyada en çok turist çeken tema park olmasını sağlıyor.

Disney'in yarattığı tema parkların zirvesi olan Magic Kingdom, herkesin ölmeden önce görmesi gereken bir yer olduğunu belirtmeliyiz. Daha da önemlisi burayı gezmek için 1 gün size yeterli olmayacaktır.

Chimelong Ocean Kingdom – Guangdong – Çin

Bu sefer durağımız okyanusun ta kendisi. 48,75 milyon litre suyla dünyanın en büyük okyanus akvaryumuna geldiniz. Neşeyle dolaşan penguenlerden tutun, köpekbalıkları ve balinalara kadar olağanüstü sualtı dünyası sizleri bekliyor.

Chimelong Ocean Kingdom

5 Guinness Dünya Rekoru'na sahip Chimelong Ocean Kingdom'da sadece akvaryumlar yok, oyun tezgahları, yüksek roller coaster, saatte 67 km hızla esen su treni ve daha fazlası mevcut. Penguenler için gerçekten bir kış ortamı yaratılmış. Gerçek buzdan yapılmış mağaralar ve önündeki sular düşük ısılarla korunuyor. Hatta onlarca penguene yem veren görevlileri bile bu ortama girdiklerinde içinde kaybolacak kadar büyük montlarla görmek mümkün.  Burada yürürken yukarınızdan upuzun kuyruklu vatozlar, balinalar ve sayamayacağınız kadar çok balık geçebilir.

Disney's Animal Kingdom – Florida- ABD

2019'da 13 milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çeken ve her tarafı baştan aşağı doğa olan Hayvan Krallığı'nda tam tamına yüzlerce çeşit hayvan var. Lakin buraya geniş bir hayvanat bahçesi demek pek de mümkün değil, çünkü burada yaşamlarını sürdüren hayvanlar ziyaretçilerden oldukça izole. Hayvan Krallığı tasarlanırken çevrecilik ve hayvanların refahı ön planda tutulmuş. Parkta sadece çevre dostu, doğada biyolojik olarak parçalanabilen kağıt ürünler kullanılıyor. Burada plastik, gürültü,  havai fişek ve kısacası doğayı rahatsız edebilecek her şey yasak.

Disney's Animal Kingdom-2

230 hektar, yani tam 330 futbol sahası büyüklüğündeki bu devasa alanda bir de küçük bir Afrika mevcut. Ne kadar yapay olsa da 44 metreye uzanan Hayat Ağacı bu parkın en önemli simgesidir. Hayvan Krallığı, bünyesinde Magic Kingdom'un da bulunduğu Florida'daki Walt Disney World Resort'taki 4 tema parkından biridir.

Sazova Parkı – Eskişehir - Türkiye

Gelelim ülkemize. Eskişehir'deki Sazova Parkı'na Türkiye'nin Disneyland'i diyebiliriz. 40 hektar büyüklüğündeki bu alanın içinde Kalyon Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi ve tıpkı Disneyland'deki gibi bir Masal Şatosuyla Sazova Parkı tüm Türkiye'den gelen ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. 25 bin metrekarelik gölette yelken sporları bile yapılıyor.

Sazova Parkı 2008'de açılmadan önce, Anadolu Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesine ait boş bir araziydi. Şimdi ise Türkiye'de en çok fotoğraf çekilen mekanlardan bir tanesi haline geldi. İç Anadolu'nun kavurucu yaz sıcaklarında nefes almak için adeta birebir.

Sazova

Kentpark – Eskişehir – Türkiye

Mayo, havlu ve terliğinizi hazırlayın. Türkiye'nin en etkileyici şehirlerinden olan Eskişehir'deki Kentpark'ta yüzmeye gidiyoruz. Burada Türkiye'nin ilk ve tek yapay plajı var. Enine uzanan büyük bir yüzme havuzun kıyısını oluşturan bu plaj sayesinde Türkiye'de denize kıyısı olmayan bir şehir ilk kez bir plaja kavuştu. Ayrıca Kentpark sadece bir plaja değil, ata binme ve birçok oyun alanına da sahip.

Anadolu'nun merkezinde Akdeniz plajlarını anımsatan Kentpark, İç Anadolu'da yaz aylarında serinlemek için olağanüstü bir cennet.

The Land of Legends Tema Park – Antalya - Türkiye

Türkiye'nin parlayan yıldızlarından Antalya'da yer alan The Land of Legends Tema Park, misafirlerine resmen bitmek bilmeyen bir eğlence sunuyor. 40'ı aşkın su kaydırağı, 62 metre yüksekliğindeki hyper coaster ve 20'den fazla eğlence alanıyla burada çılgınlar gibi eğlenmek mümkün. Tema parkın içindeki nehri bile taksi botla gezebilirsiniz.

43 metre yükseklikten hyper coaster ile suya iniş yapmanın burada yapılabilecek en macera dolu aktivite olduğu bir gerçek.

Dinopark – Antalya – Türkiye

İsminden de anlaşılacağı üzere dinozor temasının işlendiği Dinopark'ın etrafını dünyamızı 65 milyon yıl önce terk eden dinozorlara ait gerçekçi maketler sarıyor. Bununla beraber yapay dinozor iskeletleri, kemiklerinin doğayla iç içe bulunduğu bir ortamda sergilenir halde olması çocukların ve hatta çoğu yetişkinin hayli ilgisini çekmekte. Dinopark aynı zamanda gerek çocuklar için kapsamlı oyun yerleri gerek yetişkinler için rahatlatıcı havuz ve doğasıyla eşsiz bir keyif sunuyor. Hatta kaydıraklı bir çocuk havuzu dahi mevcut.

dinopark

16 yaş ve üzerinin girebildiği korku tüneli de, tema park'ın olmazsa olmazlarından. Jurassic Park sevdalılarının bu tema parkı seveceği aşikar gibi görünüyor.