Yılın En Kırmızı Haftası

Yer gök kırmızı olacak bu hafta.. 14 Şubat haftası.

Elbette hepimizin aklına Sevgililer Günü” geliyor değil mi? Sevenler, sevgililer, eşler birbirlerine kırmızı güller, kalp şeklinde çikolatalar verecek, tabii aşk ve sevgi sözleri yazdıkları bir kart da iliştirerek. Sevgiyi ifade edecek minicik belki de pahalı armağanlar alınacak, her zamankinden farklı sürprizler hazırlanacak, romantik yemekler yenecek, belki evlilik teklifi için bile bu özel gün beklenecek. Hatta dostlar da, bir kır çiçeği ya da minik bir çikolata olsun alarak, belki de sadece sevgi sözcükleri ile kutlayacak sevdiklerini.

Bir gezgin olarak beni en çok mutlu edecek hediye ise, biraz pahalı olmakla birlikte, küçük bir gezi olurdu sanırım.
 
Son yıllarda ülkemizde de kutlanmaya başlayan bu özel gün Aziz Valentine Günü - “St.Valentine’s Day”- aslında bir inanış. Peki neden özel.. neden bir aşk ve sevgi günü olmuş dersiniz?

Şubat ayının aşk ile ilişkisi antik çağlara kadar uzanmakta.Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmış. Bu günün özel olmasının kökeni ise Roma Katolik Kilisesi ile ilişkilenmekte, Valentine ismindeki bir din adamı adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış "Aziz Valentin Günü". Hıristiyan olduğu için öldürülen Valentine ile romantik aşk arasındaki bağlantı ve ilişkiyi anlatan efsanelerin duyulması ilk olarak 14. yüzyıla tarihleniyor.Fransa'da ve İngiltere'de ise 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilindiğinden sevgililer birbirlerine “Valentine” diye hitap eden güzel sözler yazlı notlar verirlermiş.

Hikayesi, kökeni ne olursa olsun günümüzde, hemen her ülkede “Sevgililer Günü” olarak kutlanan bu güne, “sadece bir gün mü?” diye karşı çıkanlar olsa da ben dünyada son yıllarda yaşanan şiddet, savaş, düşmanlıklar, insanlar arasındaki çekişmeler, hoşgörüsüzlük nedeniyle sevginin azaldığına inandığım için bu ve benzeri özel günüleri seviyorum. Sevdiklerimize, hatta tüm insanlara, evrene olan sevgi ve sevgi gösterileri sürekli olsa keşke, ne hoş olur, bu elbette en arzu edilen durum.

Ancak bu günlerin aşırı alışverişe dayalı olması, mutlaka bir hediye alınması, hediye beklentisine dönüşmesine çok sıcak bakamıyorum. Sevgimizi mutlaka hediye ile değil de bir gülümseme, bir güzel söz, yanağa kondurulan bir öpücük, sımsıcak bir kucaklaşma, minicik bir çiçek ile de pekala gösterebiliriz, göstermeliyiz, elbette sadece özel günlerde değil, her fırsatta.
Doğal olarak bu ve benzeri özel günlerde tüm dünyada ticaret canlanıyor, sadece sevgililer günü için milyonlarca gül satıldığı bilinen bir gerçek, çikolata imalatları artar, indirimli satışlar başlar. Bu da böyle günlerin başka bir boyutu, aşırıya kaçmadıkça neden olmasın…

14 Şubat’ı ve haftanın, ayın, yılın tüm günlerini sevdiklerinizle, sevgi ile geçirmeniz dileklerimle..

Sevgiyle kalın.
 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.