Uçak Korkusunu Azaltma Yolları

Merhabalar,

Her ne kadar uçak en güvenli ulaşım araçlarından biri olsa da yaşadığımız bazı zorlu uçuşlardan sonra korku duyabiliyoruz. Son zamanlarda sohbet esnasında çevremde bazı arkadaşlarımın uçak korkusu sebebiyle arabayla seyahat ettiğini öğrenince kendi önerilerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle belirtmeliyim ki yaşadığım birkaç kötü uçuştan sonra bende de uçak korkusu belirmeye başladı. Zamanla üstüne giderek minimuma indirdim diyebilirim. Seyahat tutkusu olan bir insan olarak bu korkuyu yenmek zorunda olduğumun her zaman bilincinde oldum.

Bu yazıda da temelde neler yapılabileceğini paylaşacağım.

Üstüne Gidin

Uçak korkunuz olduğu için hiç uçağa binmemek bir çözüm değil. Kendinizi zorlayıp kısa mesafe de olsa uçmanız aslında korkulacak bir şey olmadığını gösterecektir.

Kötü Havalarda Uçmayın

Korkunuzu yenmek için uzun bir aradan sonra ilk defa uçağa binecekseniz mümkünse rüzgârsız havaları tercih edin. Böylece uçak çok daha az sarsacak ve çok daha rahat bir yolculuk geçireceksiniz. Bunu bir sohbet esnasında kabin memuru önermişti bana.

Yalnız Seyahat Etmeyin

Uçak korkusu tek başınıza geçirebileceğiniz bir şey değil. Uçuşta yanınızda güvendiğiniz biri olması sizi rahatlatacaktır. Böylece herhangi bir sarsıntı esnasında tanımadığınız birine sarılmak zorunda kalmazsınız. Bir yakınımın böyle bir tecrübesi var, oradan biliyorum :)

Kötüyü Düşünmeyin

Uçak kalktığı andan itibaren ne olacak diye düşünmenin hiçbir faydası yok. Benim en çok işime yarayan şeylerden biri gideceğim yerde neler yapacağımı düşünmek oldu.

Derin Nefes Alın

Uçuş sırasında korkunuz artarsa derin nefes alıp kendinizi rahatlatabilirsiniz. Nefes teknikleriyle ilgili yüzlerce bilgi var internette, size uygun olabilecek yöntem için araştırma yapabilirsiniz.

Kendinizi Meşgul Edin

Uçakta sizi oyalayacak bir şey yapmanız önemli, yoksa en kötü senaryoyu düşünmekten kendinizi alıkoyamazsınız. Kitap veya dergi okumaya çalışabilirsiniz. Konsantre olamadığınız noktada dergideki fotoğraflara bakmak bile işinizi görecektir.

Kabin Memurlarıyla Sohbet Edin

Kabin memurlarının müsait olduğu anlarda onlarla sohbet edip kendinizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle uzun uçuşlarda çok faydasını gördüm :)

Uçağa binmeye cesaret edemezseniz bazı hava yollarının bu konuyla ilgili bir programı var, başarı oranı epey yüksekmiş. Ona katılmayı değerlendirebilirsiniz.

Sevgiler,
Zeynep

bolvoyage

Yazar Hakkında

bolvoyage

Merhaba,Ben Zeynep. Kendimi tam zamanlı kurumsal hayat insanı, yarı zamanlı gezgin olarak tanımlıyorum.